Přeskočit na obsah

Recenze exkluzivní fantasy hledačky Spojeni smrtí!

V dnešní recenzi se zaměříme na nejnovější díl z hledačkové série Zakleté císařství, který nese název Spojeni smrtí. Jedná se o vizuálně krásnou, příběhově napínavou a silnou fantasy hru. Patří mezi hledačky nové generace a rozhodně stojí za pozornost. Pojďme se na ni tedy podívat pěkně zevrubně.

smrt rec 1

Svět lidí a elfů – jako z Tolkiena

Hledačka Spojeni smrtí staví na rozsáhlém a dobře vymyšleném klasickém fantasy příběhu. Ocitáme se ve světě, kde žijí lidé a elfové, mluvíme s léčiteli, čaroději a alchymisty. Ve hře se objevují bájná zvířata jako fénix či gryf a mnoho vedlejších postav, které obstarávají vedlejší dějové linky.

Příběh je opravdu rozvětvený. Hráč na své cestě potkává řadu postav, které obvykle potřebují nějak pomoct. Většinou je zasáhne nějaká kletba či nemoc a hráč, který je léčitelem a vlastní diagnostickou hůl, je může pomoci vyléčit.

Příběh patří do tradičního fantasy žánru meč a magie a obzvlášť milovníci tohoto druhu příběhů si ho rozhodně užijí. I pro ostatní ale může být velmi napínavý a zajímavý. Líbit se bude i dětem, které se díky Spojeni smrtí budou moci ponořit do opravdu propracovaného světa plného odvážných činů, kouzelných bytostí a velkého dobrodružství.

smrt 9

Úchvatná grafika z jiného světa

Silný příběh téhle hledačky podporuje především vynikající grafika. Lokace vypadají opravdu jako z jiného světa – jsou krásné, magické, plné tajemství a fantastických motivů. Každá lokace má něco do sebe, každá jako by otvírala nový svět. Navíc se v průběhu hraní lokace proměňují – objevují se v nich skryté dveře či nová schodiště, přicházejí do nich postavy a zase mizí, což dále podporuje uvěřitelnost příběhu.

Grafika je detailní, využívá velmi syté barvy, místy se zdá, že se pokouší až přehltit naše smysly, jako by bychom opravdu propátrávali neznámou planetu.

smrt 10

Velmi originální a různorodé hledačky

Hledačky jsou další povedenou částí hry Spojeni smrtí. Každá hledačka je totiž jiná, využívá jiný systém hledání a hráč se tak nebude ani chvíli nudit. Navíc se vysoká kvalita grafiky vztahuje i na hledačky – odehrávají se v originálních lokacích (už jste snad někdy zažili hledačku v ptačí kleci?), jsou detailní a vizuálně krásné.

Může se hledat klasicky podle seznamu, případně hra využívá systém, kdy se v hledačce vypráví nějaký příběh a my hledáme klíčová slova. Objevuje se ale například i varianta, kdy máme k dispozici malou výseč obrázku a snažíme se ji nalézt uprostřed hledací lokace. Setkáme se třeba i s tím, že se na hledačkovou lokaci díváme optikou různě barevných sklíček a hledané předměty se dají nalézt jen tehdy, pokud zvolíme správné sklíčko.

Náročnost hledaček kolísá v závislosti na systému, podle jakého se hledá. V zásadě se ale dá říct, že hledačky mají střední obtížnost a hráči by si s nimi měli poradit.

smrt 7
smrt 5

Spojovačka místo hledání

Jako spousta jiných moderních hledaček nabízí i Spojeni smrtí možnost zahrát si místo hledání skrytých předmětů spojovačku. Spojovačka se vizuálně ke hře hodí, ale není na ní nic zvláštního. Navíc samotné hledačky jsou opravdu tak originální a zábavné, že si nejsme jistí, že některý z hráčů dá přednost spojovačce. Nicméně možnosti přepnout na hru spoj tři lze využít v situaci, kdy se v hledání zasekneme a chceme si ze seznamu pár předmětů odmazat – spojíme pár věcí ve spojovačce a pak se můžeme zase vrátit k hledačce.

smrt 4

Povedené minihry

Spojeni smrtí se snaží být originální i v minihrách. Někdy se to velmi dobře daří, občas může mít hráč pocit, že už je to trochu překombinované nebo že úplně nechápe, co se po něm v hlavolamu chce. Většina miniher má možnost zvolit si, zda si ji chcete zahrát v lehčí či těžší variantě.

Minihry jsou také součástí diagnostické práce ve hře – vzhledem k tomu, že hráč hraje za léčitele, občas musí použít artefakt, který nosí u sebe: diagnostickou hůl a následně projít třemi minihrami. Myslíme si, že v tomto případě by stačila vždy jen jedna minihra, protože to docela zdržuje v hraní a když se to opakuje poněkolikáté, začne to být trochu nuda.

spojeni 1

Skvělý soundtrack a český překlad

Hra nemá český dabing, ale překlad v titulcích je pečlivě a kvalitně udělaný.

O čem bychom se však chtěli zmínit, je vynikající hudební doprovod. Připomíná totiž hudbu ze slavných fantasy velkofilmů a podporuje tak skvělou atmosféru a umožňuje ještě lépe se vžít do děje. Příjemná hudba je navíc doplněna i dalšími zvukovými efekty, které činí herní prostředí živějším a uvěřitelnějším – zurčení vody, praskání ohně, zpěv ptáků atd. Tohle se vážně povedlo!

Mapa a další náležitosti

Hra má mapu, ta ale zobrazuje vždy jen pár lokací a není příliš přehledná a vlastně ji hráč ani moc často nepoužije. Nepoužívá se zde klasický deník, ale pouze kniha se seznamem úkolů. Zajímavým prvkem, který už jsme párkrát zmiňovali, je diagnostická hůl, kterou hráč potřebuje k postupu hrou, aby mohl léčit nemocné.

Ve hře existují tři druhy sběratelských předmětů. Sběratelská edice má potom k dispozici Herní příručku, která hráči pomůže pokračovat, pokud se někde zasekne.

smrt 6

Hra je vhodná pro větší děti

Spojeni smrtí není žádný drastický příběh – naopak má pohádkové ladění a bere si to nejlepší z klasické fantastiky. Nemusíte se tedy bát, že by z něj děti měly nějaké trauma. Rozhodně se v něm nestřílí, nezabíjí ani se neobjevují další nevhodná témata.

Pro malé hráče však může být komplexní příběh trochu moc složitý a některé úkoly pro ně budou možná příliš těžké. Hra je tak vhodná zhruba pro děti od deseti či dvanácti let. Užijí si luxusní dobrodružnou fantasy atmosféru, potrápí se s logickými úkoly a hra je bude rozhodně bavit.

smrt 3

Součástí sběratelské edice je i bonusová kapitola

Jestli jste si zamilovali tajemný a barevný svět Zakletého císařství, pak by vám rozhodně neměla uniknout bonusová kapitola. Zde se podíváme mezi elfy, kteří jsou postiženi tragédií, kvůli které se mění ve strašlivé stvůry. Dokáží je léčitelé a alchymisté uzdravit?

Bonusová kapitola se zabývá podobným námětem jako hlavní příběh – tedy vyšetřováním původu a léčením zákeřné nemoci. Hra je podobná i v ostatních aspektech – kvalitní grafice, zajímavých hledačkách i minihrách.

Ještě pár slov o sběratelské edici

Bonusová sekce je úplně nacpaná věcmi. Kromě hledaček a hlavolamů, které si tu můžeme zahrát znova, je tu nahraná i hudební stopa, tapety a grafika. Dále si můžeme za sbětelské předměty nakupovat užitečné věci a vybavovat si svou laboratoř, prohlížet si ocenění a trofeje.

spojeni 3 1

Tuhle hru musíte mít!

Zakleté císařství 5: Spojeni smrtí je hledačka, kterou byste rozhodně měli mít ve své sbírce. Nabízí to nejlepší, co můžeme v současné době mezi hledačkami potkat. Obzvlášť se bude líbit těm, kteří mají rádi snové příběhy z fantasy prostředí. Avšak i ti, kdo si oblíbili spíše realističtější příběhy, určitě ocení všechnu kvalitní práci, která byla na téhle hře uděláte. Hru Spojeni smrtí vám tak rozhodně doporučujeme!

A budeme rádi, pokud tuhle novou hledačku ohodnotíte nebo k ní napíšete komentář. Dejte ostatním vědět, jak se vám líbila!

Zakleté císařství 5 - Spojeni smrtí - Sběratelská edice

Pozor! Hru Spojeni smrtí nyní můžete získat zdarma!

Hru Spojeni smrtí také nyní můžete získat zcela zdarma jako dárek k některé z našich kolekcí nebo k nákupu nad 1000 Kč. Viděli jste už například naši novou kolekci o 15 hrách, která je sestavena pro milovníky hledaček a zároveň na ní najdete i tři podpultovky, které už jinak nejsou k sehnání? Nebo si můžete třeba pořídit celou sérii Zakleté císařství a tenhle poslední exkluzivní díl dostanete jako dárek!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *