Přeskočit na obsah

Objevte hlubiny Atlantidy i tajemství Marťanské civilizace!

Jak se z antických rozvalin podmořské Atlantidy dostanete do supermoderního prostředí vesmírných lodí a na vyprahlý povrch Rudé planety? Na to vám odpoví hledačka Nová Atlantida – a také trochu tahle recenze.

atlantida rec

Dějový zvrat hned v prvních minutách – a to pořádný!

Nová Atlantida se ze začátku zdá jako běžná, lehce fantastická hledačka. Hlavní hrdinka, za kterou budete hrát, vás seznámí s tím, že pracuje jako podmořská archeoložka a spolu se svým snoubencem právě pracují na projektu století. Objevili totiž Atlantidu a on, jakožto stavitel podmořských staveb, dokázal na mořském dnu vybudovat vzduchovou bublinu a vy ta se tak můžete vydat pátrat po legendárním medailonu bohyně války, který se zde má nacházet.

atlantida 12

Procházíte krásně zpracovanými lokacemi, které si vizuální inspiraci vzaly z antických staveb. Všechno je zbarveno do jemné modré, neboť nesmíme zapomínat, že se nacházíme na mořském dnu…

Věci však nejdou dobře. Něco se stane (nebudeme vám to prozrazovat) a najednou se hra přenese o sto padesát let později, a to rovnou do vesmíru. Budete se nacházet v raketě, která právě míří na Mars, a to konkrétně do stanice Nová Atlantida. Na Marsu se totiž našly pozůstatky dávné civilizace.

Může jít jenom o běžnou, i když vzrušující práci. Ale také je možné, že právě zde odhalíte, co přesně se stalo před sto padesáti lety v podmořských rozvalinách Atlantidy vlastně stalo.

atlantida 4

Velmi slušná sci-fi

Vytvořit dobrou a alespoň trochu uvěřitelnou sci-fi není jednoduché, což je možná důvod, proč se většina tvůrců uchyluje spíše k žánru fantasy. Navíc klasická sci-fi nemusí být pro spoustu hráčů atraktivní. Nicméně když se vědecko-fantastická hledačka povede, obvykle to stojí za to.

A to můžeme říct i o Nové Atlantidě. Lokace jsou zajímavě a uvěřitelně zpracované a skutečně působí dojmem, jako by pocházely z budoucnosti. Žánr sci-fi je tu naplňován kromě samotného tématu cestování do vesmíru třeba tím, že si musíte sehnat speciální oblek, než vystoupíte na cizí planetu, nebo celou řadou technických věcí, které je potřeba vykonat nebo opravit.

Hra však není příliš vědecká ani nudná – sci-fi zde tvoří spíš jen zábavnou kulisu, která tuhle hledačku odlišuje od jiných.

atlantida 2

Klasické hledačky s vyšší obtížností

Hledačky si tu užijí především tradicionalisté. V lokacích s hledačkami budete hledat předměty, které máte klasicky vypsané na seznamu. Pro nalezení některých z nich je udělat více než jeden krok – někdy je to dokonce několik kroků. V každé hledačce musíte objevit jednu menší výseč/malou lokaci, ve které též probíhá pátrání a obvykle se tam ukrývá hned několik předmětů.

Hledačky mají střední až mírně vyšší obtížnost. Mladší nebo méně pozorní hráči se možná u hledání některých věcí trochu potrápí. Na druhou stranu nejsou úkoly neřešitelné a v případě nouze můžete vždycky použít tlačítko nápověda, které se v normálním hracím režimu dobíjí poměrně rychle.

atlantida 9 1

Pozor si však dávejte na to, že při objevení předmětů musíte kliknout přímo na něj a obvykle do jednoho konkrétního místa. Vždycky si tak zkontrolujte, že se předmět opravdu vymazal ze seznamu – bude se vám totiž stávat, že zůstane v lokaci, i když jste na něj (z vašeho pohledu) několikrát klikli.

Příliš snadný postup hrou?

Jestliže o hledačkách mluvíme jako o trochu náročnějších, nemůžeme to samé říct o celkové obtížnosti hry. Především první pasáž, která se odehrává v podmořské Atlantidě, jsou jednotlivé kroky tak jednoznačně navazující a jasné, že to působí skoro až amatérsky. Je však pravda, že tato první část slouží ve hře jako jakýsi tutoriál, kde se můžete naučit, jak hru ovládat.

atlantida 13

Když se posunete do pozdější části hry, otevře se před vámi více lokací a nad postupem hrou už budete muset začít trochu přemýšlet. Přesto budete procházet poměrně hladce a pokud nikde nepřehlédnete nějaký předmět k sebrání nebo nějaký úkol, pravděpodobně nenarazíte na příliš mnoho překážek.

Z tohoto důvodu je hra vhodná i pro děti – nevyžaduje příliš široké komplexní myšlení a s dávkou snahy (nebo rodičovské pomoci) ji tak zvládnou i děti, které ještě nemají ucelené logické uvažování, nebo je třeba trápí potíže se soustředěním.

atlantida 6

Tradiční minihry

Miniher je v Nové Atlantidě překvapivě málo. Ve hře, která obsahuje sci-fi prvky, bychom jich rozhodně očekávali mnohem víc – mohla by přece po svých hráčích vyžadovat více logického myšlení!

Při setkání s minihrami, očekávejte staré známé. Pracujete se tu symboly, otáčením kotoučů do správné polohy atd. Nic extra originálního, ale hlavolamy mají dobrou grafiku a slouží jako zpestření hry. Nemusíte se bát příliš vysoké obtížnosti, s většinou hlavolamů si poradíte přiměřeně snadno.

Nejtěžším prvkem ve hře tak rozhodně zůstávají hledačky.

atlantida 8

Vydařená grafická koncepce a povedené cut scény

První lokace hry, které naleznete, jsou ty, jež mají zobrazovat Atlantidu. Podle našeho názoru se opravdu velmi povedly – vyvolávají přesně ten dojem, který bychom od právě nalezené Atlantidy čekali.

atlantida 10

Když se přesunete do vesmíru, lokace se po vizuální stránce hodně změní. Ztratí svou snovost i ornamentálnost a začnou být hodně realistické. Budete se pohybovat po vesmírných stanicích, takže budete narážet hlavně na přístroje, dveře zabezpečené moderními technologiemi, solární panely a digitální obrazovky. Samozřejmě že tyto lokace už nejsou tak „hezké“, ale zkušený hráč jistě ocení jejich propracovanost a účelnost. Navíc u nich platí přesně to, co u podmořských lokací – působí na vás přesně tak, jak by asi technické lokace v raketě působit měly.

atlantida 3 1

Pár slovy se ještě zmíníme o cut scénách, na kterých si tvůrci dali velmi záležet. Meziscény totiž působí hodně realisticky (stejně jako ztvárnění postav) a dobře se jim daří upoutat vaši pozornost a dostat vás do děje. Některé ze scén mají až filmové parametry a patří tak k hlavním tahákům téhle hry.

Soundtrack a český překlad

Doprovodná hudba ke hře je velmi příjemná a hodí se k ní. Hru jen podkresluje, nijak agresivně do ní nezasahuje, ale zároveň v podvědomí vyvolává pocity nějakého blížícího se tajemného dobrodružství.

Hra nemá český dabing, ale může se pochlubit kvalitním českým překladem. Anglické namluvení je navíc taktéž velmi dobré a srozumitelné, takže pokud máte zájem, můžete si jako bonus vyzkoušet, na jaké úrovni je vaše angličtina.

atlantida 7

A co sběratelská edice?

Ve sběratelské edici na vás samozřejmě čeká bonusový příběh! Bez něj by to ani nebyla ta správná sběratelka. Opět půjde o zajímavé pátrání v žánru sci-fi a čeká na vás nové dobrodružství, které sebou přinese všechny klady, které jsme vypíchli u hlavní hry.

Pro ty, kdož si občas ve hře neví rady, máme dobrou zprávu: součástí sběratelské edice je i herní příručka. A čeká vás tu i další bonusový materiál: třeba oblíbené tapety. Vzhledem ke krásným a zajímavým lokacím, jaké se ve hře nacházejí, je tohle rozhodně skvělý bonus navíc!

image 68
Nová Atlantida – sběratelská edice

Tolik možností jak Novou Atlantidu získat!

Novou Atlantidu máme nyní nově zařazenou do elektronické distribuce i ve sběratelské edici – můžete si ji pořídit právě zde.

Jestli jste však milovníci různých zvýhodněných cen a akcí, nastražte uši. Novou Atlantidu můžete za lepší cenu získat hned na dvou kolekcích. V běžném vydání na kolekci 15 her a ve sběratelské edici na hledačkové kolekci 10+3.

Navrch pak rozdáváme Novou Atlantidu – sběratelská edice jako hru zdarma ke všem objednávkám nad 1000 Kč!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *