Přeskočit na obsah

Trilogie Vampire Saga vyvrcholila třetím dílem s názvem Útěk!

Hororová hledačka Útěk ze série Vampire Saga, kterou máme nyní v akci za 119 Kč a která je také jednou z her na vánoční kolekci, je velmi důstojným vyvrcholením série. Přichází s novými nápady a vylepšenou grafikou. Pojďme se na ni podívat blíž.

utek rec

Město, kde žijí nemrtví

Městečko Hell Lock už jsme navštívili v minulém díle. Nyní zjišťujeme, že se zde opět dějí podivné věci. Místní nemocnice je v karanténě, na pitevně leží znetvořený muž a zdá se, že ze zdejších dolů se do města šíří něco opravdu neblahého.

Vy budete hrát za doktora, který přichází do nemocnice, aby zjistil příčiny všech podivných událostí. Zároveň si sebou přináší i vlastní trauma – ztratila se mu totiž dcera Grace. Dokáže ji ve městě plném nestvůr najít?

image 33
Vampire Saga 3: Útěk

Horor jak má být

V Útěku vám bude od začátku jasné, že máte důvod se bát. Atmosféra je od první chvíle skličující. Hned v úvodních minutách se dozvídáte, že místní nemocnice byla uzavřena do karantény kvůli záhadné nemoci. Policista vás pošle na pitevnu, kde pohlédnete do tváře opravdu ošklivé mrtvoly.

Navíc na vás celou dobu vyskakují podivné náznaky, které vás nutí pochybovat o tom, jestli můžete hlavnímu hrdinovi, za kterého hrajete, věřit. Je dívka, kterou hledá, skutečná? Žije, nebo zemřela? Anebo se všechno odehrává jen v jeho hlavě?

Těšit se můžete také na skutečně hororové scény. Například když na prázdné chodbě nemocnice začnou postupně zhasínat světla a náhle se v jasu objeví strašidelný přízrak. Nebo takový nemrtvý schovaný v lednici na mrtvoly… Je to opravdu povedeně děsivé!

Hra vás naplní nejistotou a z té pramení obavy. Jestli se u hraní rádi bojíte, je série Vampire Saga rozhodně tím, po čem byste měli sáhnout.

utek 3
Obrázek ze hry Vampire Saga 3: Útěk

Nejlepší grafika ze všech dílů

V předchozích dílech jsme trochu žehrali na to, že jsou opravdu hodně tmavé a lokace mají tendence být vyloženě ošklivé – plné nepořádku, smetí, špíny a rozbitých věcí.

V Útěku se tohle všechno výrazně změnilo a můžeme říct, že k lepšímu. Lokace jsou pořád pošmourné a vyvolávají pocit deprese, ale nejsou zbytečně ztmavené. Díky tomu se v nich mnohem lépe orientuje a hledá. Snáze si je zapamatujete a líp se vám prochází příběhem.

Grafická stránka hry doznala výrazných změn a opravdu ji prospěly. Díky tomu se může zařadit po bok některých modernějším, graficky dobře zpracovaným hledačkám.

utek 5
Obrázek ze hry Vampire Saga 3: Útěk

Nové pojetí hledaček

V závěrečném díle přichází Vampire Saga s novým způsobem, jak vytvářet hledačky. Zatímco v předchozích dílech jste hledali podle seznamu v dolní části obrazovky, nyní se vám zobrazí obrázky hledaných předmětů v jakémsi vějíři. Vy je pak budete hledat na obrazovce a přenášet do kruhu.

utek 2 1
Obrázek ze hry Vampire Saga 3: Útěk

Je to méně obvyklý hledací systém, takže může zaujmout hráče, kteří už spoustu hledaček hráli, a rádi vyzkouší něco nového. Opět to potvrzuje odvahu tvůrců pouštět se i po neprověřených cestách.

Oproti předchozím dílům mají hledačky nižší obtížnost, i když jsou stále poměrně náročné. Předměty jsou jasněji viditelné a lépe se hledají. Díky tomu to jde rychleji a méně se při hledání natrápíte, takže jsou hledačky i mnohem zábavnější.

Jestliže vám sedne netypický systém hledání, rozhodně si budete hledačky užívat.

utek 6
Obrázek ze hry Vampire Saga 3: Útěk

Obtížnost vyšší, na hratelnosti by šlo zapracovat

Všechny hry ze série si drží laťku vyšší obtížnosti. Třetí díl možná klade na své hráče trochu menší nároky než ty předchozí, ale pořád patří k těm těžším hledačkám. Což je v pořádku, spousta hráčů má ráda náročné výzvy.

Ocenili bychom však, kdyby byla hra více hráčsky přívětivá. Třeba v hledačkách nestačí na nalezený předmět kliknout – musíte ho chytit a přesunout na obrázek hledané věci. Zdržuje to a pro hráče, kteří mají odehraných spoustu hledaček a jsou zvyklí jen klikat, to bude nepříjemné. Přímo ve hře se potom stává, že přestože děláte správnou věc, hra ji vyhodnotí jako špatný krok, protože jste neklikli/nepřesunuli věc na to přesně určené místo. Typicky používání klíčů v zámku.

Protivné je také přesouvání se z lokace do lokace prostřednictvím klikání na směrovky.

utek 7
Obrázek ze hry Vampire Saga 3: Útěk

Příjemná novinka v možnosti hovořit s postavami

Hned na začátku si vyzkoušíte, jaké to je, když můžete s ostatními postavami v hledačce hovořit. Do cesty se vám totiž postaví strážník a vy si můžete ze seznamu nabízených otázek vybrat, na co se ho zeptáte. A on vám (možná) odpoví.

Podobné interaktivní prvky ve hrách nás vždycky potěší a jsme velmi rádi, že jsme si je mohli vyzkoušet i v Útěku!

utek 1
Obrázek ze hry Vampire Saga 3: Útěk

Výborné! Přibyly minihry

Zatímco v minulých dílech jsme si mohli oprávněně stěžovat na nedostatek hlavolamů, tady tomu tak není! Výrazně jich přibylo a pravidelně se střídají s hledačkami (který zase o něco málo ubylo). Navíc se jedná o docela nápadité minihry, z nichž některé jsme ještě nikde jinde neviděli.

Občas to trochu drhne v provedení a budete muset vyzkoušet víc způsobů, než pochopíte, jak máte úkol splnit, ale v zásadě jde rozhodně o dobrý krok vpřed.

utek 8
Obrázek ze hry Vampire Saga 3: Útěk

Chybějí mapa

Naopak tvůrce nemůžeme pochválit za chybějící mapu – v minulém díle vymysleli zajímavý způsob, jak ji zapojit do hry, a nyní zde mapa chybí úplně.

Horší je to také se zvukovou stránkou hry, která byla v předchozích dílech opravdu skvělá, a nyní je výrazně slabší.

Povedená práce s cut-scénami

Abychom nekončili kritikou, ještě se krátce zastavme u cut-scén, které mají tu pravou hororovou atmosféru. Dokonce aby působily ještě strašidelněji, propadnou se do černobílého zpracování. Jsou pohyblivé a velmi dobře provedené. Je dost možné, že se u nich opravdu budete bát, což je přesně to, co od hororových her žádáme!

utek 9
Vampire Saga 3: Útěk

Celkové hodnocení trilogie

Vampire Saga patří k méně typickým hledačkám. Snaží se najít vlastní cesty, jak pracovat s hledačkovým žánrem. Někdy se to daří více, jindy méně. Rozhodně hry přicházejí se zajímavými nápady a objevují se zde věci, které jsme jinde neviděli. V každém díle zkoušeli tvůrci nové věci.

Trilogie se s každým dalším dílem kvalitativně zlepšuje, což oceníte především tehdy, když budete hrát všechny díly pěkně popořádku. Každá hra funguje svébytně a přináší některé vlastní zajímavé prvky.

image 34
Vampire Saga

Celá trilogie, kolekce 43 her i sleva na poslední díl.

Nyní máte několik možností, jak si hru Vampire Saga 3: Útěk pořídit.

Právě teď na ni běží akce, kdy ji můžete získat v elektronické distribuci jen za 119 Kč.

Další variantou je pořídit si celou trilogii najednou. To můžete udělat tady.

A poslední, ale nejvýhodnější varianta je koupit si vánoční kolekci 43 her, na které najdete všechny díly ze série Vampire Saga. Všechny hry jsou na kolekci s opravdu obrovskou slevou, takže se vám tahle větší investice rozhodně vyplatí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *