Přeskočit na obsah

Utajený svět umění

 
 

 
 
Prožijte dobrodružství mladé restaurátorky Lany Vassari. Objevte záhadné předměty, ukryté pod vrstvami barvy známých malířských děl. Je pro vás připraven napínavý příběh plný zábavy – neváhejte a pojďte se bavit teď hned!
Lana byla nejlepší studentkou umělecké školy. Nyní je zavalena zákazníky, kteří mají obří očekávání. Jejím úkolem je restaurovat klasické malby, vytvořené uměleckými mistry v průběhu posledních čtyř století. Pomozte Laně zrestaurovat kolem padesáti známých děl tím, že z nich dostaníte vše, co na ně nepatří. Nebude to snadné, ovšem pokud budete šikovní, získáte spoustu peněz za dobrou práci. A čím více získáte peněz, tím více si můžete zakoupit vylepšení pro vaše potěšení. A pokud vám to opravdu půjde, budete stoupat po společenském žebříčku a získávat stále zajímavější a hodnotnější zakázky.
Díky této hře dorazí umění až do vašeho domu. Zábava pro celou rodinu zaručena. Pojďte se bavit teď hned!
 
Čeká na vás:

Úchvatná grafika,
Napínavý příběh,
5 různých režimů hry,
50 úrovní,
Spousta bonusů a vylepšení

 
 
Požadavky: Windows, procesor 650MHz nebo lepší, RAM 128MB, DirectX, Grafická karta 32MB. Před zakoupením hry prosím stáhněte demoverzi a vyzkoušejte jí. Pokud vám bude bez problémů fungovat demoverze, bude vám fungovat také plná verze.
Upozornění: V novějších Windows Vista/7/8 může hra běžet pouze po nastavení kompatibility na Windows XP.
 

 
Chcete se dozvědět více? Zde je recenze hry
 
Lanu Vassari to už odmalička táhlo k malování. Dokonce tak moc, že jako neposedný špunt počmárala obraz v galerii. No co, potřeboval vylepšit. Měla štěstí, rodiče její dřímající talent podpořili, takže se jí dostalo vytouženého vzdělání i práce. Z Lany se stala restaurátorka obrazů.
 

 
 
Tato netypická, originální hledačka začíná dojímavým příběhem, který doprovází napůl kreslené a napůl realistické obrázky, respektive koláže reálný fotografií s dokreslenými prvky. Pokud se neřadíte mezi hráče-čtenáře a tyhle pasáže obvykle přeskakujete, ochudíte se pouze o vyvolaný pocit rodičovské pýchy, nic jiného. Utajený svět umění totiž není o bohatém příběhu, ale o něčem docela jiném – pestrosti. V barvách, i hledání. Na padesátce hledacích úrovní se budete bavit a občas také soužit v pěti různých režimech.
 

 
Opravte pět desítek obrazů
Dokonce reálných! Jestliže vaše znalosti z malířské oblasti začínají Rembrandtem a končí Picassem, můžete hraní této hledačky pojmout jako nenásilnou poznávací tour, díky které si seznam vám známých malířů hezky prodloužíte. Znali jste například Jamese Tissota? Nebo A. A. Lesrela? Nyní budete.
 

 
 
Většina děl, jež budete svým štětcem restaurovat, pochází z 19. století, nanejvýše začátku dvacátého. Už nejspíše tušíte, co by s tak starými obrazy mohlo být v nepořádku, že si žádají zásah zručného restaurátora – ano, jsou poškozené snahami pozdějších umělců je vylepšit, zmodernizovat. Vaším cílem nebude nic jiného, než tento vandalismus napravit a uvést obrazy do původního stavu.
 

 
 
Každý obraz, který vám projde pod rukama, se uloží do Galerie – speciální položky v hlavním menu. Zde si jej můžete kdykoliv prohlédnout… ale bohužel ne i zahrát. Úroveň můžete restartovat pouze během jejího hraní, případně krátce po jejím splnění, než se přesunete na další. V hlavním menu však krom Galerie najdete i jednu milou fičuru – plátno, na kterém si můžete s pomocí voskovek malovat… jen škoda, že máte k ruce pouze černou a bílou.
 

 
Hledejte podle textu, siluet i rozdílů
Ještě, než se pustíte do tvrdé restaurátorské práce, absolvujete kratičký rozhovor se zadavatelem zakázky. Ten vám ve stručnosti ozřejmí, co je s obrazem tak strašně špatně, jak moc na to spěchá… nebo vás podpoří, že to zvládnete. Jde ale o pouhou výplň, takže když vás to přestane bavit po 10 úrovních číst… nic se neděje. Přeci jen, chcete hledat, a ne pořád něco pročítat.
 

 
 
Restaurování obrazů spočívá v této hře v hledání předmětů, které na něj více či méně nepatří. Za tyto nalezené chybičky na malířském plátně pak obdržíte určité finanční ohodnocení, jež zároveň představuje dosažené skóre. Na to, abyste stopy po vandalismu odhalili a správně vyhodnotili, ale daná umělecká díla samozřejmě nepotřebujete znát – hledané položky jsou klasicky vypsané na seznamu. Jen se na něj vejde maximálně 5 položek. To znamená, že pokud najdete nějaký prvek, který na obraz zjevně nepatří, předtím, než se objeví i na seznamu, nebude možné ho odstranit. Musíte tedy zkrátka počkat.
 

 
 
Jelikož je tahle hledačka jenom o čistém hledání a jen minimu příběhu, přirozeně vyvstává otázka, jestli to po pár minutách nepadne do nepříjemného stereotypu. Odpověď zní, že nepadne. Ve hře se setkáte s pěti hledacími módy. Hledáte tu nejen podle seznamu či obrysů, ale také pátráte po rozdílech, dvojicích nebo nějakém konkrétním motivu. Mezi jednotlivými režimy jsou však až propastné rozdíly ve skóre, jakého v nich můžete dosáhnout. Hledačky s jmenným seznamem bývají v průměru hodnoceny nejlépe.
 

Velkou měrou se na tom podílí i bonusové úkoly, které jsou u tohoto jednoho režimu k dispozici, nejčastěji dvakrát za úroveň. Opět v nich hledáte, ovšem za pozměněných podmínek – máte seznam tří položek, jež musíte najít přesně v tom pořadí, v jakém jsou uvedeny. Když uspějete, obdržíte tučný bonus ke skóre, a tedy i penězům.
 

 
Snažte se hrát co nejlépe
Plnění bonusových úkolů ovšem není jediná věc, která příznivě ovlivňuje vaše ohodnocení. Na skóre se podepisuje i počet použitých nápověd. Budete se snažit dostat z každé úrovně maximum, nebo se raději u posledních pár předmětů necháte podat? Splnění úrovně bez nápovědy vám přinese i 1000 bodů navíc, což je klidně celá pětina skóre… a to je hodně znát. Stejně tak ale citelně poznáte její použití – první nápovědu máte zdarma, nicméně každá další vás už přijde na 250 bodů ze skóre, takže dojít do cíle opakovaným používáním tipu nelze. Za nalezený předmět dostanete nejčastěji 50 až 90, skóre vynaložené za nápovědu se vám tedy v žádném případě nevrátí.
Také za minimum překliků dostanete několik stovek bodů. K přesným kliknutím vás ale krom odměny bude motivovat i pokuta. Pokud se pustíte do zběsilého klikání po celé obrazovce, počítejte, že se ze skóre opět začnou strhávat vysoké sumy. Používání nápovědy v takovém případě přeci jen vyjde levněji.
 

 
V čem žijí umělci?
Když Lana započne svou kariéru restaurátorky, má sotva po škole. Je mladá… a chudá. Což se nejvýrazněji projeví jak jinak než na jejím bydlení. Holé, otrhané zdi, pustý pokoj a chladná zem. Na nic lepšího Lana zpočátku nemá. S neutěšeným stavem jejího bytu ale můžete něco udělat – skóre získané z hledaček se vám převede na peníze. Za ně můžete až třikrát vylepšit zdi, strop, podlahu, několikero kusů nábytku nebo doplňků… aby interiér působil útulněji a umělečtěji. Zároveň tak získáte přehled, jak moc jste pokročili a kolik práce už máte za sebou.
 

 
Osvěžující změna
Utajený svět umění je po všech těch hledačkách s kupou harampádí více než příjemnou změnou. Staré obrazy poskytly pozadí pro někdy strastiplné, přesto pořád zábavné hledání, u kterého nějaký hluboký příběh ani není zapotřebí. I když tu oficiálně není žádný režim obtížnosti, hráč si může sám rozhodnout, jak snadnou, nebo naopak obtížnou cestou se vydá. Za jediný nedostatek lze považovat pouze nemožnost si zpětně přehrát libovolnou úroveň.
 

 

+Klady
-Zápory

Padesát reálných obrazů
Obtížnost tak akorát
Bodové ohodnocení úrovní
Vylepšování bytu

Nemožný návrat ke starším úrovním
Zvuky na pozadí mohou být otravné

  Celkové hodnocení: 94 %

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *