Přeskočit na obsah

Strom zkázy je pozoruhodná hledačka se skvělou grafikou

Pradávný odkaz přináší mezi žánr moderních příběhových hledaček zase něco trochu jiného – jinak pojatou grafiku, jinou práci s hledačkami a také jinou atmosféru. Rozhodně je to něco, co stojí za pozornost. Pojďme se na to dnes podívat blíž na nejnovější díl – Strom zkázy.

Pradavny odkaz 3 Strom zkazy 2

Záhadná nemoc, která se šíří z archeologického naleziště

Námět Stromu zkázy či jeho obdobu už jste možná v některých jiných adventurách nebo hledačkách viděli. Archeologové objevili naleziště dokazující existenci pradávné kultury – když přivezou nálezy do civilizovaného světa, začne se z nich mezi lidmi šířit smrtící nákaza.

Vojáci a vědci se vydávají na místo, aby prozkoumali, o jakou infekci jde a zda na ní starověká civilizace měla lék.

strom 5 1
Obrázek ze hry Strom zkázy

Vzhledem k tomu, že celá série se zabývá také cestováním do jiných světů, můžeme prozradit i to, že se hlavní hrdinové budou muset vydat „za bránu“, aby své poslání splnili.

Přestože nápad není úplně originální, hra vás okamžitě vtáhne do děje, má velký spád a je opravdu hodně zábavná. Nebudete se od ní moci odtrhnout a budete zvědaví, co vás čeká za dalším rohem.

strom 3 1
Obrázek ze hry Strom zkázy SE

Realistická grafika

Strom zkázy si příliš nepotrpí na nějaké nádherné, fantaskní lokace. Hlavně na začátku si určitě povšimnete toho, že se hra snaží být co nejvíce realistická. Tím se od mnoha jiných hledaček liší a nás to velmi zaujalo a považujeme to za příjemnou změnu.

Třeba v lokaci, kde spadlo letadlo, je vidět, jak se tvůrci snažili být realističtí – ve zobrazení letadla, v kresbě okolní džungle, v grafice postav i jejich případných zranění.

strom 9 1
Obrázek ze hry Strom zkázy SE

Postupně děj začne uhýbat ke sci-fi či fantastice, takže začnou přibývat i různé starodávné sochy, barevné krystaly a podobně, ale pořád se hra po grafické stránce drží jakéhosi příjemně civilního směru. Hodně je to vidět třeba v hledačkách nebo i v některých minihrách.

To však neznamená, že tu narazíte na nějak ošklivé lokace – naopak často pracují s přírodními motivy nebo s nějakým nádechem tajemství, ale drží se tlumených barev a hesla, že méně je někdy více.

S tím souvisí i zpracování postav, které jsou velmi reálné a působí, jako by měly skutečnou živou předlohu.

strom 17
Obrázek ze hry Strom zkázy SE

Hledačky pro zkušené hráče

Hledačky potěší hlavně ty hráče, kteří mají rádi náročnější výzvy. K nalezení většiny předmětů v hledačkách potřebujete udělat alespoň dva kroky a ne vždy je úplně jednoduché na to přijít. Obtížnost hledaček bychom označili jako vyšší střední.

Hledačky ztěžuje i to, že v každé z nich je umístěna jedna krátká minihra. Až po jejím dokončení se v hledání předmětů dostanete dál. Naopak příjemné je to, že hledačkové lokace nejsou zahlcené předměty, jejich uspořádání je poměrně přehledné a objekty lehce vystupují z prostředí, takže se v nich dobře hledá.

strom 16
Obrázek ze hry Strom zkázy SE

Systémy hledání jsou klasičtější – podle obrysů nebo podle seznamu. Hledaček by mohlo být ve hře klidně i víc – narazíte na ně zhruba na každé čtvrté až páté lokaci, zhruba po čtvrt hodině hraní.

Narozdíl od mnoha jiných moderní hledaček tu není možnost přepnout na spojovačku, zkrátka musíte všechny hledané předměty objevit (třeba i s pomocí dobře fungující nápovědy).

strom 2 1
Obrázek ze hry Strom zkázy SE

Záplava miniher

Zato miniher ve hře najdete desítky a objevují se na každém rohu. Některé jsou velmi jednoduché a vyřešíte je na pár kliknutí, u těch „hlavních“ se však pořádně zapotíte. Žánry miniher jsou příjemně nakombinované – často se však pracuje s nutností něco někam přesunout nebo naopak jednotlivé body nějak konkrétně propojit.

strom 1
Obrázek ze hry Strom zkázy SE

Minihra a někdy i dvě či více se nachází v každé lokaci a jejich plnění je zařazeno do plynulého průchodu hrou. Minihry nejsou ve hře umístěny nějak na sílu, obvykle zapadají do příběhu a jejich plnění dává smysl.

Zatímco hledaček bychom o něco přidali, hlavolamů by zase mohlo být o něco málo méně. Na druhou stranu milovníci tohoto druhu her tu budou mít pré.

strom 4
Obrázek ze hry Strom zkázy SE

Skvělá hratelnost, vše na sebe bez obtíží navazuje

Ve hře jsme nenarazili na žádný větší zádrhel. Kroky, které podnikáte v rámci průchodu hrou, na sebe poměrně logicky navazují. V případě, že si vyberete základní herní režim, budete mít v mapě označené lokace, ve kterých je zrovna co na práci. K dispozici jsou samozřejmě i tlačítko nápověda a přeskočit, ve sběratelské edici pak i herní příručka. Na začátku hry vás samozřejmě čeká nápověda, která vám vysvětlí, jak s hrou pracovat (zkušení hráči ji mohou odmítnout). To všechno by vám mělo zajistit, že se nikde nezaseknete.

Jediný drobný zádrhel je umístění tlačítek mapa a nápověda – pletou se a často omylem kliknete na to opačné.

Hra má zhruba střední obtížnost, je vhodnější pro dospělé a zkušenější hráče.

strom 11
Obrázek ze hry Strom zkázy SE

Hudební a zvuková stránka na vysoké úrovni

Po celou dobu hraní je hra podkreslená poklidnou a sotva slyšitelnou hudbou, která jako by vás měla dostat do flow.

Zajímavější jsou zvuky, které hru doprovázejí – působí velmi realisticky, objevují se vždycky tam, kde s něčím hýbeme a kde se něco děje. Skvěle dokreslují atmosféru.

Hra zůstala namluvená v angličtině – jde o velmi kvalitní a srozumitelné zpracování a i ti, kdo ovládají angličtinu jen trochu, si to užijí. Pro ty ostatní jsou tu dobře přeložené titulky, do češtiny jsou přeložené i všechny ostatní nápisy ve hře.

strom 6
Obrázek ze hry Strom zkázy SE

Pozor na sběratelky – objeví je jen ti nejpozornější

Ve sběratelské edici najdete ve hře rozmístěné sběratelské předměty, které jsou tu nachystané pro opravdu pozorné hráče. Najít je všechny dá pořádně zabrat. Naštěstí najdete v mapě u každé lokace symbol sběratelky, která je tam schovaná a kterou jste ještě neobjevili, takže aspoň víte, kde máte hledat. Ale i tak to dá zabrat.

Když už jsme u mapy, ta je velmi srozumitelná. Rozdělila hru do několika částí a každá z nich má zhruba šest lokací. Ty se objevují při rozkliknutí mapy v kliknutí na její konkrétní část. Prostřednictvím „fotek“ lokací se dá v herním světě přesouvat.

strom 18
Obrázek ze hry Strom zkázy SE

A máme tu bonusovku

Samozřejmě že takhle propracovaná hra má i sběratelskou edici a v té na vás čeká bonusová kapitola. Vrátíte se v ní „za bránu“ a navážete na některé nedořečené věci z hlavního příběhu. Bonusovka příjemně dokreslí celý příběh a umožní vám užívat si zajímavou atmosféru Stromu zkázy ještě o něco déle.

V rámci bonusovky tu na vás čekají i další extra materiály – třeba tapety, grafické návrhy, soundtrack nebo možnost zopakovat si minihry či zahrát si puzzle s náměty ze hry. Chybí tu opakování hledaček, což je docela škoda.

image 14
Strom zkázy SE

Strom zkázy ve ve sběratelce jsme pro vás připravili jako odměnu k nákupu

Jako odměnu posíláme Strom zkázy – sběratelská edici všem těm hráčům, kteří u nás nyní objednají hry za více než 1000 Kč. Tuto prémiovou sběratelskou hledačku a naši nejčerstvější novinku tak můžete mít zdarma.

Kromě toho najdete Strom zkázy také na kolekci Pradávný odkaz, kde jsou i předchozí dva díly – můžete tak získat všechny hry ze série na jedno kliknutí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *