V některých oblastech světa si zkrátka nejde otevřít farmu. To zjistili už na Farmě Frenzy. Tihle farmáři se však nikdy nevzdávají, a tak se rozhodli, že když nemohou chovat slepice, vrhnou se do odvětví rybářství. Tušíte správně – přichází nová Farm Frenzy a tentokrát se s ní vrhneme Na rybaření.
Scarlett farmaří dál
Se Scarlett už se asi znáte. Jedná se o hlavní postavu několika dílů Farm Frenzy – tahle šikovná farmářka stojí za úspěchem farem po celém světě. Aby se jí světová farmářská asociace nějak odvděčila, nabídne jí farmu na jednom ostrově. Nebo to není snad není odměna? Půda a podnebí jsou tu totiž takové, že se tu farma nedá vybudovat. Tedy aspoň ta normální. Jenže Scarlett má plnou hlavu nápadů a nedá se zastavit. Jak si se složitým problémem poradí?
V průběhu hry se občas objeví pokračování Scarlettina příběhu, které je podané formou krátkých komiksů o čtyř okýnkách. Vzhledem k tomu, že ne ve všech dílech Farm Frenzy se objevoval příběh, je tohle velmi příjemná změna, které by se Farm Frenzy měla držet. Stačí pár komiksových bublin a hned vypadá celá hra kvalitněji a uceleněji.
Ryby, kam se podíváš
Když nemůžete chovat slepice, prasata a krávy, pusťte se do ryb a jeseterů a začněte vyrábět kaviár. Něco takového si asi řekla Scarlett a pustila se do práce. Na této Farm Frenzy se tedy budou chovat zmíněné ryby na kaviár, ale třeba i mušle nebo delfíni. Základním zvířetem je tu ryba a základním produktem červený kaviár – s tím se pracuje v prvních kolech. Pak se přidává jeseter s klasickým černým kaviárem a další zvířata.
Obměňují se i ostatní prvky, na které jsme ve Farm Frenzy zvyklí. Místo koček, které jinde sbírají produkty, tady máme mořské koníky. Místo psů, kteří strážili farmu před medvědy a uměli s nimi udělat krátký proces, si tady držíme žraloky. Všechny změny jsou detailně promyšlené a působí velmi zábavným a svěžím dojmem.
Systém hraní
Jestli Farm Frenzy neznáte, osvětlíme vám, jak se tahle hra hraje. Ve hře vás čeká několik desítek levelů. Na začátku každého z nich dostanete úkoly, které máte vyplnit. Obvykle je to počet ryb, které musíte na konci chovat, nebo množství vyprodukovaných výrobků či vydělaných peněz. Na splnění úkolu máte stanoven časový limit. V průběhu hry přibývají výrobky, které můžete vyrábět – pro každý z nich si musíte vybudovat speciální továrnu. Za získané zkušenostní body si můžete přikoupit nějaké vylepšení. Ve hře se také dají sbírat trofeje.
Každý level můžete splnit ve zlatém, stříbrném anebo neomezeném časovém limitu. Za zlatý limit je logicky nejvíce zkušenostních bodů, proto byste se ho měli snažit dosáhnout, protože hvězdičky zkušeností budete potřebovat pro odemčení dalších kol.
Jedna z nejlepších grafik ve Farm Frenzy
Farm Frenzy má líbivé a povedené grafiky v naprosté většině svých her. Grafické prostředí, které najdeme ve hře Na rybaření, je však jedno z nejpovedenějších. Barvy jsou ještě sytější a zářivější, zvířata působí docela realisticky a zároveň zábavně a přiměřeně konceptu a celkové ladění se zkrátka velmi povedlo. Továrničky musely být vzhledem k novému námětu hry vymyšlené a stvořené zcela nově – a také jsou příjemné a hezké. Za pochvalu stojí i výtvarné ztvárnění mapy, o kterém se zmíníme ještě v samostatné části.
Pár slov o hratelnosti
Na rybaření je příjemně vyváženou hrou – jednotlivé levely jsou sice výzva, obzvlášť když je chceme zvládnout ve zlatém limitu, ale zároveň nejsou příliš těžké ani otravné. Co nás trochu štve je nutnost vracet se už k odehraným levelům a zkoušet je znovu, abychom si vydělali zkušenostní body, které potřebujeme k nákupu vylepšení, bez nichž se bohužel nesmíme posunout dál. Objevuje se to už po pár kolech a hráče to bude provázet po celou hru.
Stejně jako tenhle nešvar, musíme zopakovat věc, která se opakuje takřka ve všech moderních Farm Frenzy – hlídací zvířata jsou schopná odstranit jen jednoho medvěda a pak se vypaří. Žralok, koupený za 1000 herních mincí (obyčejné ryby stojí 100), tak sežere prvního medvěda, kterého uvidí a pak zmizí. Hráč tak nejenže přijde o draze pořízeného hlídače, ale ještě ani nesmí prodat medvěda na trhu a něco si z něj vydělat. Tohle by vážně chtělo do příštích dílů změnit.
Zase jednou hezká mapa
U některých dílů Farm Frenzy jsme kritizovali nepříliš povedené mapy. V případě Na rybaření se však mapa s postupem zase jednou docela povedla. Má hezké barvy, působí rozmanitě, existují v ní křižovatky, na nichž se hráč může rozhodnout, kam se vydá, má v sobě zanesené různé mosty a přechody z jedné části do druhé. Celkově vypadá moc hezky. Chválíme ji především proto, že u ostatních dílů není příjemná mapa úplně běžná. Spíš naopak.
Je Na rybaření hra vhodná pro děti?
Jasně. Některé z her Farm Frenzy mají vyšší obtížnost, ale to u Na rybaření neplatí. Menší nebo méně hráčsky zkušené děti se možná budou s hrou chvíli potýkat, ale měly by ji poměrně rychle ovládnout – anebo si na ní mohou trénovat trpělivost. Hra je bude bavit, protože je krásně barevná a velmi zábavně vymyšlená. Určitě je zaujme třeba to, jak si hlídací žraloci poradí s hladovými medvědy. To, že je hra vhodná pro děti, však určitě neznamená, že by ji nemohli hrát i dospělí – je to skvělá a kvalitní oddechovka i pro dospělé hráče.
Vydejte se s Farm Frenzy Na rybaření!
Mezi hrami Farm Frenzy patří Na rybaření k těm nejlepším a nejpovedenějším. Pokud jste tedy už některou hru této značky hráli a chcete vyzkoušet nějakou další, nebojte se sáhnout po téhle. Nekopíruje ostatní díly, vyráží zcela novým směrem, a přesto si drží laťku hodně vysoko. Přinese vám dlouhé hodiny originální zábavy a určitě se u ní nebudete nudit.
Hru máme nyní v nabídce za 99 Kč a najdete ji také na kolekci 25 her a kolekci Farm Frenzy.