Přeskočit na obsah

Karolína a poklad: povedená oddechovka, která stojí za vyzkoušení

Karolína a poklad je zábavná dobrodružná obsluhovačka, která zavede hráče do prostředí Jižní Ameriky. Aby Karolína získala dávný poklad, bude muset místním pomoci vybudovat nové plantáže, mlýny a pily, ale také vymyslet, jak porazit zdejší zlé duchy a další nepřátele. Hru jsme hráli a blíže se na ni podíváme v recenzi.

karolina rec

Oddechová a zábavná hra

Karolína a poklad je jednoznačně oddechovka. Je však velmi chytlavě provedená a má povedenou grafiku, takže se v jejím světě ztratíte, ani nebudete vědět jak. Je dost pravděpodobné, že vás hraní nebude chtít pustit – vždycky si řeknete: „tak aspoň ještě jeden level“ a budete pokračovat dál. V tomhle ohledu je Karolína a poklad rozhodně velmi vydařenou hrou.

Vaším úkolem bude v každém levelu splnit seznam úkolů, který jste dostali na začátku. V prvních úrovních to nebude zrovna těžké – nasbírat jídlo, dřevo, postavit jednu či dvě stavby. Ale postupně se budou úkoly ztěžovat a budete muset víc přemýšlet o tom, v jaké pořadí je budete plnit. Na každý úkon je totiž potřeba určité množství jídla, dřeva nebo kamene a pokud tyto suroviny spotřebujete ve špatný čas na špatný úkol, bude těžké se vracet zpátky do hry.

Každý level trvá pár minut, ne víc než deset a má omezený časový limit.

karolina 6

Slušná grafika, která nenadchne, ani neurazí

Po vizuální stránce je hra pěkná. Jednotlivé levely se odehrávají na jakési široké mapě, po níž pobíhají panáčci a plní jednotlivé úkoly – odstraňování stromů přes cestu, stavba potřebných budov, boj s nepřáteli atd. Tvůrci zvolili pěkné, výrazné barvy a vsadili na to, že každý level vypadá trochu jinak, takže má hráč pocit, že se hra mění a vyvíjí.

Na druhou stranu sebou grafická koncepce přináší i menší nedostatky. Tím, že se hra snaží zabrat opravdu velkou plochu, jsou jednotlivé detaily nepříliš dobře rozlišené – panáčci působí neživě, některé budovy nebo třeba oltáře jsou zkrátka hůř zpracované. Je to daň za pocit rozsáhlého světa, který Karolína a poklad vytváří.

karolina 5

Co vás v Karolíně a pokladu čeká

Tahle hra má 49 levelů, které se postupně lehce ztěžují. V každé úrovni musíte splnit seznam úkolů a dokončit ji v časovém limitu. Časový limit je rozdělen třemi hvězdičkami a hráč se může pokusit získat všechny tři nebo alespoň některou z nich – na získání plného počtu hvězdiček to však chce opravdu dobře promýšlet hru a mít rychlou ruku na myši.

karolina 7

Hra má však dva herní módy. V tom lehčím časové omezení neexistuje. Vzhledem k tomu, že čas a sbírání hvězdiček je tím, co v téhle hře vyvolává adrenalin, byla by škoda se o to připravit.

Ve hře se objevují i různé bonusy, které pomáhají v dokončení levelu. Jde třeba o tlačítko, kterým můžete pořádně zrychlit práci vašich dělníků.

V rámci hry můžete také sbírat i trofeje – například za využití některého z bonusů nebo za dokončení série levelů s plným počtem hvězdiček.

karolina 8

Pár slov k příběhu

Příběhová stránka hry je sympatická. Vypráví o mladé archeoložce Karolíně, která se dlouho mořila se studiem v knihovně, až jednou našla mapu k dávnému pokladu. Vydala se tedy do na cestu. Místní, zřejmě příslušníci jihoamerických kmenů, ji přátelsky přivítali, ale brzy se ukáže, že jejich velekněz se chce stát nesmrtelným.

Příběh je vyprávěn pomocí slajdů s obrázky a textem a objevuje se i v průběhu hry. Graficky je hezky zpracovaný.

Problém tak trochu je, že není úplně jasné, jak příběh souvisí se samotnými úkoly ve hře. Dostaneme vysvětlení, že hledači pokladů chtějí pomoc místním. Přesto si však musíme klást otázky, proč je hra postavená tak, že mlýny a plantáže staví archeologové a nebo že dokonce cvičí místní šamany a vojáky. Je to trochu násilný mostek od pátrání po pokladu k budování světa, který nedává příliš smysl. Když už hra příběh má, mohl by být lépe promyšlený.

karolina 11

Překlad a hudební doprovod

Karolína a poklad je kvalitně přeloženou hrou, nenarazili jsme v průběhu hraní na žádný problém s překladem. Hudba se povedla. Mimo levely připomíná soundtrack některé dobrodružné filmy, ve kterých se dobrodruzi pouští do honby za pokladem. Přímo při hraní pak hraje hezká podmanivá hudba, která má až lehce meditativní charakter, takže působí jako příjemné pozadí a vůbec při hraní neruší.

Slabší sběratelská edice

Karolínu a poklad můžete získat i ve sběratelské edici, ale je pravda, že od té rozhodně nemůžeme čekat třeba to samé, co u moderních příběhových hledaček. V rámci bonusové sekce jsou totiž k dostání vlastně jen nákresy, které bychom asi neoznačili za nějak umělecké, a hudební stopa. O té už jsme se zmiňovali, že je docela slušná, ale na to, abychom si z bonusové sekce sedli na zadek, to bohužel nestačí.

karolina 12

Karolína a poklad je chytlavá oddechovka, kterou si chcete zahrát

Karolínu a poklad bychom označili za průměrnou relaxační hru, ale v jedné věci rozhodně vyniká: v tom jak je chytlavá, je totiž velmi těžké se od ní odtrhnout. A proto věříme, že si najde spoustu fanoušků.

Napište nám na hru i svůj názor! Zveřejněte vlastní recenzi v komentářích nebo připojte své hodnocení. Zajímá nás, jestli se naše recenze trefila do vašich myšlenek. Dejte nám vědět, co si o hře myslíte!

karolina 3

Karolína a poklad nyní za 169 Kč!

A ještě jedna připomínka na závěr. Hru Karolína a poklad můžete nyní získat ve sběratelské edici se slevou, a to jen za 169 Kč. Tato akce bude platit do 6. května 2022, tak ať vám neuteče. To by totiž byla škoda!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *