Přeskočit na obsah

Stvoření stínů je opravdu povedená mysteriózní hledačka

Hra Stvoření stínů přináší na poměry hledačky nadprůměrný počet lokací, mini-her i dalších, vedlejších funkcí, které tento titul ještě více zpestřují. Jednou takovou je mimo jiné možnost výběru, jak bude dialog pokračovat. Jen tyto přednosti jdou na úkor méně četných hledacích scén.

stvoreni rec
Obrázek ze hry Stvoření stínů

Příběh prožijete pohledem Kate Evans, čtyřiadvacetileté dívky, jež odmala bojuje s depresemi, neboť byla svědkem vraždy své matky. Její smrt udělala z Kate traumatizovaného sirotka, který se ze zbytku vnitřních sil snaží vyhledat opravdu nápomocného psychologa, ale marně. Jako kdyby jejímu traumatu nikdo nevěřil, jako kdyby ho nikdo nebral vážně.

image 19
Obrázek ze hry Stvoření stínů

Pocity Kate pochopíte již po úvodní příběhové sekvenci, kdy s ní projdete dalším (zbytečným) sezením u nové terapeutky. Pokud obvykle úvodní sekvence přeskakujete, abyste se co nejdříve mohli pustit do hraní, tady to rozhodně nedělejte. Po zbytek hry byste se pravděpodobně nezbavili dojmu, že příběhu něco chybí, a působil by zmateně. Dějová linka se pozvolna přeorientuje zcela jiným směrem: na zcela otevřený boj se zlem, jež nečíhá uvnitř, ale venku.

image 4
Obrázek ze hry Stvoření stínů

Ze sirotka v depresích hlavní hrdinkou

Dívku sužují halucinace, takže na některých místech uvidíte, jak scéna problikne a na okamžik odhalí svou temnou stranu. Obličeje okolních postav se znetvoří do podoby došeda zbarvených démonů s černýma očima a výraznými výrůstky na tváři. Kate věří, že je to jen v její hlavě, ale prášky nezabírají. Po pomalejším startu příběhu však přichází rychlý sled důležitých událostí, který předurčí další vývoj: Kate se stane členkou tajného sesterstva, jež od dávných časů proti těmto stvořením bojuje, a najde tak novou rodinu, za kterou se bude muset postavit dříve, než stihne prodělat výcvik.

image 5
Obrázek ze hry Stvoření stínů

Hraní je pravidelně prokládáno příběhovými scénkami, které jsou v podobě statických obrázků, nikoliv formou videa jako mnohdy u jiných hledaček. Občas jen uvidíte velmi jednoduchou animaci. Na příběhových sekvencích je ale jasně patrné, že jsou ručně kresleny. Díky tomu vizuálně nestrádají, přestože postavám chybí složitější pohybové animace.

Tyto scénky také podporuje deník, do něhož se zapisují všechny události a postřehy z pohledu Kate. Nutno říct, že zápisy to nejsou krátké. Leckdy mají i několik odstavců, nikoliv jen tři čtyři věty jako v případě řady jiných hledaček. Během hraní si tak můžete udělat pauzu a na chvíli se začíst, než budete pokračovat v příběhu dál. Z deníku mimoto mnohem snáze vypozorujete vývoj, jaký prodělala postava Kate. Z příběhových „videí“ to není příliš patrné, neboť ta se soustředí na boj s úhlavním nepřítelem a Kate v nich jde po čase tak nějak stranou.

image 6
Obrázek ze hry Stvoření stínů

Krom pročítání deníku hrdinky si příběh zpestříte ještě jednou, ne tak častou funkcí: vybíráním jedné z dvou až tří možných odpovědí, jak má aktuální rozhovor pokračovat. Všechny sice vyústí v (téměř) totožný výsledek pro hru, ale hráč je tímto způsobem přímo zapojen i do tak pasivní činnosti, jakou je sledování „obyčejné“ příběhové scény.

image 7
Obrázek ze hry Stvoření stínů

Ve výbavě posilňující lektvary a vrhací šakram

K členství v tajné organizaci patří samozřejmě speciální výbava. S Kate jako první získáte vrhací šakram, zděděný po matce, jež patřila do řádu stejně jako nyní její dcera. Díky němu můžete na předem určených místech přesekávat, co je třeba. K tomu se pojí zaměřovací mini-hra, v níž okolo cílového objektu kmitá zaměřovač, a vaším úkolem je ve správný okamžik pouze stisknout tlačítko na myši.

image 8
Obrázek ze hry Stvoření stínů

Ve hře krom toho nacházíte sošky příběhových postav (ze strany dobra i zla), jež zpřístupňují posilující lektvary. Hrdince zlepší vnímání nebo zvětší její sílu, takže na krátkou dobu pocítí, jaké to je mít superhrdinské schopnosti. I v případě těchto lektvarů však platí, že způsob a místo použití hra sama předem určuje.

image 9
Obrázek ze hry Stvoření stínů

Více než 40 lokací? To je hodně!

Ve hře Stvoření stínů jsme napočítali přes 40 lokací, což je číslo typické pro hledačky ve sběratelské edici, kdy kolem 30 míst projdete v hlavním příběhu a dalších 10 v bonusové kapitole. Tady to ale máte v jedné hledačce, ve standardní verzi. Takto vysoký počet lokací zároveň umožnil nabídnout hráči opravdu pestré prostředí. Od útulného bytečku, přes módní salón, temné skladiště, středověké uličky, luxusní hotel… až po tajné ústředí sesterstva. Zarazily vás v tom výčtu středověké uličky? Příběhová linka si krom všeho hraje s cestováním v čase, tudíž ukáže scenérie nejen z moderní doby.

image 10
Obrázek ze hry Stvoření stínů
image 11
Obrázek ze hry Stvoření stínů

Pozadí lokací je stejně jako zbytek hry kresleno ručně, což ale nebránilo tomu zanést do něj co nejvíce detailů. Ty společně podporují autentičnost navštívených míst, takže na nich nenajdete nic, co by vás po logické stránce zarazilo nebo co by vám na nich chybělo. Některé z lokací pouze bojují s nízkým počtem interaktivních zón, takže na nich uděláte dvě tři věci a zase svištíte dál. Zajímavé také je, že mapu zde získáte až v polovině hry. Velkou část výzev tak musíte pokořit bez ní.

image 12
Obrázek ze hry Stvoření stínů
image 13
Obrázek ze hry Stvoření stínů

Hledání předmětů podle názvu, tvaru i obrázku

V několika zákoutích dostanete příležitost pátrat po ukrytých předmětech nebo jejich částech. Hledáte buď na základě seznamu s 12 položkami, podle tmavých siluet anebo se snažíte pátrat po kouscích určitého předmětu. Všechny způsoby hledání jsou přibližně rovnoměrně zastoupeny a pravidelně střídány, takže se neomrzí. Hledačky ve Stvoření stínů také nejsou náročné – hledací scenérie jsou přehledné a každý z objektů je viditelně ohraničen od ostatních. Případně si také můžete nechat poradit nápovědou, která se dobíjí závisle na zvoleném režimu obtížnosti hry.

image 14
Obrázek ze hry Stvoření stínů

Téměř 30 hravých hlavolamů

Hledačka Stvoření stínů ale paradoxně není tolik o hledání předmětů jako o řešení hlavolamů, neboť těch zde objevíte cirka dvakrát tolik. Krom v úvodu zmiňovaného vrhání šakramu jste postaveni před výzvu i mnoha dalších, samozřejmě. Často jde o luštění tajných zpráv, zanechaných ostatními členkami sesterstva. Dočkáte se také pestrých variací skládaček, puzzle, bludiště, rozmotávání uzlů nebo zábavných hříček, jež cílí na procvičení paměti nebo schopnosti improvizovat. Princip mini-her je snadno pochopitelný a na jejich rozlousknutí není zapotřebí podat životní výkon. Jejich obtížnost je stejně jako u zbytku hry nastavena tak, aby vyšla vstříc oddechovému hraní.

image 15
Obrázek ze hry Stvoření stínů
image 16
Obrázek ze hry Stvoření stínů

A také trofeje za herní úspěchy?

Ocenění za herní úspěchy bývá výsadou sběratelských edic. „Stvoření stínů“ sice tuto edici nemá, ale trofeje tu přesto najdete. Navíc nejsou v podobě obligátní medaile s obrázkem, ale jednoho celistvého výjevu z bitvy dobra proti zlu. Jakmile splníte podmínky pro získání dané trofeje, na pomyslném plátně obrazu přibude další prvek. Čím více úspěchů se vám podaří dosáhnout, tím velkolepěji bude vyobrazený střet vypadat.

image 17
Obrázek ze hry Stvoření stínů

Stvoření stínů jen za 119 Kč a také na kolekci

Tuto povedenou dobrodružnou hledačku můžete mít během současné akce jen za 119 Kč. Na stránce hry uvidíte odpočet, jak dlouho akce ještě poběží – tak si ji pohlídejte.

Stvoření stínů také získáte, pokud si vyberete naši kolekci 25 her. Na ní je totiž právě tato hledačka ve společnosti mnoha dalších. Kromě nich tam najdete spojovačky, obsluhovačky i hry vhodné pro děti.

image 18
Kolekce 25 her

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *