V recenzi na další Farm Frenzy se podíváme na jednu z klasických her této značky – American Pie. Farm Frenzy tentokrát příliš neexperimentuje a sází na to, co jí fungovalo vždycky. Tradiční domácí zvířata, sbírání vajíček a pečení koláčů. V této hře se podíváme do Ameriky, budeme chovat krocany a prodávat tradiční americký koláč, který by měl chladnout za oknem každého úspěšného člověka, jenž si si splnil svůj americký sen.
Farmářka Scarlett tentokrát nelétá po světě a nezachraňuje různorodé farmy, ale vrací se domů, aby pomohla s farmou své babičce. Je to typická americká farma, jakých jsou desítky, ale Scarlett se rozhodla povznést ji výš. O zvířata se tu chce starat co nejlépe, má v plánu vyrábět ty nejkvalitnější výrobky a především uspět na trhu s klasickou pochoutkou, symbolizující americký sen – tedy americkým koláčem.
O tom, jestli se jí podaří tento sen splnit, rozhoduje hráč – protože jenom on může úspěšně dokončit všechny levely a posunout Scarlett a její rodinu k úspěchu.
Naše nová zvířátka… a robot
Soubor zvířat, která se na této farmě chovají, se vrací blíže k realitě. Zatímco v Době ledové nebo Vikinzích tvůrci experimentovali s tím, co všechno se dá na farmě chovat, tady zůstávají konzervativní. Hra se ocitá v Americe, takže se tu chovají krocani. Dále ovce a krávy. Poměrně netradiční je poslední „zvíře“, které si můžeme zakoupit: je jím totiž robot. Ale co, Amerika je země neomezených možností, proč bychom nemohli mít na farmě roboty, že ano.
Základní surovinu zde představuje tak jako ve většině Farm Frenzy vejce. Z něj se vyrábí vaječný prášek, placky a následně dorty. Je docela škoda, že grafické ztvárnění těchto produktů zůstalo stejné jako v jiných dílech této hry – přece jen American Pie by mohl vypadat i jinak než jako masivní růžový dort se šlehačkou.
Příjemně rychlá kola
V některých dílech Farm Frenzy se jednotlivé levely prodlužují třeba až ke čtvrt hodině hraní, a to je zbytečně dlouhé a otravné. American Pie se může pochlubit velmi krátkými levely, které obvykle trvají kolem tří minut, málokterý se dostane přes pět. Umožňuje to rychle se posouvat hrou a bavit se novými úkoly. Krátké úrovně jsou v případě téhle hry rozhodně atraktivnější.
Všechno jinak zůstává stejné jako v jiných farmářských hrách. Na začátku levelu dostane hráč seznam úkolů, má stanoven zlatý limit a je dobré, pokud ho splní. Za odehrání kola sbírá zkušenostní body, které slouží jako platidlo v obchodě s vylepšeními. Levelů ve hře najdeme necelých sto.
Trochu ohraná grafika
V American Pie Farm Frenzy recykluje mnoho starších nápadů a také klasickou grafiku, na kterou jsme si zvykli už v jiných dílech. Což o to, grafika je to stále dobrá, jenže hráče, který už některou z Farm Frenzy hrál, tu nečeká žádné zvláštní překvapení. Je dokonce možné, že mu to všechno bude připadat trochu ohrané a možná se po chvíli začne nudit. American Pie je tedy hra vhodná pro nováčky v žánru a také pro ty, kteří se k Farm Frenzy vracejí po delší době a rádi by si připomněli, jak klasická Farm Frenzy vypadá.
Co se grafiky týče, zmiňme se ještě o mapě, která opět sklouzla k nenápaditému a nudnému designu. Některé díly už tuhle část vylepšily, některé zůstávají u klasické mapy, která nikoho příliš nenadchne. American Pie je bohužel ten druhý případ.
Sbírání trofejí
Snad ve všech Farm Frenzy najdeme místnost s trofejemi, které si může hráč v průběhu hry vybojovat. Tady tomu není jinak. Hráč ocenění získá třeba za padesát zakoupených robotů nebo za našetření jednoho milionu mincí. Pokud si trofejní místnost dobře neprohlédneme předem, obvykle trofej získáme, aniž bychom o to schválně usilovali – zkrátka tím, že prostě hrajeme a posouváme se ve hře. I přesto však člověku určitě udělá radost, když nějakou tu trofej vyhraje.
Jedno plus a jedno mínus
Kdybychom měli pro účely recenze vybrat jedno plus, byla by to rozhodně skutečnost, že do hry byly přidány líhně na krocany. V některých dalších dílech už jsme se s tím setkali, a vždycky se to ukázalo jako dobrý krok. Když si hráč může z vajíček vypěstovat vlastní krocany, dává to hře novou dynamiku a také větší logiku. Obzvlášť v levelech, kde je úkolem vlastnit větší množství krocanů, se pak líheň extrémně hodí.
Jako mínus pak vybíráme to, o čem už jsem se v recenzi zmiňovali – malou originalitu v rámci značky. Kromě onoho robota, který navíc do celkového námětu úplně nezapadá, nepřináší American Pie mezi ostatními Frenzy farmami nic moc nového a řadí se tak těm hrám, které zaujmou spíše méně než více.
Hratelnost potěší děti i dospělé
American Pie je jedna z nejsnáze hratelných her mezi Farmami Frenzy. Jednotlivé levely jsou stále výzva, ale dají se docela snadno zvládnout – a není ani problém dosáhnout na některou cennou trofej. To přináší další výhodu. V některých předchozích recenzích jsme kritizovali, že kvůli nedostatku zkušenostních bodů se hráč musí často vracet a levely opakovat. Vzhledem k tomu, že zde se dají hvězdičky nasbírat snadněji, nevyskytuje se tu tento zádrhel příliš často. Pokud tedy vybíráte Farm Frenzy pro děti nebo se u hraní nechcete příliš stresovat, rozhodně American Pie zařaďte do svého výběru.
American Pie = tradiční Farm Frenzy
American Pie patří k těm klasičtějším hrám, které pod značkou Farm Frenzy vyšly. Pravdou je, že zkušeného hráče těchto her asi ničím nepřekvapí. Jediným netradičním aspektem je tu zmiňovaný robot. To ovšem neznamená, že si hra nenajde své hráče. Především ti, kteří mají Farm Frenzy rádi, budou spokojení – setkají se tu se známým schématem i hezkou grafikou a hra jim přinese příjemnou relaxaci.
American Pie na kolekci 25 her
Na naší letos vydané kolekci 25 her najdete hned několik dílů ze série Farm Frenzy, včetně American Pie. Kromě farmářských her jsou tam i spojovačky, logické hry a velká spousta skvělých hledaček, takže je kolekce vhodná skutečně pro celou rodinu. Je to jedna z našich nejlepších kolekcí, takže její koupě rozhodně nebudete litovat!
Netoužíte po kolekci? Pak si kupte jen American Pie – v elektronické distribuci ho nyní můžete získat jen za 99 Kč.