Přeskočit na obsah

Záchranářská obsluhovačka. Sestavte první Záchranný tým!

Zpřístupnit zničené cesty, vyprostit zavalené a napravit škody napáchané tornádem na rozličných budovách. Takový je cíl v každé z šedesáti úrovní v obsluhovací hře Záchranný tým. Přestože se úkoly příliš nerůzní, pokaždé k nim musíte přistupovat jinak. Stačí opomenout maličký detail a nestihnete je splnit včas.

image 16

Malebný ostrov Greenfield stihla katastrofa – přehnalo se přes něj ničivé tornádo. Stromy vyvrácené, domy pobořené, dokonce ani asfalt na silnicích nápor silného větru nevydržel. Na místo tak byla poslána skupina záchranářů. Ale nepředstavujte si hasiče nebo mediky. Úbor vámi řízených záchranářů se věrně podobá pracovnímu oděvu dělníka ze stavby. Vždyť koneckonců tahle hra není jenom o zachraňování, ale taky o stavění. Nebo teda… v pozdějších úrovních je hlavně o stavění.

Šedesát propracovaných úrovní

Úrovně se v této hře na první pohled vůbec neliší od toho, co obyčejně vídáme v jiných stavitelských (a vyprošťovacích) obsluhovačkách. Máte nějaké předem dané cestičky, jež se všemožně klikatí, a na nich jsou vyskládané překážky. Často jedna za druhou. Tak pošlete své pracanty, jichž máte pochopitelně jen omezený počet, aby je odstranili – za cenu jídla, aby se před prací mohli něčím posilnit. Použitelný materiál z rozebrané překážky potom odnesou do skladu, abyste ho následně využili ke stavbě (zde spíše k opravě) některé z budov, na něž sem tam narazíte. Většinou jich bývá do počtu čtyř. Na splnění úrovně přeci jen máte jen pár minutek, takže to musí švihat, a na stavbu celého města pomalu od píky tak zkrátka není čas. Musíte se soustředit jen na to nejnutnější. Což je základní myšlenka, kterou se řídí koncept všech úrovní v tomto titulu.

Když se totiž zadíváte na způsob rozmístění překážek a cest, najednou v nich uvidíte systém a v hlavě si začnete připravovat taktiku. Zjistíte, že nemusíte stavět všechno, že nemusíte odklízet každou překážku, ale že si máte vybrat. Proč kupříkladu odstřelovat velký zával sutě, když se k nebohému človíčkovi (nebo cennému materiálu) můžete dostat i jinudy, přes 2 spadlé stromy? Každý typ překážky si na odstranění vyžádá jiný druh surovin v jiném množství, takže se mnohdy budete rozhodovat právě podle těchto nákladů. Hra tím vytváří více způsobů řešení, byť některé z nich samozřejmě jsou pouze slepými uličkami, pastí, do které se vlastní nepozorností máte chytit.

Hraní na výsledek chce taktiku a hbitost

Úroveň lze splnit na tři různé trofeje – zlatou, stříbrnou a bronzovou. O tom, jakou z nich nakonec získáte, rozhoduje pouze čas, neboť každá z trofejí má vlastní časový limit. Pokud jste neskromní a spokojíte se jedině se zlatou, poznáte zároveň, jak moc je tato obsluhovačka akční a jak moc v ní jde o každičkou vteřinu. Stačí sebemenší zaváhání nebo špatné určení priorit a zlatá vám o pár vteřin proklouzne mezi prsty. K těsné ztrátě zlaté trofeje bohužel přispívá i křečovité nastavení ovládání a chování postaviček.

Hra neumožňuje vydat víc příkazů, než kolik máte v daný okamžik lenošících pracovníků. Kvůli tomu hráč přichází o možnost si vše naklikat na pár vteřin dopředu, aby získal pauzu na přemýšlení nad dalšími kroky. Postup úrovní je tak nutné si promyslet už na začátku, ještě před vydáním prvního příkazu. To by samo o sobě bylo sice nepraktické, ale ještě ne tak otravné. Ten pravý dril přichází až při snaze udržet všechny „dělníky“ v pracovním nasazení. Po jakémkoliv úkolu musíte počkat, než se pracovník vrátí zpět do tábora, teprve tehdy mu můžete zadat další úkol. Je jedno, že zrovna dostavěl nějakou budovu, takže má prázdné ruce, a tím pádem by ten kyblík s jídlem mohl cestou klidně vzít, stejně se nejdříve vrátí do tábora. S takovou samozřejmě není problém klidně zapomenout (nebo přehlédnout), že už se vrátil a je možné ho znovu někam poslat. Bez postřehu a hbitého klikání tak efektivní mikro-management zvládnete jen stěží.

Drobné bonusy pro rychlejší pohyb a přísun zdrojů

Na prostoru pro dělání chyb trochu přidávají bonusy, ale jen trochu. Ty po krátkou dobu zrychlují pohyb pracovníků a helikoptéry, jíž zachraňujete nešťastné obyvatele nebo hasíte požáry, či se orientují na zvýšenou produkci jedné konkrétní suroviny. Jaký bude efekt bonusu, to vám jasně sdělí jeho ikona. Pokud uvidíte boty nebo helikoptéru, bonus urychluje pohyb jednoho či druhého, a pokud nese obrázek některé suroviny, navýší se její výroba na 5 ks/sek. přibližně.

Zatímco takové bonusy najdete i v jiných obsluhovačkách, způsob jejich aktivace se už odlišuje. Neprovádíte ho stisknutím nějakého tlačítka, které by se po určité době obnovilo, ale musíte pro něj poslat jednoho z pracovníků. Jako kdybyste pro ně už tak neměli dost práce. Na mapě úrovně se vždy nachází několik předem daných bonusů, se kterými je zapotřebí si vystačit. Další se v průběhu hraní totiž nevytváří. Umět je využít proto není zrovna jednoduché. Někdy zkrátka dojde k tomu, že si je šetříte na vhodný okamžik tak dlouho, až je vlastně konec.

Schytal to i váš dům

Proč se ale snažit hrát co nejlépe a plnit úrovně na zlatý čas? Důvod je prostý: peníze. Mezi hodnocením zlatého a stříbrného stupně jsou propastné rozdíly. Za zlatý dostanete 10 000 $, avšak za stříbrný pouze desetinu – 1 000 $. Pokud se vám zželí domu vaší herní postavy, který běsnění přírodního živlu bohužel také neunikl, připravte si nemalou sumičku. Jenom oprava bazénu tu stojí 60 tisíc, z čehož je koneckonců jasné, že po tisícovce na něj nikdy nenašetříte, a musíte se proto snažit plnit úrovně na zlatý čas. V opačném případě si na jakoukoliv rekonstrukci domu můžete takřka nechat zajít chuť, byť občas jste odměněni penězi navíc. Například za určitý počet zachráněných obyvatel. Podmínky pro získání těchto bonusových peněz jsou však skryté.

Není to s tím názvem mýlka?

Titul „Záchranný tým“ svádí k představám, že budete jenom tahat lidi ze sutin nebo hořících domů, ale nakonec tahle obsluhovačka jde spíše cestou stavění a sběru surovin. Časové nastavení úrovní sice dovede přivést pod ten záchranářský pres, nicméně to je možná tak jediné, jak se do ní motiv záchranářské práce otiskl. Místo toho tu jako záchranáři opravujete bufety, abyste měli stálý přístup k občerstvení, pily pro přísun dřeva na stavbu lávek nebo domy, abyste od jejich obyvatel následně vybírali nájem. Jako záchranáři.

Když se ale oprostíme od atmosféry, jež si s námětem hry naneštěstí nesedla, a zaměříme se na samotnou hratelnost, není to vůbec zlé. Hra obsahuje šedesát úrovní, což je o deset více, než bývá zvykem, navíc mnohé z nich si určitě rádi zahrajete znovu, abyste přišli na tu správnou strategii postupu. Ten pocit, když na ni konečně přijdete a všechno běží jako po drátkách, je opravdu krásný.

Víte, že ji teď máme za 99 Kč

Jedničku Záchranného týmu máme nyní v akci za necelou stovku. Jestli vám chybí ve sbírce, je právě nyní čas si ji pořídit. Pusťte se do skvělého záchranářského dobrodružství.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *