Přeskočit na obsah

Pán počasí – výprava za kouzelným amuletem

Pán počasí – Následník trůnu je hra na způsob obsluhovaček se zábavným příběhem a fantasy zpracováním. Mezi její benefity patří zábavná grafika, dlouhá doba hraní a také příběh, který se odehrává mezi jednotlivými levely. Více do hloubky této hry a na podrobnosti se podíváme v následující recenzi. Pojďte si ji přečíst!

naslednik rec

Příběh začíná po smrti starého krále, kdy se trůnu hodlá ujmout mladý následník. Aby všem dokázal, že je trůnu hoden, musí získat a ovládnout amulet počasí, který je atributem králů v jeho zemi. Vydává se tedy na cestu, během které musí vyplnit mnoho úkolů a překonat velkou spoustu nebezpečenství. Pán počasí je hra z žánru fantasy, postavy v ní nejsou lidé, ale jakési zvířecí nebo fantasy bytosti a setkáme se zde se spoustou kouzel a pohádkových motivů.

pocas 2
Pán počasí – Následník trůnu

Jak na to?

Hra je rozdělená na jednotlivá kola, z nichž každé zabere při dohrání do konce čas mezi pěti a deseti minutami. Na začátku levelu je stanoven seznam úkolů, které je třeba vyplnit. Hráč prostřednictvím svých dělníků sbírá dříví, obilí a zlato, staví domky pro další dělníky, mlýny nebo třeba kovárny, které mu pomohou ve splnění jeho cíle. Jak postupem času ovládá amulet počasí, objevují se i možnosti vypomoct si trochou magie – třeba tím, že nad bažiny pošle slunce, které je vysuší a umožní další průchod. Ve většině úrovní se také bojuje s nepřáteli, k boji je třeba za zlato najmout speciálně vycvičeného bojovníka.

Pán počasí působí na první pohled jako obsluhovačka – na začátku levelu je seznam úkolů a stanovený čas. Jednotlivé úkony, které je třeba vykonat, se opakují a hráč se v nich postupně vylepšuje.

pocas 8
Pán počasí – Následník trůnu

Fantasy prvky

Kromě samotných postav, které nejsou lidmi, oplývá hra řadou dalších fantasy prvků. Tak třeba samotný amulet, o jehož kompletaci jde: jeho jednotlivé části ovládají různé formy počasí (slunce, déšť, vítr…) a lord Viktor, respektive hráč, si tak může na své cestě vypomoct touto magií. Ve hře se také objevují magické portály, které dělníky přemístí tam, kam by se po svých nedostali. Dále se také pracuje s jedy nebo zázračnými léky, které nám pomohou splnit úkol.

pocas 12
Pán počasí – Následník trůnu

Povedená grafika

Grafika je sice z těch starších, ale velmi se povedla. Postavy jsou zábavně provedené, odlišují se jedna od druhé a člověku utkví v paměti. Zajímavá je i mapa, na které se zaznamenává postup hrou a překonání rekordů. Samotné levely jsou graficky poměrně obsáhlé – objevuje se v nich velký prostor a spousta věcí, které však musí být poměrně malé, aby se tam všechny vměstnaly. Což je jediné mínus, které bychom grafice vytkli. Jako celek však Pán počasí působí po grafické stránce velmi obstojně.

pocas 9
Pán počasí – Následník trůnu

Hudební a zvuková složka – neurazí, nenadchne

Hudba, kterou slyšíme při spuštění hry a mezi jednotlivými levely, je docela pěkná. Má takový středověký nádech a k fantasy hře se hodí. Během samotného hraní však Pána počasí doprovázejí především zvuky – zpívající ptáci, tesání dřeva, řev pily a velmi tichá a nevýrazná hudební linka. Je to lepší, než kdyby se ve hře neustále opakovala nějaká nesnesitelná melodie, ale stejně by to chtělo na hudební kulise trochu víc zapracovat.

pocas 11
Pán počasí – Následník trůnu

Slušná hratelnost

Jakmile hráč pochopí princip hry, ocení její dobrou hratelnost. Pracuje na jednoduchém principu, který zůstává stále stejný, i když se objevují nové motivy. Po celou dobu hry je k dispozici průvodce, který hráče seznamuje s novými věcmi. Sbírání věcí a práce, které se musí udělat, fungují dobře a hladce na jedno kliknutí. Pokud nějaký krok nelze v danou chvíli udělat, hra to dá najevo velmi jednoduchým způsobem – červeným křížkem. Skvělé také je, že se úkoly zadávané dělníkům mohou řetězit: hráč tak nemusí čekat, až se vyplní jeden úkon, ale může rovnou zadávat další. Pán počasí víceméně neobsahuje žádný zádrhel, který by hráče brzdil nebo obtěžoval.

pocas 2 2
Pán počasí – Následník trůnu

Sbírání trofejí

Každý level má stanovené tři časové úrovně – zlatou, stříbrnou a bronzovou. Dosáhnout na tu zlatou je obzvlášť v pozdějších úrovních docela obtížné a pokud hráč chce posbírat zlaté poháry, bude muset zřejmě některá kola opakovat. Naštěstí pokud hráč nesplní ani jeden limit, nic se neděje, hra nekončí, je tu možnost level dokončit bez ocenění.

pocas 13
Pán počasí – Následník trůnu

Chybí něco navíc

Přestože se autoři snažili přicházet s novými nápady do dalších levelů, stává se hra časem přece jen poněkud jednotvárnou. Vzhledem k tomu, že Pán počasí 4 nedostal do vínku žádný bonusový obsah, by to chtělo vymyslet nějaké úkoly nebo mezikola, která by trochu rozrazila monotónní ražení hry.

Hodí se tato hra pro děti?

Rozhodně. Je velmi hezky provedená, má vizuál, který bude děti bavit a jistě se jim bude zamlouvat i pohádkový příběh, který ji provází. Procvičí si na ní postřeh, rychlé reakce a práci pod časovými tlakem. Nicméně nudit se nebudou ani dospělí – obzvlášť ti, kteří mají rádi žánr obsluhovaček nebo se jim líbí středověké a fantasy motivy.

pocas 1
Pán počasí – Následník trůnu

Pán počasí – Následník trůnu je hra, která se možná nezařadí mezi ty nejlepší hry, které jste kdy hráli, ale jedná se o kvalitní průměr. Pokud si potřebujete u něčeho odpočinout a zároveň se pobavit, je Pán počasí ta správná volba. Čekají vás hodiny strávené na cestě středověkým světem, budováním nových staveb a bojem s nepřáteli.

image 5
Pán počasí – Následník trůnu

Čtyřku Pána počasí najdete i na kolekci

Právě teď máte šanci získat Následníka trůnu za 119 Kč.

Zajímají-li vás naše kolekce, pak vězte, že právě tato hra se nachází také na kolekci 25 her, kde stojí po boku spousty zajímavých hledaček a dalších obsluhovacích her.

image 6
Kolekce 25 her

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *