Vyvrcholení trilogie Pokřivený svět. Jak se povedl Počátek?

Každý příběh má svůj počátek, ale jen pár jich je děsivých jako tenhle.” Touto větou se uvádí série Pokřivený svět. První dva díly jsme vám již představili. A jak jinak – v posledním díle trilogie děj graduje… Ovšem – je opravdu hra Počátek tak děsivý zážitek, jak avizují autoři hry? Tomu se podíváme na zoubek v následující recenzi.

pocatek rec

V úvodním videu vidíme hlavního hrdinu, který utíká před skupinou pronásledovatelů. Zde může překvapit možnost interakce ve scéně, což tak běžným jevem není. Samozřejmě jde spíše o krátký úsek, který je nahrazen jiným a zbytek scény je stejný, ale je to další prvek, který udržuje hráčovu pozornost.

Na to, jaká skupina vás chce dostat a jak tenhle útěk dopadne, si budete muset počkat. Po úvodním filmečku se vrátíte v ději o několik hodin zpět a připlouváte na ostrov Tormente v kůži detektiva, který musí vyřešit zmizení dcery svého přítele. Hned ze začátku vás čeká spousta nepříjemných zjištění. Posádka zmizela, počasí vám vůbec nepřeje a děsivé figury, které se vám letmo zjevují, si raději vysvětlujete halucinacemi a vedlejšími účinky mořské nemoci, kterou jistě trpíte.

image 64

Jako hráč však budete mít myšlenky přesně opačné. Grafické ztvárnění je opravdu nádherné, snad v každé lokaci je nějaká animace, která má společně s ozvučením a velmi kvalitním (anglickým) dabingem pohlcující účinek. Nejednou se vám stane, že prostě přestanete hrát a budete se kochat pohledem na vodopády, protékající říčky nebo prostě jen mlhu, kterou prostupuje pouze světlo pouličního osvětlení. Mnoho lokací je uvedeno krátkou animací, jako jsou drolící se skála či rozpoutání ohně. Většinou jde o krátké představení překážky, která čeká na odstranění.

pocatek 2

Krátce po seznámení s mechanikou hry a několika lokacemi tajemného ostrova se dostanete k Tereze, která je nezvěstná. Zde by mohl příběh šťastně skončit. To by však nebyl mysteriózní thriller, aby se něco nepokazilo a nejen, že nevyužijete šance dívku zachránit, ale navíc přijdete o svůj únikový východ a nezbývá, než pokračovat v pátrání děsuplným ostrovem. 

image 67

Většinu svého času budete vyplňovat sbíráním předmětů v místech, které jsou přístupné po odemčení nejrůznějších truhel, šuplíků, kontejnerů, kufrů a dalších zdánlivě nedostupných boxů. Odemykat budete klíči, pákami a žetony roztodivných tvarů. Těchto předmětů je ve hře opravdu mnoho a často se vám stane, že si nebudete pamatovat, ke kterým dveřím patří klika, kterou zrovna máte v inventáři. Pro tyto případy je naštěstí mapa, která označuje lokace, ve kterých je potřeba udělat nějakou akci. Bohužel se mezi lokacemi nemůžete pohybovat přímo kliknutím na lokaci na mapě, takže občas nezbývá, než procházet mnohokrát viděná místa stále dokola. Pokud bychom měli hře něco vytknout, tak to bude právě tato nemožnost rychlého cestování.

image 65

Rébusů je ve hře poskrovnu, ale občas se stane, že se u některého zdržíte o chvíli déle, než byste očekávali. Každopádně to nejsou hlavolamy, které nejdou rozlousknout. A pokud vás budou trápit déle, než vám je milé, můžete použít všudypřítomnou nápovědu. Co se týče oblíbených hledaček, tak ty jsou rozmístěny tak, abyste si jich užili dosytosti, ale přesto vás neotravují na každém kroku. Mnoho míst, kde můžete předměty hledat, se zpřístupní až ve chvíli, kdy tam potřebujete získat nějaký předmět, což znamená, že se budete opět vracet na místa dávno navštívená.

pocatek 1

Během své cesty narazíte na minimum osob (ať už živých či těch za druhým břehem) a příběh si budete skládat zejména z novinových útržků, které popisují okolnosti a děj, který se na ostrově odehrává. Na děsuplném ostrově strávíte zhruba 3 hodiny a po závěrečných titulcích nebudou fanoušci prvních dvou dílů, a ostatně ani nováčci, zklamaní. Pokřivený svět: Počátek je příjemná mysteriózní adventura, která si drží kvality série a posouvá své hranice jak v grafickém ztvárnění, tak po zvukové i hudební stránce.

image 66

Poslední díl ze série najdete i na kolekci

Dlouho jsme vám nepřipomínali kolekci 10 her, na které najdete mix žánrů – od hledaček, přes logické hry až po obsluhovačky. Tak nyní je pro připomenutí ta správná chvíle, neboť hledačku Počátek naleznete právě na této kolekci.

Zároveň je hra dostupná v aktuální akci jen za 99 Kč samostatně v elektronické distribuci. Doporučujeme vám pořídit si celou sérii – tuto hru tak můžete získat jako bonus s příjemnou slevou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *