Přeskočit na obsah

Ze hry Šíleně ošklivá princezna vám půjde hlava kolem. Tohle jste ještě neviděli!

Šíleně ošklivá princezna je pro recenzenta velký oříšek, protože takovou crazy hru není příliš s čím srovnávat. Už jste slyšeli o princezně, která se proměnila v monstrum, pak ji unesli mimozemšťané a vaším herním úkolem bylo mimo jiné najít sněhulákovi holku? To vše se odehrávající na opravdu velmi neobvyklých lokacích, které vypadají jako koule vznášející se uprostřed vesmíru? Tak to je Šíleně ošklivá princezna! Více v recenzi!

Silene oskliva princezna 2

Šíleně ošklivá princezna je jakýmsi hybridem mezi hledačkou a logickými hrami rozdělenými na levely. V této hře se nachází 14 navazujících úrovní a hráč musí vždy dokončit jeden level, aby se dostal k dalšímu. Náročnost jednotlivých kol se však nestupňuje. Jedna úroveň se dá zvládnout v čistém čase mezi 15 a 20 minutami, celkový čas hraní je tedy asi čtyři hodiny. Hra má dva herní módy – hledačky jsou poměrně obtížné, proto doporučujeme hrát ji na ten lehčí, nicméně obtížnější režim je kromě ztížení podmínek také doplněn o větší množství hledaček, náročnější hráči by tedy jistě měli vyzkoušet i ten.

Povedený grafický koncept

Jako všechno v téhle hledačce, i grafické zpracování je pojato poněkud netradičně. Jednotlivé levely se odehrávají na omezeném prostoru, který se vznáší ve vzduchoprázdnu. Může jít o hradní síň, ledovou zemi obývanou ledními medvědy nebo třeba pirátskou loď. Lokace jsou velmi detailně zpracované, obsahují stovky předmětů k hledání a každá má svou atmosféru a promyšlený vizuál. Grafické zpracování je velmi netypické, proto působí svěže a pořád baví.

Příběh, jaký svět neviděl

Děj hry se točí kolem princezny, která se proměnila v lidožravé monstrum. V prvním levelu nám přichází rozkaz od krále, abychom se dostavili na jeho sídlo a princeznu vyléčili. Následuje série naprosto šílených příběhových úkolů a zvratů – princeznu unesou mimozemšťani a aby ji lékař mohl dostat zpátky, musí zprovoznit létající talíř. Tento dopravní prostředek je bohužel rozbitý a felčar tak musí cestovat po celém světě a hledat součástky, kterými by létající talíř spravil. Když se mu to nakonec podaří, přesune se do vesmíru a pokusí se zachránit princeznu z rukou mimozemšťanů.

Příběh je natolik šílený, že jej lze jen těžko hodnotit. Bavit bude zřejmě starší děti a milovníky lehkého bizáru, upjatější hráči nad ním asi budou dost kroutit hlavou.

Hledání a hlavolamy

V Šíleně ošklivé princezně neexistují klasické hledací lokace – hledačkou je celý svět. Jednotlivé postavy zadávají hráči úkoly a on hledá skryté předměty po celé ploše aktuálního levelu. Velmi často se hledá nářadí, jídlo, vytrhané listy knihy nebo zvířata. Světem se dá otáčet do stran, tudíž jsou některé předměty ukryté mimo zorný úhel a je třeba nastavit svět do správné polohy, aby se objevily. Hledané předměty jsou velmi často opravdu miniaturní a opravdu dobře skryté, proto si hráč zřejmě neporadí bez nápovědy.

Součástí hry jsou i hlavolamy – skládání celku z menších částí rovnaných ve správném pořadí, pexeso, posouvání vozíku po kolejích přes překážky a další logické úlohy. Většina úkolů se zdá zvládnout bez tlačítka přeskočit, mají zhruba střední náročnost. Minihry jsou součástí příběhu a vedou k dalšími posunu v ději.

Nepříliš hráčsky přátelský

Šíleně ošklivá princezna se jako hra potýká s řadou nevychytaných much, které ztěžují hraní a občas působí trochu otravně. Zaprvé jsou všechny detaily i hledané předměty velmi malé, takže člověk musí opravdu namáhat oči, aby objevil všechno, co má. Velmi často se stává, že je potřeba kliknout na jedno konkrétní místo, jinak je klik vyhodnocený jako chybný, i když myšlenka je správná. Ovládání některých předmětů (jeřáby, katapulty…) je především zpočátku docela úmorné. Hra tak celkově působí trochu neohrabaným dojmem a moderním uživatelsky přátelským hrám se může jen těžko rovnat.

Postavy podivné, zábavné a šílené

Šíleně ošklivá princezna je rozhodně crazy hra a mohou za to i její postavy. Kromě princezny proměněné v monstrum a mimozemšťanů a jejich krále se tu setkáme i s celou řadou postav a bytostí, na které bychom v jiné hře asi nenarazili. Zjistíme tak, že mluvící hlava jelena je ve skutečnosti opravdový jelen, který stojí za stěnou a vystrkuje hlavu do místnosti. Lední medvěd nám dá za úkol, abychom z něj udělali vzdělance. Sněhulák si hledá partnerku. Drak žije s manželkou, která se nikdy nevylíhla z vejce. Piráti na lodi se vzbouřili a nevědí proč. A tak můžeme pokračovat donekonečna. Postavičky tohohle světa jsou zkrátka dost svérázné a ony dělají z Šíleně ošklivé princezny tu hru, jakou je.

Pro koho je hra určená?

Hra svým humorem i zpracováním jako by mířila spíše na mladší publikum, úkoly v ní jsou však poměrně náročné a menší děti s nimi budou mít rozhodně problém. Dospělému hráči zase budou některé vtipy možná připadat poněkud infantilní a obzvlášť pokud je zvyklý na hledačky s propracovanými detektivními příběhy, bude asi zaskočen tím, co se v Princezně děje. Sečteno podtrženo doporučujeme hru pro větší děti a pro dospělé, kteří si chtějí zahrát netradiční, trochu bizarní oddechovku.

Pár věcí, které by šly vylepšit

Tím, že jednotlivé světy plují ve vzduchu, přichází lokace o docela dost prostoru na obrazovce – a proto musí být předměty i postavy velmi malé a je těžké je nalézt. Z toho důvodu by zřejmě bylo lepší, aby byly lokace roztažené po celé možné ploše. Hra by si zasloužila lepší ovládání a příjemnější hratelnost. Ne vždycky je nutné být vtipný za každou cenu – řada vtipů, narážek nebo nápadů se povedla a je skutečně humorná, občas se ale objeví vtípek, který je za hranou nebo zbytečně trapný.

Co se nám na hře líbilo?

Odvahu, s jakou tvůrci Šíleně ošklivou princeznu pojali, musíme ocenit. Je jasné, že tenhle koncept se nebude zamlouvat každému, ale bez odvahy by nevznikaly originální hry. Potěšily nás na pohled velmi hezké a detailně promyšlené grafické návrhy. Líbily se nám netradiční postavy.

Šíleně ošklivou princeznu doporučujeme hráčům, kteří si chtějí vyzkoušet něco nového a jsou otevření příběhovým experimentům. Takové hráče čekají nejméně čtyři hodiny zábavy strávené ve světě, kde se může stát absolutně cokoli.

Omrkněte kolekci 25 her

Samostatně máme hru momentálně v akci za 99 Kč. Připravili jsme však ještě jednu speciální akci, a to na kolekci 25 her, na které se tato hra také nachází. Když při jejím objednávání zadáte slevový kód 37B08539115B, připíše vám sleva 500 Kč na celou kolekci!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *