Přeskočit na obsah

Farm Frenzy nás tentokrát zavede do Doby ledové!

Farm Frenzy 3 nám tentokrát ukáže, že farmařit se dá i na zasněžených pláních, a to dokonce i v době ledové. Podíváme se, jaké to je chovat tučňáky a péct dorty z jejich vajec a plést ozdoby z jejich peří. Je to další z dílů farmářské série a na své si v něm přijdou milovníci zimy i netradičních konceptů.

dobaledova tit

Pozvánka do doby ledové

V případě Farm Frenzy jsme dosud byli zvyklí na umírněné koncepty, které se blížily realitě. V tomto díle se však autoři pustili na půdu zcela neprobádanou a nechali volné pole fantazii. Přivedou nás do arktického prostředí plného ledu a sněhu, kde by se běžným hospodářským zvířatům jen těžko dařilo – a ukážou nám, že podnikat se dá i s tučňáky, mroži a mamuty.

ice 6

Systém hraní zůstává stejný jako v ostatních hrách v této řadě. Máme k dispozici okolo stovky levelů, z nichž každý trvá zhruba pět minut. V každé úrovni se musíme starat o naše zvířata, sbírat jejich produkty a z těch případně vyrábět další výrobky. Máme stanovený cíl, kterého je třeba dosáhnout, a také časový limit, v němž bychom úkol měli splnit. Limit má tři úrovně – zlatou, stříbrnou a bez ocenění. Pro méně zkušené hráče je dobrá zpráva v tom, že není žádný smrtící limit, pokud se nám tedy v daném levelu nedaří, zkrátka ho jenom dokončíme v čase, v jakém jsme schopni.

ice 5

Zvířata a úkoly

Co se hospodářských zvířat týče, setkáme se tu s tučňáky, tučňáky císařskými, mroži a mamuty. Farmář z nich získává vejce, peří, kly a sněhové koule, se kterými potom v rámci hry dál pracuje. Pozor si musí dát na lední medvědy, kteří na zvířata útočí a zabíjejí je. Na ochranu proti predátorům si hráč může pořídit psy. K ruce mu budou i kočky, které mohou pomáhají sbírat produkty.

Co se továren na zpracování výrobků týče, najdeme tu klasické fabriky, které známe i z jiných dílů – tu na vaječnou moučku, na placky a na dorty. Novinkou jsou továrny, které se zpracovává tučňáčí peří a dělají se oděvy. Zajímavé je využití chycený medvědů, které hráč může oblékat do vyrobených oděvů a prodávat.

ice 4

Hudební složka a ocenění

Farm Frenzy 3: Doba ledová má zábavnou hudební složku, která hraní příjemně podkresluje. Trochu otravné jsou ostatní zvuky – třeba když tučňáci začnou mít hlad, vřískají tak, že to člověka donutí ztlumit zvuky.

V rámci hry se dají sbírat i různé poháry a ocenění – třeba za 100 chycených medvědů nebo dokončení levelu v rekordním čase. Tyto trofeje si hráč může prohlížet v sekci Ocenění v Hlavním menu.

ice 3

Minusy

1) Některé z předchozích dílů nabízely možnost přeskočit úvodní levely, které jsou především výukové. Doba ledová takovou variantu pro hráče přichystanou nemá. A je to škoda, protože především hráči, kteří už mají s Farm Frenzy zkušenosti, se budou v prvních pár kolech zbytečně nudit. Čekat na to, až tučňák snese vejce, když nám na předchozích farmách snášely slepice stovky vajec, je trochu otrava.

2) Psi, kteří zahánějí medvědy a spolu s nimi utíkají. Zatímco ve starších dílech psi medvěda svým štěkáním zavřeli do klece, tady je vyženou ven – a spolu s nimi zmizí. Takže nemáme ani medvěda, kterého bychom mohli prodat, ani psa, kterého jsme si za drahé peníze pořídili. Nelogické je to obzvlášť v situaci, kdy potřebujeme medvěda, abychom ho navlékli do cirkusového oblečku. V takovou chvíli drazí psi spíš škodí, než že by pomáhali.

3) Krok zpět, co se týče mapy. Zatímco v Antickém Římě či Farm Frenzy 3 jsme se mohli kochat velmi hezkými mapami, ta v Době ledové je statická a nenabízí nic zvláštního k pokoukání. Také se tu setkáváme se zádrhelem, který mají všechny Farm Frenzy společné – po nějakém čase hraní už nezbývá dost bodů na nákup vylepšení, a tak se musíme vracet v levelech zpátky. Párkrát se to dá snést, ale když je to příliš časté, začne to nudit.

ice 2

Plusy

1) Samotné téma doby ledové. Díky němu se i hráči, kteří už vyzkoušeli některé předchozí díly, ocitnou v novém světě a budou se v něm bavit. Hra zaujme originálními nápady i zábavným provedením. Ozdoby vyráběné z tučňáčího peří nebo třeba medvěd oblečený do domorodého oblečku a prodaný na trhu je to, co chceme u podobných her vidět.

ice 7

2) Hratelnost. U jednotlivých dílů Farm Frenzy kolísá jejich hratelnost mezi snadnou a obtížnou. U Doby ledové je poměr mezi oddechovostí a výzvou zhruba vyrovnaný. První půlka hry se dá označit za docela snadnou, i když ani tady není vždy jednoduché dosáhnout na zlatý limit. Ve druhé se obtížnost zvedá a některé levely budou hráči zřejmě muset opakovat. Zároveň však hra rozhodně není tak těžká, že by to způsobovalo frustraci. Zkrátka se jí podařilo zůstat vyvážená.

3) Čtyři zvířata. Některé Farm Frenzy už nabízejí k chovu jenom tři druhy zvířat – tady se vracíme ke čtyřem, což bylo dobrým zvykem u prvních dílů série. A je to dobře. I když je škoda, že dva druhy našich chovaných zvířat jsou tučňáci – jeden obyčejný a jeden císařský. Nešlo by vymyslet nějaké jiné zvíře, aby se druhy neopakovaly?

ice 1

Farm Frenzy 3: Doba ledová se hodí pro dva druhy hráčů. Zaprvé pro ty, kteří už mají s Farm Frenzy zkušenosti a chtějí si hru vyzkoušet i v méně tradičním prostředí. Zadruhé by po ní měli sáhnout ti, kterým se zkrátka líbí její grafické zpracování – možná je předchozí farmy nezaujaly, protože měly příliš obyčejný vizuál. Době ledové se však originalita rozhodně nedá upřít.

image 69

Získejte hru jen za 99 Kč nebo na kolekci

Doba ledová se dostala do naší pravidelné slevové akce, takže ji nyní můžete v elektronické distribuci získat jen za 99 Kč.

Jestliže jste fanoušci téhle herní série, pak vám rozhodně doporučujeme omrknout kolekci 25 her, na které je hned několik dílů Farm Frenzy. A spolu s nimi také hledačky, logické hry a několik podpultovek, které jinde neseženete.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *