Přeskočit na obsah

Odhalte tajemství Začarované jeskyně!

Hry typu Spoj tři si mezi hráči stále drží svou oblíbenost, a tak není divu, že se občas objeví nový kousek i v naší nabídce. Tentokrát se jedná o graficky povedenou spojovačku Začarovaná jeskyně, jejíž vydání by nemělo uniknout žádnému milovníkovi tohoto herního žánru.

jeskyne tit

Na začátku hry si přečteme krátký příběh, který nás uvede do hry – a pak už se jde bez velkých cavyků na to. Každá úroveň obsahuje herní pole s barevnými kameny, které je potřeba odstranit kliknutím na ty z nich, které tvoří souvislou řadu o třech a více kamenech. Level má svůj časový limit, ve kterém hráč musí úroveň dokončit, jinak si ji bude muset dát znovu. Pozor také na zmatené klikání všude kolem – to se totiž trestá odečtem času, který je v některých kolech zatraceně přísný.

Dva druhy levelů

V Začarované jeskyni se objevují dvě varianty hry. Ta první a častější spočívá v tom, že hráč kliká na shluky barevných kamenů, a tím se snaží dosáhnout cíle dané úrovně. Takovým úkolem může být například odstranění kamenných bloků nebo hnědých polí, které se v dané hře vyskytují.

Druhou variantu potom představuje úkol, v němž má hráč odstranit všechny kameny, které se v herním poli vyskytují. V tomto případě je nutné zapojit trochu logického uvažování, abychom si zbrkle neodstranili drahokamy, které ještě budeme potřebovat. Tato druhá možnost hry přichází vždy po čtyřech kolech běžného spoj tři.

jeskyne 14 1

Pomocníci

Ve hrách tohoto typu jsme zvyklí na to, že se postupně objevují pomocníci, kteří nám se spojováním a bouráním kamenů pomáhají. V případě Začarované jeskyně se jedná hned o několik druhů speciálních drahokamů, které hráči pomáhají. Může to být třeba klasická bomba, která rozbourá všechno ve svém okolí. Také tu občas najdeme bombu, která ničí všechno po horizontální a vertikální linii, a další, jež se zaměřuje pouze na kameny jedné barvy. Další pomocník nám přidá trochu času, který v každém levelu tak nelítostně tiká.

jeskyne 16

Nebezpečí, které na hráče čeká

Největším nepřítelem je pro hráče rozhodně časový limit, který je v některých levelech dost šibeniční. Další potíž se může vyskytnout v rohových polích, které je těžké odstranit. V případě speciálního kola je potom složité rozvrhnout si odstraňování kamenů tak, aby na konci žádný nezbyl. Jak vidno, bude ke zdárnému postupu hrou potřeba zapojit šedé buňky mozkové a občas si další kroky pořádně promyslet.

Chybějící příběh

U spojovaček asi nečekáme žádný propracovaný příběh, přesto bychom určitě ocenili, kdyby se autoři aspoň trochu snažili dodat hře nějaké dějové pozadí. V Začarované jeskyni se to však nestalo. Hned na začátku je jen úvod ve smyslu „legendy vyprávějí o tajemné jeskyni“. A prostor mezi jednotlivými levely potom vyplňuje pozadí se stromem, které se proměňuje tím, jak postupujeme hrou. A to je vlastně všechno. Přitom by se určitě dal vymyslet jednoduchý příběh, který by Začarovanou jeskyni rámoval a udělal tak celou hru zajímavější a zábavnější.

jeskyne 17

Sympatická grafika

Po grafické stránce není Začarovaná jeskyně nijak objevná, ale splňuje všechno co má a je na pohled hezká. Barevné drahokamy se symboly se velmi snadno odlišují a dodávají hře punc pohádkovosti. Herní pole bývá zlatě rámováno a působí velmi pěkně. Stejně tak úvodní stránka člověka hned naláká k tomu, aby si Začarovanou jeskyni vyzkoušel zahrát. Prostor mezi levely, který je vyplněný měnícím se obrazem stromu, je z grafického hlediska trochu slabší, ale zase si po celou dobu hry drží takovou zasněnou fantasy atmosféru.

jeskyne 18

Slabší hudební a zvukový doprovod

Samotná hudba v Začarované jeskyni není špatná a většině hráčů zřejmě bude vyhovovat. Bohužel ji však přehlušují doprovodné zvuky (kliknutí na drahokam, odstranění kamenného pole, vyskočení nápovědy…), které jsou až nepříjemně hlasité a opakují se neustále dokola. Přitom by stačila základní melodie, která by hru podkreslovala.

Hra nemá žádné bonusy

V Začarované jeskyni nenajdeme nic navíc. Žádné bonusy ani sběratelské předměty. Po každém kole se objevuje tabulka s vyhodnocením, která hráči ukáže, kolik vyčerpal času a ohodnotí ho počtem hvězd a úrovní, jaké v daném kole dosáhl – může jít třeba o expertní nebo mistrovskou úroveň. Rozhodně by to chtělo něco navíc.

jeskyne 19

Velmi dobrá hratelnost

Pro relaxační hraní je Začarovaná jeskyně skvělá volba. Není v ní nic, co by člověka rozčilovalo nebo zdržovalo. Rozbíjení kamenů funguje na jedno kliknutí a velmi dobře. Pokud se v levelu objeví nějaká novinka, vysvětlí ji rámeček s nápovědou. Všechno funguje velmi dobře. S postupujícím časem se zvyšuje obtížnost hry a i nároky na logické přemýšlení o tom, co vlastně děláme. Hra je vhodná jak pro dospělé hráče, tak i pro ty mladší. Zvládnou ji i malé děti, ale je možné, že občas budou potřebovat trochu vypomoct od někoho zkušenějšího.

jeskyne 13 1

Hra Začarovaná jeskyně je vhodná jako oddechovka. Nečekejte od ní žádný velký příběh ani zvýšení adrenalinu v krvi, ale kvalitní relaxační hru. Potěší především svou líbivou grafikou a příjemnou hratelností, která umožňuje, aby si během hodin strávených v Začarované jeskyni člověk parádně vyčistil hlavu.

Nezapomeňte na slevu!

Při objednávce hry nezapomeňte vyplnit kód JESKYNE, abyste získali slevu 20 %, byla by velká škoda o ni přijít.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *