Pravda, „Čaroděj Holobrádek“ není zrovna hrou s příliš výraznou hlavní dějovou linkou, ale kreslená grafika, množství herních prvků a originálně podaná skoro padesátka úrovní dovede učarovat na hezkých několik hodin. Má všechno, co by správná obsluhovačka (klikačka) měla mít, možná i něco navíc.
Jako v jiných stavitelských obsluhovačkách, i v této se desítky úkolů soustředí na zajištění dostatku surovin. Dobře promyšlenými kroky si poradíte s překážkami, které hlavní postavě Evženovi Holobrádkovi nebo jeho pomocníkům blokují cestu, aby se mohli dostat k produkčním budovám, jež je mnohdy zapotřebí opravit. Asi tak by se ve vší stručnosti dalo popsat, co vás čeká na 25 standardních úrovních a dalších více než 20 alternativních, jež si ještě rozebereme. Pro ještě lepší představu můžeme hru „Čaroděj Holobrádek“ připodobnit k jiné, známé obsluhovačce, a to „12 úkolů pro Herkula“. Obě se hrají velice podobně, jen Holobrádek nabízí rozvinutější herní funkce, avšak za cenu o něco kratší herní doby oproti obsluhovačkám z Herkulovy série.
Na hraní navnadí už úvodní obrazovka, která zároveň prozradí, že od této hry lze čekat jedině pohádkový příběh s výpravou do smyšleného světa. Uvítací ilustrace zároveň odráží grafické zpracování zbytku hry. Všechny scenérie a části uživatelského rozhraní jsou s výjimkou několika prvků v ručně kresleném stylu. To s trochou předsudků může vést k mýlce, že „Čaroděj Holobrádek“ je hra jenom pro děti, ale pokud se budete snažit o plnění úrovní na co nejlepší výsledek, vytvoří se výzva rovnocenná i pro dospělého.
Přestože u této obsluhovačky je zapotřebí si svoje kroky alespoň zhruba promýšlet a určovat si priority, úrovně jsou naštěstí navrženy tak šikovně, že si případnou chybu uvědomíte téměř okamžitě. Díky tomu ji můžete okamžitě napravit, nebo schválně zkusit, jestli dosáhnete maximálního skóre i „špatnou“ cestou. Někdy se to totiž podaří.
Zatímco některé úkoly získáte už se zahájením úrovně, jiné obdržíte až po rozpravě s konkrétní vedlejší postavou. Dialogy probíhají v malém vyskakovacím okně. Jsou pouze kreslené, to znamená neanimované a nedabované. Klikáním na šipky lze libovolně přetáčet části rozhovoru tam a zase zpět. Tuto funkci ale pravděpodobně nevyužijete, protože se v těchto příběhových okénkách nedozvíte nic zajímavého. Pomáhají spíše rozvíjet pohádkovou atmosféru než samotný příběh o tom, jak se Evžen jal osvobodit svého kouzelnického mistra ze spárů temného zla. Tahle výpravná rovina příběhu jako kdyby se pod tíhou proseb různých bytostí vytrácela.
Alternativní úrovně… co to je?
Některé obsluhovačky mívají tzv. bonusové úrovně, jež se odemknou kupříkladu po splnění deseti klasických. Tady však nic takového nenajdete – místo nich tu existují tzv. alternativní úrovně. K pouhým 25 „obyčejným“ se tak přidává více než dvacet dá se říct náhradních, které je do jisté míry kopírují. Jakmile splníte například pátou úroveň, odemkne se vám její alternativní verze, jež stojí mimo příběh.
Scenérie klasické i alternativní varianty jsou stejné, ale úkoly a často i výchozí stav se různí. Zatímco v jedné verzi úrovně mohla být nějaká budova poničená, v té druhé již může být opravená. I když tedy hrajete na stejné mapě, strategii je vždy nutné alespoň trochu upravit, nelze obě verze zahrát stejně. Značku spouštějící alternativní variantu zpravidla najdete hned vedle bodu její klasické obdoby. Jak budete postupně zdolávat příběhové úrovně, nejenže budou přibývat zmiňované značky alternativních úrovní, ale celá mapa se bude také zároveň vybarvovat, abyste více vnímali, jak dalekou cestu jste již urazili.
Artefakty roztříštěné na kusy a lektvary z květiny
Proč se alternativními úrovněmi zabývat? Krom toho, že prodlužují hrací dobu, a tím i zábavu, jsou v nich k nalezení úlomky čtrnácti artefaktů. Při najetí na značku na mapě uvidíte, jestli je ve scenérii dané úrovně nějaký kousek ukrytý… a pokud ano, můžete jej najít. Opravdu najít. Nestačí dotyčnou úroveň pouze splnit, že by se úlomek sám připočetl, je zapotřebí jej sebrat přímo během hraní.
Jakmile získáte všechny části artefaktu, lze jej vytvořit a poté využít během hraní. Během načítání úrovně se objevuje okno, v němž lze navolit, jaké tři artefakty budete chtít použít. Některé poskytují pasivní bonusy (jako třeba vyšší příjmy z produkce), jiné ve vhodný okamžik aktivujete sami.
Podobně fungují také lektvary, na něž potřebujete tři květiny stejné barvy. Opět je musíte nasbírat přímo během hraní. Ale pozor, takřka nikdy nenasbíráte tři za každou úroveň – to znamená, že lektvary si bohužel každou hru neužijete, na rozdíl od artefaktů.
Zvyšujte úroveň hlavní postavy
A teď konečně to, čím tahle obsluhovačka nejvíce vyniká – systém dovedností a sbírání zkušeností jako v RPG hrách. Samozřejmě je tu zpracován v dosti jednoduché formě, takže nečekejte desítky dovedností, za které byste mohli utrácet obdržené dovednostní body. Přesto jich tu několik je a hru to dostatečně ozvláštňuje.
Výběr schopností, které se má Evžen naučit jako první, navíc můžete podřídit svému hernímu stylu. Dovednosti mají také několik kategorií, resp. vážou se k několika Holobrádkovým podobám – Evžen totiž může krom lidské podoby nabírat také podobu kamenného golema, draka nebo ducha. Každá z transformací je vhodná pro jiný typ činnosti – zatímco dialogy může Evžen vést jen ve své lidské podobě, odstraňovat zával suti zvládne jen jako mohutný golem.
Jak jsme již nastínili, schopnosti, které pak může Evžen ve svých jednotlivých proměnách používat, ho učíte dovednostní body. Na to, abyste takový bod získali, je ale nejdříve nutné nasbírat dostatečný počet zkušenostních bodů. Jejich počet se odvíjí od toho, jak rychle úroveň splníte. Když se vám nezadaří, nic vám nebrání v opakování úrovně tolikrát, kolikrát jen chcete. Hra se drží zásady volnosti. Krom toho, že se můžete vrátit k libovolné úrovni, máte tak k dispozici úplně všechny schopnosti a artefakty po celou hru. I když jste daný bonus odemkli třeba až ve dvacáté úrovni, nic vám nebrání vrátit se na třetí a zpětně ji dodělat na nejlepší skóre. S bonusy to přeci jen jde snáz.
Získáte také všechny trofeje?
Váš postup hrou ale neodráží jenom mapa, jež se postupně vybarvuje – zachycuje ho také 29 trofejí. Získání jejich kompletní sbírky není ani tak otázkou dovedností jako spíše času, takže nemusíte být nejlepším hráčem, stačí jenom hrát. Při najetí myší na obrázek trofeje se krom podmínek získání dozvíte i svůj aktuální postup. Díky tomu jste více motivování se o ně opravdu snažit, a ne jen čekat, kdy ocenění konečně samo „padne“.
Získejte Čaroděje Holobrádka jen za 119 Kč
Nyní máme na tuto povedenou obsluhovačku slevu, a tak ji můžete získat jen za 119 Kč. Akce poběží do 4. listopadu 2022, tak si dejte upomínku, ať to stihnete! Hru máme v elektronické distribuci, takže ji budete mít v počítači pár minut po zaplacení.