Přeskočit na obsah

Zastřené město se v Křídě osudu opravdu rozjelo!

Čtvrtý díl série Zastřené město vzbudil velké ohlasy. Rozhodli jsme se ho prozkoumat zblízka a přiblížit vám co nejvíce detailů z této skutečně vydařené fantasy detektivky. Na začátek si pojďme říct jediné: Zastřené město se vyvíjí s každým dílem kupředu a pomalu začíná aspirovat na jednu z nejlepších hledačkových sérií vůbec.

image 18

Zbrusu nový příběh

Křída osudu je fantasy detektivka. Vypráví o světě, který se skrývá v tom našem – za tenkou oponou magie se ulicemi našich měst prohánějí kouzelné rasy: čtyřrucí lakriáni, šupinatí mořané, trpaslíci a jotunští obři. Občas potřebují s něčím pomoct – třeba když se mezi nimi pohybuje vrah anebo když jim zmizí z muzea mocný artefakt.

Druhý zmíněný případ se odehraje právě ve čtvrtém díle Zastřené město. Křída osudu je vzácný artefakt, který může obrátit běh času, jde o jeden z nejmocnějších magických předmětů vůbec. Kdo by ji chtěl ukrást? Co s ní zamýšlí? A co všechno se může ještě zvrtnout?

Na tyto a mnoho dalších otázek musí odpovědět lidský detektiv, který se do tohoto světa vydává a za kterého budete hrát právě vy!

SC4 052

Velkým posunem je změna města

Z hlediska celé série považujeme za zásadní, že se hra konečně přesunula do jiného města než do Londýna. Z minulých tří dílů totiž vyplývalo, že existují i jiná paralelní města než Londýn, ale žádné takové jsme dosud neviděli. Křída osudu nás rovnou hodí do paralelního New Yorku – a je to parádní.

Doufáme, že další díly série se přesunou i do dalších měst – co třeba Paříž, Berlín nebo něco exotičtějšího jako Tokio nebo Buenos Aires?

SC4 001

Dlouhá hra s kvalitním příběhem

S klidným svědomím (a také s nadšením!) můžeme říct, že Křída osudu patří mezi to nejlepší, co se dá mezi hledačkami najít.

Stěžejním faktorem je tu grafická stránka, která je prostě bezchybná. Filmové scény, které reprezentují příběh jsou velmi kvalitně vytvořené a působí velmi profesionálním dojmem. Dokážou vás vtáhnout do hry a navodit ten správný pocit tajemna, dobrodružství i ohrožení.

SC4 004

Samotné lokace jsou vyloženě krásné – pro někoho možná až kýčovité, my bychom je označili za idylické. Rozhodně však musíme ocenit práci s detailem i vyváženou paletou barev, které se vzájemně doplňují a vpíjejí do sebe. Vzhledem k tomu, že hra se snaží být detektivkou, mohly by být lokace více reálné než „fantasy“, ale tvůrci se rozhodli sáhnout pro více vyumělkované variantě a nedá se říct, že by udělali chybu. Na každou novou lokaci se budete těšit a budete napjatí, kam vás další kroky zavedou.

SC4 020

Bez hledaček by to nešlo

Hledačky jsou (u tohoto typu her již tradičně) rozmanité. Hledá se tu klasicky podle seznamu, ale také podle obrysů či podle hádanek. Každá hledaček bude úplně jiná a záleží jak vám sedne konkrétní systém hledání.

Hledací lokace jsou taktéž rozmanité a až po okraj zaplněné předměty. Nedá se říct, že by hledání bylo vysloveně složité (předměty obvykle maličko vystupují obrysem z pozadí, takže o ně zavadíte pohledem), ale tím, že se v nich nachází desítky věcí naházených přes sebe, může být přece jen trochu ztížené. Obtížnost hledaček bychom označili za nižší střední až střední.

SC4 035

Když si náhodou nebudete vědět rady či vás nějaká konkrétní hledačka nebude bavit, můžete přepnout na spojovačku, která vám pomůže úkol splnit.

SC4 008

Nádherná grafika miniher

I minihry jsou tu kvalitní. Oceňujeme to, že se autoři snažili přijít i s kousky, které neznáme z jiných hledaček (někdy už to totiž může být nuda, když podesáté rozplétáte uzly nebo podobně). I ty známější úkoly jsou tu však ozvláštněny opravdu nápaditým grafickým zpracováním. A to je věc, kterou rozhodně vysoce schvalujeme! Můžete z toho totiž vycítit, že si tvůrci dali záležet na každém detailu a že je vytváření hry velmi bavilo – z miniher je možná nejvíc vidět, že Křída osudu byla vytvořena s láskou, a to každý hráč musí ocenit!

SC4 021

Komplexní hra

Až budete procházet Křídu osudu, nejspíš vás nejvíce osloví to, že jde o zcela komplexní hru (anebo tomu zkuste věnovat pozornost). Všechno tu je propojené a dobře vyvážené. Promyšlený příběh plný zákrut, vysoce kvalitní grafika i dobře rozprostřené a dávkované hledací a logické úkoly s různými levely obtížnosti. Hra zkrátka dohromady velmi dobře šlape a je radost jí procházet.

SC4 055

Sběratelka rozhodně stojí za to!

Mrzelo by nás, kdyby takováto hra neměla sběratelskou edici. Naštěstí nás autoři nezklamali a pořídili hře i sběratelský kabátek. V bonusové kapitole zůstanete v magickém New Yorku. A opět tu půjde o kouzelný amulet – příběh však bude zcela nový a opět půjde o velké dobrodružství.

Bonusovou kapitolu pak doplňuje řada bonusů, na které jsme u takto kvalitních her zvyklí: tapety (které u takhle dobré grafiky rozhodně stojí za to), soundtracky či opakování miniher a hledaček ze hry. Najdete tu také herní příručku, která vám pomůže, když se ve hře zaseknete, anebo sběratelské předměty, jež budou ukryté přímo v herních lokacích.

SC4 054

Celá série Zastřené město

Pokud srovnáme tento díl s předchozími díly série, najdeme tu patrné rozdíly. Série jako by se tvůrci přestali bát roztáhnout křídla. Trochu nás zklamalo, že druhý díl měl velmi podobné téma jako ten první, šlo o trošku zbytečnou recyklaci námětu. Ve třetím díle už se však hra pustila do odvážnějšího příběhu a nyní už se rozhodla plně šlápnout na plyn. Jde o rozsáhlý fantasy-detektivní příběh s neskutečně kvalitní grafikou, díky čemuž se Zastřené město zařadilo mezi nejlepší hledačkové série vůbec.

image 19

Nezapomeňte, že Křídu osudu můžete mít nyní zdarma

Křídu osudu stále ještě rozdáváme zdarma – pošleme vám ji jako dárek k objednávce nad 1000 Kč. Jde o opravdu exkluzivní materiál, který si podle nás zaslouží jen ti nejvěrnější fanoušci. Bude to naše odměna pro vás za nákup přesahující tisícovku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *