Přeskočit na obsah

Vydejte se s Farm Frenzy k vikingskému kmeni!

Farm frenzy 2

Vikingové jsou v rámci série dalším posunem od klasické farmářské hry k originálnějšímu, ale také více crazy námětu. Zatímco Antický Řím byl zajímavý v tom, že posunul děj do minulosti, Doba ledová šla ještě dál a přišla s trochu fantasy farmařením v zamrzlé krajině. Vikingové se posouvají o další krok dál – a tak trochu se vzdalují farmářskému konceptu. V této hře totiž není úkolem pěstovat plodiny a péct jídlo, ale kovat zbraně nutné pro vikingské výpady.

Farm frenzy 2

Trochu jiný styl hraní

Neděste se, základní princip zůstává stejný. Na farmě se chovají zvířata, která přinášejí nějaký produkt. Ten se dále zpracovává v továrničkách, a díky tomu farmář získává stále kvalitnější a dražší výrobky k prodeji.

Rozdíl oproti jiným dílům je v nabídce dvou herních režimů. Standardní mód je velmi podobný předchozím dílům: levely na sebe plynule navazují a postupně se zvyšuje jejich obtížnost. Pak je tu ale druhá varianta hry, rozhodně zajímavější. Jmenuje se Dobrodružství a je rozdělená na několik kampaní. Milovníkům severské mytologie budou názvy jednotlivých částí jistě známé: Midgard, Ljusalfheim, Jotunheim, Vanaheimer a Asgard. Po odehrání jedné části se hra přesouvá do další.

image 10

Zvířata a výrobky

Základním chovným zvířetem je tu divoké prase. Má hned několik funkcí – zaprvé svými kly vyrývá rudu, ze které se dále vyrábí zbraně. Zadruhé umí vyčistit prostor, na kterém chceme poté postavit továrnu, a zatřetí z nich můžeme vychovat bojové kance, kteří mají mnohem vyšší hodnotu než ti klasičtí. Dále tu najdeme ovce, které dávají vlnu, volky a jaky. Ve většině fabrik se vyrábí zbraně. Ty obvykle získáme i za pomoci zvláštních materiálů, které si objednáme ve městě. Do města dále prodáváme i naše vlastní výrobky.

I v tomto díle se hráč setká se psy, kteří vyštěkávájí medvědy. Místo koček slouží Vikingům veverky sběračky, jež pomáhají sbírat produkty. Jako v ostatních moderních dílech i tady pes napadne útočícího medvěda – a spolu s ním zmizí, což jsme v předchozích verzích Farm Frenzy již kritizovali.

image 12

Pár nevýhod

Nový koncept, námět i grafika sebou samozřejmě přináší pár much. Jako jedna z největších nevýhod se nám zdá přílišná délka některých levelů. Farm Frenzy vždycky stavěla na krátkých, svižných úrovních. Ve Vikinzích některé levely trvají i deset minut, a takový level už člověka vážně nudí. Grafika je velmi povedená, ale i tady se našla malinká vada – zvířata se někdy seskupí tak, že vypadají jako jenom jedno (a to i v případě, že jich vlastníme třeba deset).

Zatímco hry z řady Farm Frenzy 3 už obsahovaly příběh, tady tomu tak úplně není, a to ani v případě režimu Dobrodružství. Díky dobře zvládnuté vikingské atmosféře to sice není velký problém, ale dá se to označit za krok zpět.

image 13

Výhody oproti ostatním dílům

Vekou výhodou je rozhodně pozměněný koncept. Pod značkou Farm Frenzy se dají sehnat desítky her, ale všechny jsou si hodně podobné. To znamená, že hráč, který už dvě tři hrál nebude dalším dílem moc překvapen a možná se u něj bude i malinko nudit. Vikingové tak přinášejí do řad této značky vítanou změnu, která přináší mezi tyto hry svěží vítr.

Kvitovat můžeme také to, že se dá hra vyzkoušet ve dvou variantách. I když je logické, že většina hráčů sáhne raději po dobrodružné kampani, než po klasickém střídání levelů, je fajn, že máme možnost si vybrat.

Dále zmiňme ještě pozměněnou grafiku. Zatímco ve většině ostatních dílů je grafický návrh plný jasných barev a působí až pohádkově, tady je vizuál malinko temnější a více se přizpůsobuje tématu hry. Opět je to příjemná změna mezi těmito hrami.

image 14

Náročnější levely

Jednotlivé díly Farm Frenzy kolísají mezi úrovněmi obtížnosti – a Vikingové patří k těm složitějším hrám k hraní. Už jsme zmiňovali délky levelů, které jsou jedním z hlavním důvodů, proč má hra obtížnější hratelnost. Už od prvních úrovní také musíme nakupovat předměty ve městě, abychom mohli dokončit některé výrobky – a tyto předměty jsou poměrně dost drahé. Hra pro hráče připravuje v každém levelu hned několik cílů a bývají poměrně náročné a obsáhlé.

Na druhou stranu obtížnost trochu snižují barbarští medvědi, kteří se zdají méně agresivní než jejich kolegové v ostatních dílech. (Nebo že by to bylo tím, že zatímco slípky medvěd sežere jako nic, s divočákem se musí chvíli rvát?)

image 15

Celkové zhodnocení

Farm Frenzy – Vikingové by určitě měli vyzkoušet všichni věrní fanoušci téhle série, protože se jedná v rámci těchto her o zajímavý díl. Na druhou stranu se budou Vikingové hodit i pro ty, které ostatní Farm Frenzy příliš nezaujaly – a ze stejného důvodu: tenhle díl se totiž liší. Jedná se o jeden z nejoriginálnějších dílů. Bohužel si přiznejme, že snaha o originalitu a nový směr měla jako vedlejší důsledek i několik nedotažeností, ale to je zřejmě daň za inovace.

Hned v úvodu jsme zmínili naprosto zásadní bod, který asi napadne každého hráče. Je tohle ještě farmaření? Samozřejmě že ne. Zatímco všechny ostatní farmy byly mírumilovné a snažily se vypěstovat co nejvíce jídla a dobrot, tady se kovají zbraně určené k válčení. Vikingové se tak do řady Farm Frenzy úplně nehodí. Na druhou stranu mají tak podmanivou atmosféru, že na tyhle myšlenky při hraní rychle zapomenete.

image 16

Nebojte se Vikingů!

Co si budeme povídat, vikingská doba je lákavé téma. Kdo by nechtěl aspoň na pár hodin prožít dobrodružství ve světě plném bojovníků a bojovnic, kteří si vyprávějí dávné příběhy a jsou připraveni zemřít po kmen a pro čest. Farm Frenzy – Vikingové vás do tohoto světa zavede. A ukáže vám ho tak, jak vás o něm rozhodně nikdy nenapadlo přemýšlet.

image 17

V akci jen za 99 Kč!

V tomto týdnu běží naše pravidelná akce, ve které můžete získat vybrané hry jen za 99 Kč. Tentokrát jsou to Vikingové, a tak si je můžete vyzkoušet za necelou stovku. Získat je také můžete v rámci kolekce 25 her, kde najdete i několik další her z dílny Farm Frenzy.

image 18

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *