Vaše neteř Larisa se vydala na expedici do Tibetu. Cílem její cesty je mytické údolí s bájným klášterem Šangri-La. Když tu obdržíte dopis, ve kterém se píše o jejím zmizení. Ihned se vydáváte na cestu do dalekého neznámého Tibetu a hledáte ztracenou Larisu. Cestujete napříč světem a máte jediný cíl — nalézt a zachránit svou neteř. Cestou musíte překonávat nepředstavitelná nebezpečí. Řešíte mnohé zapeklité záhady, dáváte se do boje s nebezpečným nepřítelem, který vám stojí v cestě za záchranou Larisy, a bloudíte spletitými zákoutími chrámu Šangri-La. Musíte se mít neustále na pozoru. Váš protivník udělá cokoliv, jen aby vás zastavil. Vyhrajte nad záhadným nepřítelem. V nebezpečí není jen vaše neteř, ale štěstí celého světa!
Sběratelská edice nabízí navíc bonusovou kapitolu příběhu. Ještě více dobrodružství, napínavého děje a záhad k vyřešení. Prostředí plné tajemna, nebezpečí a napětí čeká jen na vás!
Požadavky: Windows, procesor 650MHz nebo lepší, RAM 128MB, DirectX, Grafická karta 32MB. Před zakoupením hry prosím stáhněte demoverzi a vyzkoušejte jí. Pokud vám bude bez problémů fungovat demoverze, bude vám fungovat také plná verze.
Chcete se dozvědět více? Zde je recenze hry
Při hledání místa, které oficiálně nikdy nikdo nenašel, nemůže samozřejmě dojít k ničemu jinému, než že se při pátrání po jeho lokaci ztratíte i vy. Dokud jde alespoň o džungli, pořád nějaká naděje existuje, ale co teprve někde vysoko v nepřístupných horách?
Pustit se do hraní této hledačky má rozhodně větší smysl než do výpravy s cílem najít legendární Šangri-La anebo ještě hůře – hledat někoho jiného, kdo se o to neúspěšně pokoušel. Přesněji, to první smysl má, to druhé vážně ne. Jenže od čeho jsou hry? Od dělání nemožného, v případě téhle hledačky navíc zábavnou a zajímavou formou.
Mouchy tam, kde to nevadí
Český dabing, v případě této hry fajn počin, obzvláště pokud máte jas obrazovky nastavený na neobvyklé hodnotě. To se pak ty různobarevné titulky mohou vcelku špatně číst. Akorát na hlas naší odvážné tetičky, hlavní protagonistky a pátračky po zmizelé neteři, si to chtělo chvíli zvykat.
Ne úplně dokonalé je i rozvržení obtížnosti. Tři režimy – snadný, střední, obtížný – sice vykryjí většinu hráčů, respektive jejich preferencí, ale ta možnost nastavit si to podle sebe zkrátka chybí. Zejména pokud se řadíte mezi ty, co po této variantě sahají vlastně automaticky. V jiných oblastech už ale jde hra na ruku o poznání více, takže byť je tohle mínus, v kontrastu vůči celku nepřekáží.
Kupříkladu to dorovnává enormní počet lokací, které budete muset projít. Jen málokterá hledačka se může chlubit více než 40 scenériemi, obvykle jich bývá lehce pod 30. Postup hrou je příjemně plynulý a systematický. I přes velký počet míst, jež jsou v daném okamžiku k dispozici, se nemusíte příliš často neustále vracet tam a zase zpět, leckdy o 4 lokace. Logika a řád musí být a tady je naštěstí obojí.
4
Nejtibetštější Tibet
Čím víc chrámů a Buddhů, tím víc Tibet. Vlastně jednoduchý recept, jak vytvořit perfektní atmosféru hry. Jenže… něco tomu chybí. Opírat to jen o duchovno není úplně dostačující. Těch horských scenérií to prostě chtělo víc. Už jenom proto, aby tibetská oblast nepůsobila tak přístupně a zároveň se více odlišila od jiných částí Asie, kde je buddhismus také vyznáván. Dojem je ale přesto skvělý, a to i díky hudbě a doprovodným zvukovým efektům, takže se určitě vyplatí poslechnout úvodní upozornění, abyste pro lepší zážitek ze hry hráli se spuštěným zvukem.
Příběh – jaký?
Stejně jako jste si asi nemysleli, že nějaká hledačka může mít přes 40 lokací, tak vás nejspíše nikdy nenapadlo, že by se nějaká mohla obejít bez příběhu. Má pouze start a cíl, hlavního hrdinu a hlavního záporáka, s minimem vedlejších postav, které jsou všechny na jedno použití. Ani žádné poznámky, historické rukopisy… nic takového. Zní to děsivě, ale teď přijde to zajímavé – během hraní se nějak ne a ne dostavit ten pocit, že by mi ten příběh chyběl. Protože jednoduše nechyběl. Hra sama o sobě byla natolik svižná a dynamická, že si vyžádala všechnu pozornost a soustředěnost.
Maraton hledaček s pár hlavolamy
Sotva dokončíte jednu hledačku, už na vás bliká další. Co lokace, to jedna hledačka, leckdy rovnou dvě. Vždy dle seznamu hledáte hromadu předmětů mezi ještě větší hromadou dalších objektů. Aby to ale nebylo stereotypní, tak se část předmětů mění. Tu se z padesátky stane šedesátka, tu ze slunce hvězda… Vývojáři si ale očividně uvědomili, že při takovém počtu hledaček to nemohou přehánět s obtížností – udělali je krásně přehledné, takže se jejich úrovně dají rychle projít.
A kdyby to přesto bylo ubíjející, dá se díkybohu zatáhnout za záchranné lano v podobě primitivního mahjongu. V něm stačí pospojovat pár druhů kamenů a je hotovo. Pokud nejsou žádné tahy možné, tak se kameny automaticky promíchají.
Zato mini-her už tolik není, tedy v porovnání s počtem hledacích úrovní. Ano, oproti jiným hrám je jejich počet adekvátní, ale zkrátka se nelze ubránit dojmu, že v tomto směru rovnováha chybí. Stejně jako chyběla odvaha na nové hlavolamy. Většinu z nich tvoří různé skládací mini-hry, které sice zabaví a někdy také pořádně potrápí, ale pokud hledačky hrajete aktivně, tak jste na takové hlavolamy určitě narazili.
Originální fungování sběratelek a navazující kapitola
V hledačkách normálně kompletujete naráz dvě tři sady sběratelských předmětů, které si můžete zobrazit i např. v hlavním menu. Tady ale tenhle zaběhlý princip padá. Sbíráte mince, jablka, meče a hvězdy, ale ne naráz. Lokace jsou sdruženy do jakýchsi 4 skupin (jaké lokace patří do určité skupiny, to zjistíte podle barvy ohraničení kolečka na mapě), kdy každá skupina představuje 1 předmět. Pokud tedy začínáte narážet na jablka, aniž byste měli kompletní sbírku mincí, tak víte, že jste někde něco vynechali. Pokud si tedy na kompletní sbírky potrpíte, hra vám je bez notné dávky důslednosti nedá.
Bonusová kapitola je naproti tomu úplný relax. Rozvíjí hlavní děj velice poklidným způsobem, který po svižném a dynamickém tempu hry, doprovázeném nekonečnými hledačkami, přišel vhod. Bonusovka je v tomto ohledu mnohem vyváženější.