Přeskočit na obsah

Záchranný tým vybudoval již svou pátou jednotku. Opět to stojí za to!

Záchranný tým je mezi obsluhovacími hrami legenda. Vydal jich už celou sérii a my jsme se v dnešní recenzi rozhodli podívat se na pátý díl této tohoto cyklu. Tentokrát to bude opravdu stát za to.

image

Práce záchranářů nikdy nekončí

To si asi řekli tvůrci série Záchranný tým a vytvořili další, tentokrát pátý díl. Po grafické stránce jde o již vyspělejší obsluhovačku, než tomu bylo v předchozích dílech, a celkově hra přichází s novou vizuální úpravou.

Námět a systém však zůstávají stejné, pojďme se na ně podívat blíže.

image 1

Zachraňovat životy i zlepšovat jejich kvalitu

Námětem hry jsou záchranářské práce během různých přírodních katastrof (povodně, bouře, tornáda, požáry…). Úkolem záchranářů v této hře není jenom zachraňovat lidské životy, například tím, že dostanete člověka ze závalu, ale také budovat infrastrukturu tak, aby pro vás další záchranné operace byly jednodušší a aby se život v dané lokalitě vrátil do normálu. To znamená, že například také opravujete silnice, některé budovy a podobně.

Tato skutečnost byla u minulých dílů občas kritizována – záchranáři přece nemají stavět obchody a vydělávat na nich! Z těchto kritik se autoři poučili a v pátém dílu dostáváte za úkol vždy jen zachraňovat životy – a to ať už ty lidské, nebo zvířecí. Občas se může objevit nějaký další úkol, třeba s ekologickým podtextem, jako například vyčistit jezírka.

Hra díky tomuto kroku dává větší smysl a je také napínavější.

tym 4

Pár minut složených do hodin

Hra je postavená na desítkách krátkých levelů, z nichž každý jste schopni odehrát do pár minut. Jde tedy o takové herní jednohubky, které tvoří celou hru.

V každé herní úrovni je vaším úkolem například nasbírat určité množství materiálu (typicky dřevo), které budete při záchranné operaci potřebovat, a splnit další úkoly: nejčastěji jde o záchranu nějakého života, ale aby se vám to podařilo, musíte obvykle splnit řadu meziúkolů.

Na konci levelu dostanete shrnutí toho, jak se vám v něm vedlo, a také udělený určitý počet hvězdiček za výkon. Dosáhnete vždy na tři?

tym 5

Vylepšená grafika

Potěšila nás grafika hry, která působí oproti předchozím dílům moderněji a je přehlednější. Především ze začátku hry tvůrci ubrali jednotlivých prvků v herním poli (budovy, postavičky, přírodní úkazy…) a spíše se soustředili na jejich vykreslení. V pozdější části hry už hra opět sklouzává k tomu, že je herní pole hodně zaplněné a trochu nepřehledné, ale díky lepšímu rozlišení, než měly předchozí díly, jde rozhodně o velké zlepšení.

Hra se nesnaží být nijak zvlášť realistická, vše je animované a pojaté spíše symbolicky. Hra má jasný, dobře zapamatovatelný grafický rukopis a máme velkou radost z výběru barevného spektra, které lahodí oku.

tym 2

Jako byste každou chvíli hráli jinou hru

Co bychom opravdu chtěli pochválit, pak je to skutečnost, že po každých pár levelech se herní pole úplně promění. Jakmile je vaše jednotka vyslána řešit jinou přírodní katastrofu, herní pole zcela změní vizuál a vy jako byste se najednou ocitli v jiné hře (a v jiném světě). Zatímco když řešíte požár, je grafika laděná do pouštních odstínů, svět vypadá vyprahle a pod záplavou slunečních paprsků, ale jak dojde na povodně, je hra tmavší, převládají barvy modré a zelené a navíc přes obrazovku neustále probíhají kapky deště, které vám mohou trochu tříštit pozornost stejně tak, jako by to dělal skutečný déšť.

Díky tomu se ve hře vůbec nestihnete nudit. Jakmile dokončíte jednu část záchranných prací, přesouváte se na jiné místo a hra vás znovu vtáhne do děje, protože se odehrává ve zcela jiném prostředí.

Takhle by se k tomu měly postavit všechny stavitelské obsluhovačky!

tym 3

Vše v češtině a dobře vysvětlené

Záchranný tým 5 byl přeložen do češtiny. Všechny popisky jsou tedy přeloženy do českého jazyka, hra s vámi neustále komunikuje a dává vám vědět, co je ještě potřeba udělat, co jste zrovna udělali a podobně. Systém hry je tak jednoduchý, že ho ovládne úplně každý.

Shrnutí

Pár slovy závěrem bychom chtěli shrnout, že jde o zatím nejlepší díl Záchranného týmu, který jsme hráli. Může za to především vymazlená grafika a také skutečnost, že autoři hru udělali jaksi čistší – je tu jednodušší grafika, zachraňují se životy bez nějakých finančních a stavitelských úkolů apod. Zároveň nás opravdu těší, jak se hra v průběhu hraní proměňuje.

Celá série na jedné kolekci

Pokud jste milovníci Záchranného týmu, pak byste rozhodně měli vědět, že všechny díly, které vyšly v češtině, najdete na jedné souhrnné kolekci, známé pod jednoduchým titulem Záchranný tým. Najdete tam všechny – od kultovní jedničky až po nejmodernější šestku.

image 2

Jen za 99 Kč!

Zároveň připomínáme také to, že hru máme nyní v elektronické distribuci jen za 99 Kč. Za necelou stovku tak můžete získat příjemnou oddechovku, která se hodí třeba na dovolenou.

Kromě souhrnné kolekce Záchranného týmu je tato hra ještě na jedné: omrkněte kolekci P, se všemi jejími hrami!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *