Přeskočit na obsah

S kým si to Herkules rozházel tentokrát? S bohem války!

Herkules je sice slavný řecký hrdina, ale člověk má pocit, že je to taky trochu smolař. Na začátku každého dílu téhle stavěcí hry si rozhádá bohy z Olympu a my hráči, abychom za něj celou situaci řešili. Herkules má jedno velké štěstí: tahle hra je tak skvělá zábava, že mu každý pomůže rád!

helada recenze

12 úkolů pro Herkula 5: Děti Helady

V minulých dílech už Herkules stačil naštvat snad všechny bohy, co jich v antickém Řecku bylo. Pokaždé se z toho dokázal nějak dostat a vybudovat zemi, kterou bohové ve své pomstě zničili, znovu. Tentokrát to však bude snad ještě horší.

hellada 13

Bůh války Ares mu totiž nabídl, aby vedl jeho vojska. Herkules odmítl a tak se tenhle bůh rozhodl pomstít. Ovládl mysl všech dětí v zemi a udělal z nich válkychtivé zombie. Aby dal věci do pořádku, bude muset Herkules všechny děti zachránit a u toho samozřejmě opravit všechno, co v zemi nefunguje, a vybudovat spoustu nových dílen.

Po boku mu bude stát jeho věrná manželka Megara a spolu s ní spousta dělníků, kterým bude Herkules rozdávat úkoly jako na běžícím páse.

hellada 11

Vynikající hra z žánru stavění

Princip je jednoduchý: v každém kole na vás bude čekat seznam úkolů, které je třeba splnit. Primárně osvobodit zotročené děti, ale bude také potřeba odstranit kameny z cesty, navrátit vodu do koryt řek, obnovit uschlé stromy nebo vybudovat dílny na dřevo či ovocné sady, aby měli dělníci, z čeho žít.

Vybrat si můžeme ze tří obtížnostních herních režimů. Výhodou je, že na začátku každého kola můžeme mód změnit nebo se k už odehranému levelu můžeme vrátit a vyzkoušet ho v jiné úrovni obtížnosti.

Těšit se také můžete na speciální skrytá kola, která se jednou za čas objeví a připraví vám nějaké to překvapení.

hellada 1

Ještě vylepšená grafika

Co se grafiky týče, pátý díl Dvanácti úkolů pro Herkula hodně využívá to, co mu fungovalo v předchozích částech série.

Příběh je vyprávěn velmi hezky nakreslenými slajdy a objevuje se jak na začátku, tak v průběhu celého hraní. Jde o velmi jednoduché obrázky, které však mají svou kvalitu a zároveň působí zábavně. Rozhodně nejsou odbyté a plní svou funkci ve hře.

Velmi se povedla mapa, která je graficky zřejmě tím nejlepším, co Děti Helady nabízejí.

hellada 8 1

Pojďme ale k samotnému hraní. Zde totiž tvůrci oproti předchozím dílům zamakali. Hodně věcí sice vypadá pořád stejně – sýr jako symbol pro jídlo, velké kameny v cestě, postavičky dělníků i hlavních postav atd… Celková koncepce je však o něco přehlednější. Herní pole je roztažené přes celou obrazovku. Cesty, stromy i jednotlivé herní detaily jsou velmi dobře rozlišené. Hráč tak nemusí namáhat oči a na herním poli se mu dobře orientuje.

hellada 10 1

I předchozí díly byly z hlediska orientace v rozsáhlém prostoru velmi dobré, ale Děti Helady jsou v tomto směru zatím nejlepším dílem.

A rádi bychom ještě vyzdvihli skutečnost, že každý level se odehrává v jiném herním prostředí. Každé kolo má vlastní vizuál, který často odpovídá úkolům, jež máte splnit. V jiných hrách tohoto typu jsme si zvykli na to, že prostředí zůstává stejné a mění se jen detaily. Tady tomu tak není, a to je velká paráda.

hellada 4 1

Hra pro celou rodinu, jak má být

12 úkolů pro Herkula je zřejmě tak oblíbenou hrou především proto, že ji může hrát úplně kdokoli. Od poměrně malých dětí, až po hráče v důchodovém věku.

Nejde o žádnou krvavou záležitost, hra je naopak milá a zábavná. Člověk si nemusí lámat hlavu z nějakými složitými logickými problémy, zde má jít hlavně o oddech. Pro méně zkušené hráče se hodí základní režim, kde neexistuje časové omezení, ti odvážnější se pak jistě pustí do náročnějších módů.

Her, které mohou hrát děti se svými rodiči či dokonce prarodiči, a všichni je budou zvládat a nebudou se u nich nudit, je velmi málo, proto vždycky kvitujeme, když se nějaká taková objeví. Děti Helady, ale obecně všechny díly ze série, jsou rozhodně jednou z nich.

hellada 3

Extrémně návyková oddechovka

Od 12 úkolů od Herkula se dá jen velmi těžko odtrhnout. Levely jsou krátké a svižné, takže si pouštíte jeden za druhým a najednou zjistíte, že jste u hry proseděli několik hodin. Určitě vás to ale nebude mrzet, protože se budete po celý čas skvěle bavit a báječně si vyčistíte hlavu!

hellada 2 1

Zábavná hudba

Hudební doprovod ke hře se opravdu povedl. Hraje příjemně do rytmu a možná vás bude povzbuzovat k rychlejšímu výkonu ve hře. Jde o kvalitní nahrávku, která se jen tak neomrzí.

Hra má české titulky. Někdy se v příběhu objeví trochu kostrbatý překlad, ale v zásadě to pochopení příběhu a hry příliš nevadí.

Herkules se nám začíná nějak poflakovat

Především ze začátku hraní nás zarazila jedna drobnost. Zatímco v předchozích dílech měl Herkules i Megara v každém kole několik speciálních úkolů, tady skoro všechnu práci oddřou dělníci. Herkules vždycky akorát na konci levelu zachrání děti a už frčí do dalšího kola.

hellada 5

S postupem hry se to trochu vyvažuje – Megara opět začíná čarovat a Herkules tu a tam odhodí velký kámen. Přesto by to pro něj rozhodně chtělo vymyslet více úkolů. Hra se jmenuje 12 úkolů pro Herkula – nechceme tedy, aby tenhle slavný hrdina celé levely prostál a jen tak koukal kolem.

A pozor – máme tu sběratelskou edici!

Že se nejedná o hledačku nebo příběhovou hru? No a co? Když si pořídíte Děti Helady ve sběratelské edici, získáte celý jeden příběh a herní ostrov navíc. Je to celá sada dalších levelů, které vám umožní v tomhle báječném světě, kde můžete všechno opravovat a budovat jako pravý vládce, o několik hodin déle!

hellada 2 2

Pořiďte si Děti Helady – anebo rovnou celou sérii!

Děti Helady nyní můžete získat jen za 169 Kč, což je rozhodně důvod, proč byste si je měli vybrat. Doporučujeme vám však všechny díly téhle série. Úplně ideální bude, pokud to vezmete od jedničky a pojedete dál. Hra je natolik návyková, že se nebudete moct dočkat dalšího dílu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *