Přeskočit na obsah

Doveďte trojici šamanů až k bájnému Srdci Země!

samani rec 1

Zábavná oddechovka, při které nepotřebujete nic víc než postřeh a pár rychlých tahů myší. To jsou Šamani! Čeká vás dobrodružná cesta až do samotného nitra země – vašimi společníky budou tři trochu nemotorní příslušníci kmene Manajů, které budete muset provést přes všechny nástrahy na cestě. Jdeme na to!

samani rec

Do hry nás uvede základní příběh vyprávěný pomocí obrázkových slajdů. Dozvíme se v něm, že Manajové jsou kmen, který byl díky Srdci Země velmi šťastným, spokojeným a úspěšným. Jenže pak zdroj moci pohasl a Manajové byli přepadeni cizími válečníky.

Přežili jen tři z nich. A ti se pokoušejí projít nebezpečným světem až k cíli své cesty: Srdci Země, které zkusí znovu zažehnout.

RECENZE OBRAZEK ZE HRY V CLANKU 22

Jak hra probíhá?

V průběhu téhle hry budete sledovat trojici panáčků, která se trochu idiotsky motá po herní ploše. Vaším úkolem bude usměrnit jejich zmatené kroky, nutit je šplhat po žebřících a ukazovat jim cestu, aby se dostali ke dveřím či portálu, který je dovede do dalšího kola.

Často budou muset překonávat různé propasti, narážet do zdí, mířit špatným směrem nebo dokonce do chřtánu nějaké příšery.

RECENZE OBRAZEK ZE HRY V CLANKU 18

Abyste jim pomohli, budete muset pomocí myši (či touchpadu) vytvářet mosty, zdi nebo teleporty a další pomocníky či překážky, které jim usnadní cestu. Pokud například panáčci jdou po jednom vznášejícím se ostrově a čeká je propast, musíte rychle natáhnout mezi ostrovem a další pevninou most. Panáčci po něm přeběhnou a mohou pokračovat v další cestě!

Podobně jim můžete postavit do cesty zeď – už jsme říkali, že tihle domorodci nejsou zrovna dvakrát inteligentní, takže když do té zdi narazí, otočí se a půjdou jiným směrem. Což se vám zrovna může hodit.

Vytvářet budete i teleporty, kterými své svěřence dovedete do jiné části obrazovky. A bacha na hladové příšery, ty udělají z vašich panáčků mrtvé duše jedna dvě!

RECENZE OBRAZEK ZE HRY V CLANKU 20

Grafika vám možná sedne. Anebo taky ne

Tvůrci se s koncepcí hry vůbec nemazali a ani se to nesnažili nijak zakrýt. Samotná hra totiž vypadá jako nějaká dětská mazanice a postavičky by i dítě dokázalo nakreslit lépe. Navíc je celá grafika herního pole černobílá, takže ani hezké barvy to nezachrání.

Čím víc však hrajete, tím víc nacházíte v takto pojatém designu hry kouzlo. Je to příjemné osvěžení oproti všem dokonale pestrobarevným fantasy hledačkám nebo naopak realistickým detektivkám. Tady prostě vezmete jednoduše ztvárněnou figurku a ve velmi prostém systému ji provádíte jedním levelem za druhým. A vážně to funguje!

Někomu možná bude hra připadat odfláklá, ale pokud přijmete, že šlo o záměr, pak se ponoříte do toho jednoduchého světa a budete si ho užívat.

RECENZE OBRAZEK ZE HRY V CLANKU 19

Pozor na životy!

Na každý level máte daný časový limit a počet životů (šest na každé kolo). Jakmile vám vyprší časový limit, hra nekončí, ale odečte se vám jeden život. V pozdějších levelech může některá z vašich postaviček v průběhu hry zemřít – opět, hra ještě nekončí, ale přijdete o jeden z životů. Game over přichází ve chvíli, kdy necháte zabít všechny tři figurky nebo když přijdete o všech šest životů.

Kromě samotných překážek ve hře si dávejte pozor ještě na jednu dobře vymyšlenou vychytávku: postavičky nejdou všechny stejně rychle: některá se bude opožďovat, jiná bude utíkat dopředu. A protože mosty a další věci, které vytvoříte, nevydrží věčně, často se bude stávat, že zatímco vůdčí figurka přeběhne most jako nic, s tou poslední se zřítí. A vy ji budete muset vést ke dveřím pěkně od začátku.

RECENZE OBRAZEK ZE HRY V CLANKU 15

Nepříjemné rozhraní

Docela nepříjemnou záležitostí v Šamanech je skutečnost, že herní okno není roztažené přes celou obrazovku, ale jde pouze o čtvercovou výseč. Člověka potom dost ruší okraje plochy či jiných oken, která má otevřené v pozadí. Zároveň s tím část herního pole padá pod dolní okraj obrazovky, která ho lehce překrývá.

Je to iritující jak z hlediska vizuálního, tak i hratelnosti a rozhodně by to chtělo s celou věcí něco udělat.

RECENZE OBRAZEK ZE HRY V CLANKU 23

Hra pro zkušené

Přestože se jedná o oddechovku, mají Šamani docela vysokou obtížnost, a to už od prvních levelů. Zkušenější hráči asi brzy přijdou na princip hry a půjde jim to snadněji, pro děti nebo méně zručné hráče budou však některé levely dost obtížné.

Hra rozhodně vyžaduje soustředění, nebudete se u ní moci dívat na televizi nebo dělat něco jiného. Vyžaduje vaši plnou pozornost. Což však umožňuje plně se ponořit do hry a na chvíli zapomenout na svět kolem – pro spoustu hráčů je to přesně ten důvod, proč ke hrám sedají, takže je to vlastně výhoda.

RECENZE OBRAZEK ZE HRY V CLANKU 16 1

Šamani – Srdce Země: jednoduchá a netradiční hra

Hra Šamani je tu pro ty, kteří rádi zkoušejí něco neobvyklého. Nepatří do žádné škatulky – je tak trochu oddechová, trochu postřehová i logická. Zaujme i velmi netradiční grafikou, která vypadá odflákle, přesto je zřetelně propracovaná. Hra se hodí spíše pro starší hráče, ale s trochou snahy ji zvládnou i děti.

Pokud vás zaujala, máte jedinečnou šanci ji nyní získat jen za 99 Kč. Stačí si ji zakoupit do 8. července 2022 a získáte ji za tuto atraktivní cenu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *