Přeskočit na obsah

V téhle hledačce půjde o duši! Paranormální případy jsou zpět!

Paranormální případy jsou stále zapeklitější a jejich vyšetřovatelé musí vynakládat stále větší úsilí, aby jim přišli na kloub a aby dokázali napravit všechno, co paranormální aktivita způsobila. Tentokrát začneme s případem, který se bude odehrávat přímo před televizními obrazovkami – dávejte si pozor na Požírače duší!

pozirac rec

Nebezpečné televize

Malé městečko si dlouho žilo svým poklidným životem. Když do něj přišla velká televizní společnost a vytvořila spoustu pracovních míst, byli zdejší obyvatelé opravdu šťastní. Navíc se jim nabídla šance získávat televize s velkou slevou nebo dokonce zadarmo! Všechno bylo zalité sluncem… tedy až do chvíle, než začali místní lidé před televizními obrazovkami umírat.

To vypadá jako případ pro vyšetřovatele paranormálních případů! Jenže ani zkušená vyšetřovatelka si s touhle podivnou situací neví rady a navíc je na začátku příběhu sama zasažena televizní kletbou. Proto je řada na vás – na hráči – abyste se pustili do pátrání a zjistili, co se to tady k čertu děje. Bude to pořádně nebezpečné a o mrtvoly tu nebude nouze.

pozirac 3

Paranormální případy

Požírač duší pochází ze série Paranormální případy – její název dost jasně napovídá, že tady rozhodně nepůjde o nějakou realistickou detektivku. Hned od prvních minut je zřejmé, že se tu děje něco, co není možné vysvětlit rozumem a že se budete muset potýkat s potížemi, které nemají původ v našem světě.

U hledaček jsme na různé fantasy, sci-fi či paranormální zápletky zvyklí, a tak vás jistě nepřekvapí ani zde. Můžeme však slíbit, že Požírač duší námět zpracovává velmi dobře a v rámci žánru se snaží o co největší uvěřitelnost.

pozirac 15

Začínáme s Požíračem duší

Na začátku příběhu si budete vybírat, v jakém herním módu chcete hrát. Máte rádi pořádné výzvy? Pak rozhodně zvolte zapeklitý režim, ve kterém vám hra nebude pomáhat skoro v ničem! Raději si chcete oddechově zahrát? Pak je pro vás základní režim tím ideálním. Anebo si můžete nastavit vlastní pravidla, což využijí především zkušení hráči hledaček, kteří už ví, co od hry očekávají.

pozirac 16

V průběhu hry získáte mapu, která – jak už to v téhle sérii zkrátka bývá – není úplně přehledná, ale za to graficky velmi povedená. Nikdy se však nepohybujete po příliš velkém prostoru, takže se obejdete i bez mapy případně se v ní zvládnete orientovat.

Ve hře máme jak úkolníček, tak také zápisník, což je skvělé. Můžeme si jednoduše listovat v seznamu úkolů a zároveň se vracet k důležitým momentům ze hry. A v neposlední řadě ještě zmiňme dvě sady sběratelských předmětů.

Zlatý hřeb: hledačky

Požírač duší se může pochlubit parádními hledačkami. Kombinuje několik hledacích systémů a velmi zajímavé lokace, ve kterých máte za úkol pátrat po ztracených předmětech. Hned první hledačka je klasická – hledáte podle seznamu, u některých věcí musíte udělat víc kroků, abyste je získali. Tím se však nenechte mýlit – hned další hledačky už budou mnohem zajímavější a zábavnější.

pozirac 2

Úkoly s hledáním předmětů jsou středně obtížné. Dá se to zvládnout i bez nápovědy, ale přece jen vám to dá trochu zabrat. V případě nouze lze pak hledačku přepnout na spojovačku – na té sice není nic zvláštního, ale je vizuálně hezky zpracovaná.

pozirac 13

Požírač duší jako by požral i lesk grafiky

Nechápejte nás špatně – grafika je velmi dobrá. V lokacích se dobře orientuje a jsou hodně realisticky zpracované. Vysokou kvalitu grafického ztvárnění si drží hledací lokace a hlavolamy. Pokud jste však hráli i jiné hry ze série Paranormální případy, možná vám přes nesporné klady bude v grafice něco tak trochu chybět. Grafika je oproti jiným dílům poněkud temnější a méně poutavá.

Možná za to může záměr tvůrců udělat hru opravdu hodně realistickou. Chodíte tak po ospalém malém městečku a navštěvujete domy obyčejných lidí nebo třeba běžnou oprýskanou policejní stanici. Moc možností, jak ozvláštnit takové lokace a připoutat k nim vaše oči, zkrátka není.

Rozhodně však nevylučujeme, že spoustě hráčů může minimalističtěji pojatá grafika vyhovovat. Ne každý nutně potřebuje ve hře vidět opulentní grafické orgie.

pozirac 1 1

Je hra vhodná pro děti?

V Požírači duší se objevují mrtvoly (nijak drasticky zpracované) a chvílemi může mí lehce strašidelnou atmosféru. Nedomníváme se však, že by to děti nezvládly – vyhnout by se hře měly snad jen ty úplně malé nebo citlivější jedinci. Hra je jinak přiměřeně napínavá a má střední obtížnost – starší děti si s ní s trochou námahy poradí, menší budou zřejmě potřebovat vaši pomoc.

Rozhodně je však Požírač duší určen spíše pro dospělé hráče – ať už jde o kvalitu grafiky, příběh nebo úkoly, je z toho jasné, že tvůrci mířili spíše na starší publikum.

pozirac 7

Hlavolamy – standardní i zajímavé

V téhle hledačce narazíte na spoustu miniher. Některé z nich jsou běžné a najdete je i ve většině dalších hledaček, jiné jsou opravdu originální a zábavné. Dá se u nich nastavit nízká nebo těžší obtížnost, nicméně i ta nízká není úplně jednoduchá, takže většině hráčů asi bude vyhovovat základní nastavení.

pozirac 4

Žádný druh miniher nepřevládá – střídají se pravidelně. Někdy jde o logický úkol, jindy budete potřebovat spíš šikovnost a postřeh. Z vizuálního pohledu jsou navíc minihry tím nejhezčím, co Požírač duší nabízí.

pozirac 6

Když kupovat, tak rozhodně ve sběratelské edici!

Na hlavní příběh, který jsme tu popsali, navazuje vydařená bonusová kapitola, ve kterém budou na vaši duši útočit pořádně nebezpeční démoni. Těšit se můžete na všechno, co vás bavilo už v základní hře: dobrou grafiku, promyšlený paranormální příběh, sadu hledaček i miniher.

V bonusové sekci toho však najdete mnohem víc – a jak už to tak u moderních hledaček bývá, je přeplněná drobnostmi, které potěší každého milovníka her! Tapety? Soundtracky? Ocenění? Všechno tu je!

pozirace 8

Série Paranormální případy – u nás už 11 dílů v českém překladu!

Série Paranormální případy je unikátní v množství dílů, které už pod touto značkou vyšly. Zároveň si stále drží vysokou kvalitu, takže hráči si mohou být jistí, že když si pořídí kterýkoli díl ze sérii, nesáhnout vedle a nespálí se. Je tomu tak i u devátého dílu, kterému se dnes věnujeme, ale doporučit vám můžeme jakoukoli hru ze série.

image

Pořiďte si devátý díl Paranormálních případů – anebo kterýkoli jiný!

V téhle recenzi jsme se zaměřili na devátý díl Paranormálních případů, který má jméno Požírač duší. To, co jsme zde o něm napsali však platí i pro další díly ze série: velmi kvalitní hledačky, skvělé minihry a dobře řemeslně zpracovaná grafika. Proto vám nedoporučujeme jenom tento díl, ale všechny. Vášniví hledačkáři by rozhodně měli mít ve své sbírce celou sérii! A v hodnocení a komentářích nám potom můžete dát vědět, který díl vám přišel nejlepší a který má naopak nějaké mouchy!

Přece jen tu však jeden důvod, proč byste si měli Požírače duší pořídit právě teď: v těchto dnech je totiž na e-shopu jen za 169 Kč, což je opravdu parádní cena, která nevydrží dlouho!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *