Hra Chytrolín – Hvězdný konflikt je určená pro hráče, kteří milují logické výzvy. Zachránit Zemi před útokem inteligentní mimozemské civilizace totiž dokáží jen ti nejnadanější a nejdůmyslnější hráči. O tom, jak se tahle logická hra povedla, si můžete přečíst v následující recenzi.
Nemůžeme říct, že by Chytrolín představoval nějakou dějovou hru. Na začátku se dozvíte, že se planeta Země dostala do konfliktu s mimozemskou civilizací – a to je vlastně všechno. Pak už se jen posouváte level od levelu a plníte úkoly, které vám velitel vesmírné flotily zadává.
Vaším úkolem obvykle bude dostat něco někam. Například využít plošin a prken k tomu, abyste přesunuli proviant do skladu. Dále se můžete setkat třeba s úkolem vyhodit něco do luftu – to vyžaduje správné rozmístění výbušnin. Budete využívat i lasery k ničení nepřátelských věcí anebo naopak své věci před lasery a nepřátelskými útoky chránit. To je systém této hry.
Jak probíhá level v Chytrolínovi?
Na začátku levelu dostanete úkol. Například dostat magnetickou kouli do krabice. Vaším úkolem je využít předmětů, které máte k dispozici – nejčastěji nahybatelných plošin, prken, výbušnin, laserů, zrcadel atd. k tomu, aby se magnetická koule, až se rozjede, dostala tam, kam potřebujete. Vlastně jí postavíte takovou dráhu, která ji má dovést na její místo. Předměty kopírují pozemské fyzikální zákony – reagují na gravitaci, odrážejí se, nekutálí se na rovině atd.
Jakmile máte dráhu postavenou, stisknete tlačítko „Spustit“ a už jen napjatě čekáte, jestli váš plán vyšel a magnetická koule se dostane tam, kam potřebujete.
Dalším úkolem bude třeba vyhodit nepřátelský proviant do vzduchu. Zdá se to jednoduché, ale rozmístit nálože tak, aby vybouchla opravdu každá z dvaceti krabic, není žádná legrace.
Místo příběhu máme průvodce
Už jsme říkali, že Chytrolíni neoplývají žádným příběhem, který by hráče provázel hrou. Nicméně na začátku každého levelu se objevuje dialogové okno, ve kterém vám velitel dává úkoly a také vám vysvětluje novinky, které se v daném kole objeví. Díky tomu budete mít i bez příběhové linie pocit, že se hra vyvíjí, že v ní logickými kroky postupujete a že s vámi komunikuje.
Grafika tematická, ale zbytečně jednoduchá
Pozadí herního pole zůstává téměř neměnné – jde o jakousi velmi jednoduchou plochu naznačující vesmírná témata – například srpek měsíce či rudý měsíc atd. Věci, se kterými v rámci hry pracujeme, mají opravdu velmi prosté ztvárnění. Tu a tam sice má člověk pocit, že se grafici snažili vtisknout předmětům alespoň trochu kosmických prvků, ale většinou se to nepovedlo.
Když se hra odehrává ve vesmíru, mohla by mít mnohem zábavnější a promyšlenější grafiku.
Špalky, míče a krabice ve vesmíru?
S tím trochu souvisí i naše další malá výtka. Hra se celá odehrává ve vesmíru – má tedy jít o jakousi sci-fi. Jenže úkoly, které dostáváme, moc sci-fi nejsou. Proč máme třeba skladovat dřevěný špalek nebo pracovat s fotbalovým míčem, když chráníme planetu Zemi před mimozemskou invazí? Očekávali bychom nějaké super technické vymoženosti a ne tyhle prosté věci. Postupně se to zlepšuje – přibydou například lasery, ale přece jen by to chtělo více tematických úkolů.
Počkejte si na minihry
Naopak pozitivem Chytrolína je, že v něm můžete mezi jednotlivými levely narážet na minihry. Obvykle jsou však postavené na stejném principu jako hlavní hra, což je trochu otravné. Chtělo by to něco, co rozrazí zeď klasických levelů a donutí váš mozek přemýšlet úplně jiným směrem nebo vám naopak umožní relaxovat.
Každopádně snaha se cení a my jsme rádi, že se ve hře minihry objevují. Mají většinou nižší obtížnost než hlavní levely, takže si u nich přece jen trochu oddechnete. Minihry si potom můžete zahrát znovu, neboť jsou součástí hlavního menu, a vy se k nim tak můžete kdykoli v klidu vrátit. Za to rozhodně palec nahoru.
Hudba, jakou byste čekali
Hudba plně odpovídá hře ve všech aspektech. Je to znělka, která připomíná tajemnou atmosféru záhad či dobývání vesmíru. Je poměrně tichá a při hraní neruší. Zařadili bychom ji však mezi průměrné, protože i ta by mohla být – jako spousta jiných věcí v Chytrolínovi – ještě o něco dotaženější a lepší.
Obtížnost a hratelnost
Hra je rozdělena do pěti kapitol, z nichž každá obsahuje celou řadu levelů. První kapitola je spíše výuková a má nižší obtížnost, v dalších částech už však náročnost na logické uvažování strmě stoupá. Hra proto spíše není vhodná pro malé děti, které si s ní zřejmě nebudou vědět rady. Naopak může rozvíjet logické myšlení i u starších dětí a poskytnout dobrou zábavu dospělým.
Ovládání je v pořádku, ale zase – mohlo by být ještě trochu vychytanější. Občas se hra lehce zadrhává, někdy se nedaří umístit předmět přesně na milimetr tam, kam byste potřebovali, a přeskakuje zpátky na nevyhovující místo… Nejsou to zádrhely, které by nějak zásadně ovlivňovaly hratelnost, přesto hra není tak plynulá, jak by být mohla.
Příjemná logická hra se sci-fi tématikou
Chytrolín – Hvězdný konflikt je průměrná logická hra, která potěší hlavně staromilce, kteří si zamilovali podobné hry z přelomu tisíciletí. Hra zábavně rozvíjí logické uvažování a nabízí napětí a adrenalin v okamžiku, kdy spouštíte hru a čekáte, jestli váš plán vyšel.
Hru Chytrolín – Hvězdný konflikt nyní můžete získat v naší pravidelné slevové akci jen za 99 Kč. Akce platí do 19. srpna 2022.