Přeskočit na obsah

Restaurace u Amálky – klasická obsluhovačka se spoustou dobrých nápadů

Dokážete přijímat objednávky rychlostí blesku? Proženete pořádně kuchaře? Pak pro Vás bude hračka nakrmit davy vyhladovělých lidí a proměnit tak Amálčinu restauraci na nejstylovější podnik ve městě.

Restaurace u Amalky 02

Než strávník dostane své objednané jídlo, proběhne série všemožných činností, jež se musejí odehrát organizovaně a velice rychle. Od převzetí objednávky až po předání správnému člověku. Zatímco o samotnou přípravu pokrmů se v Restauraci u Amálky starat nemusíte, práce se servisem hostů si užijete ažaž.

Hra Restaurace u Amálky je jednou z nejtypičtějších obsluhovaček, v níž je hlavním cílem co nejrychleji obsloužit k maximální spokojenosti všechny hosty, kteří do Amálčina bufetu zajdou pro něco dobrého. Hra patří mezi klasiku, po stránce herního obsahu nestrádá a nabízí spoustu funkcí, o které se opírají i nejnovější obsluhovačky. Na výběr máte ze dvou režimů: kariéry a přežití. V prvním jmenovaném vystřídáte celkem tři restaurace (či bufety), jež vás na více než padesáti úrovních postaví před každodenní rutinu servírky, která si ani na chvíli neoddychne. Druhý jmenovaný, tedy mód přežití, pak nabízí možnost nekonečného hraní. Hra zde není rozdělená na úrovně, ale orientuje se na plnění průběžných milníků, které se neustále posouvají a neprokládá je žádný příběh.

Vybudujte malou síť restaurací

Ambicí Amálky v režimu kariéry nebude vypracovat se z obyčejné servírky na provozní, její sny jsou mnohem větší: vlastnit malou síť restaurací v rodném městě. Cesta ke splnění tohoto snu ale bude strastiplná a než se vám to v její kůži podaří, obsloužíte stovky a stovky hladových strávníků. Ty hra samozřejmě roztřídí do několika kategorií, abyste snáze odhadli, jaká bude jejich objednávka a jaký k nim zaujmout přístup. Do vašeho bufetu či restaurace tak zavítají netrpěliví studenti, u kterých se můžete spolehnout, že si objednají pouze jedno samotné jídlo bez přílohy, nebo nafrněné dámičky, jež se sice neváhají plácnout přes kapsu, ale čím déle je necháte čekat, tím více svými řečmi otráví ostatní strávníky.

Nestačí být jenom rychlý

Cílem každé úrovně tu je dosáhnout určitého obratu. Pokud jej nedosáhnete, neuspěli jste a úroveň je třeba opakovat. Noví zákazníci chodí pouze během provozní doby – jakmile skončí (což je obvykle do pár minut), můžete dodatečně obsloužit a zkasírovat jen ty, které jste nestačili během základní hrací doby a kteří byli dostatečně trpěliví, aby setrvali. Vzhledem k návalu hostů se zde budete běžně potýkat se dvěma třemi strávníky i po zavíračce, aniž byste z toho museli mít nějaké výčitky.

Stihnout všechno hned koneckonců nelze. Důležitou roli tu proto hraje přesný time-management, nikoliv pouze rychlost, s jakou dovedete klikat. Hra nové typy hostů stejně jako jídla servíruje postupně, takže máte dostatek prostoru se se vším seznámit a zapamatovat si to, dokonce i bez výukového režimu, který v Restauraci u Amálky chybí.

Vylepšujte vybavení a sbírejte bonusy

Vaše podniky jsou na počátku ušmudlané, nudné, s minimem personálu i výběru jídel. Zatímco personál a pultíky pro přípravu jídla přibývají do vaší restaurace samy, její interiér musíte zútulňovat vy osobně. Příležitost k tomu máte jednou za několik úrovní, kdy jste nuceni si vybrat jednu z částí interiéru, kterou zkrášlíte, nebo jednoho z pracovníků, kterého pošlete na školení. Dodatečným kurzem mu totiž pomůžete nejen zvládat svou práci rychleji, ale také při ní dělat menší nepořádek.

Pracovní linka kuchařů se během přípravy jídla znečišťuje a po každých přibližně třech objednávkách musíte poslat Amálku, aby ji uklidila a kuchař mohl pokračovat dál v práci. Sice to zdržuje, protože náplň práce servírky přeci jen není uklízet po nepořádném kuchaři, ale Amálka to zvládne se smetáčkem v jedné ruce a s jídlem ve druhé, takže úklid můžete pohodlně provést cestou ke strávníkovi s jeho objednávkou.

Obsluhovačka Restaurace u Amálky patří k obtížnějším hrám ve svém žánru. Úrovně jsou jednak rychlé, dynamické a jednak nenabízejí příliš bonusů či vylepšení, které by hraní skutečně usnadnily. Přesto nějaké bonusy můžete použít: vespod obrazovky hrajete jakousi spojovačku s mincemi, které se zde objeví po vyřízení některé z objednávek. Mince mají různé ikony – bonbon zklidňuje zákazníky, smetáček provede okamžitý úklid pracovní plochy kuchařů a zlatá mince navýší příjmy ze spropitného. Spojení stejných mincí lze provést kliknutím na ty, které se liší, čímž je zničíte, a řada se posune. Mezi obsluhovačkami jde o velice neobvyklý způsob, jak získat a aktivovat herní bonus, nicméně v případě Restaurace u Amálky si na to najdete malý moment jen vzácně. Koneckonců hosté netrpělivě čekají, až je obsloužíte.

Zázemí v podobě příjemného pracovního kolektivu

Jak už tomu bývá u obsluhovaček zvykem, na příběh s hlubokou myšlenkou a zápletkou se tu místo pochopitelně nenašlo. To ale neznamená, že se žádný neodehrává alespoň na pozadí: Soustředí se právě na tu denní pracovní rutinu a věnuje se nejen samotné Amálce (tedy hráčově postavě) ale také jejím kolegům a kolegyním. Vede k uvědomění, že všichni jsme jenom lidi a někdy se nám daří více, jindy zase méně.

Před a po konci úrovně v režimu kariéry tak dostanete příležitost si přečíst krátký textík o některém z členů týmu, jak mu to dnes nešlo, protože je nový, ale rychle se učí… nebo že má zrovna narozeniny, které se zkrátka musí oslavit. Hra se tyto situace překvapivě snaží promítnout přímo do hraní. Pokud jste kupříkladu den předtím „slavili“ se svým kolegou a v rámci příběhu jste ještě nestihli poklidit, tak to budete muset udělat na začátku úrovně, protože u všech přípravných stolů bude svítit červený stav. Díky těmto detailům působí tito animovaní kolegové mnohem lidštěji, a hra tímto způsobem umožňuje se do nich vcítit.

Stále dobrá i přes nepatrné chybky

I když Restaurace u Amálky představuje výzvu i pro ostřílené hráče obsluhovaček, kteří mají umění time-managementu zvládnuté z jiných her nebo pracovního života, je tento titul vhodný také pro začátečníky. Hru je velice snadné se naučit a dosahování perfektních výsledků je jen otázkou cviku. Menu úrovní je prezentováno formou přehledného kalendáře, v němž si můžete vybrat libovolnou odemčenou úroveň a kdykoliv si ji opětovně zahrát. Malé povzdechnutí míří pouze za nepříliš rozmanitou škálou vylepšení bufetů, jež navíc mají na chod podniku jen zanedbatelný dopad, a nerovnoměrně rozvržená přání hostů. Když tři lidé po sobě chtějí tentýž burger a nic jiného, ostatní kuchaři lelkují, aniž byste s tím mohli něco udělat.

Sundejte s Amálkou pětistovku z ceny kolekce

Restaurace u Amálky je nyní nově v elektronické distribuci a spadla do naší klasické slevové akci, ve které ji můžete získat za 99 Kč místo za 169 Kč.

Zároveň vám však Amálka může zlevnit také kolekci 15 her, na které je se také objevila. Stačí, když při objednávání použijete slevový kupón a zadáte kód AMALKA. Kolekce se vám okamžitě zlevní!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *