Přeskočit na obsah

Jak se povedla Legenda o Sněžném království ve sběratelské edici?

Když se obyčejný lovec jelenů postaví čaroději ovládajícímu magii ledu, jen stěží se dá mluvit o spravedlivém souboji. Legenda o Sněžném království navozuje pohádkovou atmosféru pouze vydařenou grafikou i zajímavým příběhem. Hra nově vyšla ve sběratelské edici a dočkáte se tak i bonusového příběhu, který je pokračováním toho hlavního.

snih 1

Do hry vás uvede intro, které je na hledačku mimořádně kvalitní. Jakékoliv příběhové scény bývají u těchto her typickou slabinou, ale zde se rozmazané grafice a křečovitým pohybům zkrátka řeklo NE. Tam, kde by se nedalo vyhnout komplikovanějšímu pohybu postavy, se vývojáři raději přiklonili ke statickému záběru, a tím podpořili celkovou dramatičnost scény.

Úvod zároveň představí jak stranu dobra, tak zla a celá hra se tohoto rozdělení táborů beze změn drží. Jak už je u pohádek typické, nějaká morální dilemata či zásadní obraty v příběhu nečekejte. Děj je na vstřebání velice jednoduchý. V kůži lovce se celou dobu snažíte porazit ledového mága a jeho poskoky a sejmout kletbu z nebohé princezny, čímž si okamžitě získáte její sympatie.

Kočár bez lokaje versus nešikovný mág 1:0

Prvotní setkání budoucích milenců proběhne za poněkud divokých okolností. Alan (asi by se dalo vymyslet i vhodnější pohádkové jméno pro lovce) zaslechl, jak se lesem prohání královský kočár. Takticky se proto ukryl v křoví, ze kterého to vypadalo, že nakonec ani nevyleze. Jenže situace mu nedovolila jen přihlížet – kočár s vypětím sil pronásledoval záhadný jezdec. A kdesi pozapomenutý lokaj jím rozhodně nebyl. Ten se na scéně neobjevil vůbec. Princezna jela naprosto sama, bez doprovodu, jako kdyby se jí vyloženě chtěli zbavit… nebo jako kdyby byla na útěku.

Pro mocného mága, jenž kočár stíhal, tak bylo vcelku snadné ho zastavit zkrátka tím, že ho roztřískal. Zdá se ale, že dveře kočáru umí otevírat pouze lovci a mágům to není souzeno. Zatímco s nimi čaroděj beznadějně rumpluje, vy máte tolik času, kolik budete chtít, abyste ho střelili šípem a zahnali na útěk. Pak už jen jdete ke kočáru a čekáte, že po takové nehodě budete muset ještě řešit zkřížené dveře a poraněnou osobu uvnitř, abyste se posunuli v příběhu dál… jenže ne. Alan otevře kočár jako nic a převážená princezna? Ta se zázrakem ani nerozcuchala.

Akční hospodyňka s mocnou krví

Ač některé části příběhu dokážou zarazit, jiné pro změnu pobaví – děj ozvláštňují věci „ze života“. Díky tomu nejde jen o další z mnoha stereotypních pohádek. Tohle spolehlivě pochopíte už po ani ne čtvrthodince hraní, kdy vyskočí první obrazovka, jež nastiňuje, co bylo potom. Mimochodem, jednotlivé příběhové scény a dialogy jsou tak se samotným hraním lépe propojené (nějaké pozadí k tomu textu však být mohlo).

Jak se každopádně dozvíte, Alan nabídne Adele útočiště ve svém srubu. I když se princezna nezdá být ze zážitku nějak otřesená, k lovci přilnula a velice rychle se v jeho příbytku zabydlela. Tak rychle, že se v něm brzy rozeznělo samé „Alane, podívej! Alane, pojď sem! Alane, Alane…“ a lovec tento vítr do poklidného života osamoceného muže uvítal. Koneckonců i když je Adele princeznou, nijak jí to nebrání v tom mu vařit a péct. O Alana je postaráno přímo královsky.

Avšak chování princezny opět vybízí k otázkám: Ona nikam nespěchá? Nemusí se někam dostavit? Zdánlivé nelogičnosti tohoto ražení vám děj vysvětlí v náznacích, které budete muset správně interpretovat… nebo si chvíli počkat, až se to vyjasní samo.

Lovcovy zápisky

Všechny nastalé situace, na které s princeznou narazíte, se propisují do poznámek. Ty naleznete pod tlačítkem svitku, jež se nachází vespod uživatelského rozhraní. Na různé deníky jsme sice zvyklí, ale zde je těch zápisů neobvykle mnoho. Pokud se tedy ke hře vrátíte až po nějaké době, stačí si to všechno přečíst a jste kompletně v obraze. Akorát škoda, že rozhraní o novém zápisku neinformuje viditelněji.

Kouzelná promítačka

Stejně jako se deník věnuje přítomnosti, tak má hra i něco na projíždění minulosti. Jde o jakési kapesní divadélko či promítačku, chcete-li. V království do ní hledáte celkem 8 sad obrázků, kdy každá z nich vám odhalí malý kousek kontextu událostí, aneb jak jste se dostali tam, kam jste se dostali. Tyto sady obrázků nelze minout, takže se netřeba bát, že vám něco vinou nepozornosti unikne.

Hratelnost s hlavou a patou

I přes určité výhrady k logice příběhu, hratelnosti se nedá nic závažného vytknout. Rozmístění předmětů a průchod lokacemi je důkladně promyšlený, takže hráče zbytečně netýrá něco, co by ho týrat nemělo. Krom toho, že se všechny předměty používají intuitivně, tak je sympatické, že mnohé z nich nejsou pouze na jedno použití – když potřebujete například rukavice, tak si vystačíte s jedněmi, a nehledáte zbytečně další jenom proto, že ty předchozí jste před chvílí „spotřebovali“. Díky tomu zůstalo více prostoru pro zajímavější úkony a pestřejší škálu předmětů.

Rozumné, byť trochu překvapivé, bylo také rozhodnutí umístit volbu obtížnosti až do úvodu hry. U většiny hledaček si vybíráte obtížnost v Nastavení, abyste ji pak ještě jednou museli vybírat před započetím hry. V případě této hry jste dvojího vybírání obtížnosti ušetřeni.

Interaktivní prostředí

Podobně vypiplané je také prostředí, v němž se v roli Alana pohybujete. Odlehčený výtvarný styl vybízí k tomu u hry relaxovat a nikam se nehonit. Za vyzdvihnutí stojí ovšem značná živost a interaktivita scenérií.

Vegetace se hýbe ve větru, sova nad vámi kroutí hlavou… většina prvků má animaci, která samozřejmě není komplikovaná, nicméně pořád to dokonale rozbourává ten nudný statický obraz, ze kterého maximálně ubydou předměty… protože jste je sebrali. S některými prvky také můžete interagovat – jste-li škodolibí, můžete klikáním popohánět šneka nebo vyjíst mísu ovoce. Žádný efekt to ale nemá, takže se s tím zdržovat nemusíte.

Vedlejších aktivit sice poskrovnu, ale zato s nápadem

Jak minihry, tak hledačky mají šanci bavit i hráče, kteří obyčejně tomuto žánru příliš neholdují. Za důvodem stojí nejen relativně snadná obtížnost, ale také originalita. V případě hlavolamů se totiž nebudete příliš setkávat s otáčením jakýchsi kotoučů. Místo toho narazíte na nové minihry či výrazně poupravenou obdobu dobře známých hlavolamů. Co takhle hledání min v podání horkovzdušného balónu?

Ne jinak s obtížností a zábavností jsou na tom také hledačky. Takřka nikdy nehledáte nějaký mikroskopicky malý předmět – hledané položky jsou maskovány spíše barvou podobnou pozadí než drobnými rozměry.

Bonusová kapitola a další extras

V navazujícím příběhu, který hráčům přináší sběratelská edice, příběh pokračuje. Princezna dostane dopis, který může být nadějí, ale také léčkou. Pomozte jí odhalit, jaká další tajemství se v jejím životě skrývají!

Bonusem jsou tu sběratelské předměty v hlavní hře nebo třeba herní příručka, která vám poradí, jak ve hře postupovat dál, když si nebudete rady. Poněkud netypickým bonusem navíc jsou pak krátké příběhy, které doplňují hlavní herní příběh a prohlubují herní svět.

Legenda o Sněžném království je nyní vyšla i ve sběratelce!

Legenda o Sněžném království je jednou z her, kterou jsme prvně uvedli na hledačkové kolekci sběratelek 10+3. Na této kolekci najdete jenom hledačky a všechny ve sběratelské edici – 10 jich zaplatíte a tři vám pošleme jako dárek.

V základním vydání (tedy bez bonusové kapitola a bez dalších bonusů) Legenda o Sněžném království vyšla na kolekci 15 her – tam najdete 12 dalších parádních hledaček a tři jiné zajímavé hry.

image 22

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *