Milujete Fantoma opery? Pak se vám tahle hledačka bude rozhodně zamlouvat!

Legendární příběh Fantoma opery nyní přichází jako hledačka! Jak se povedlo tvůrcům zachytit atmosféru klasického romantického příběhu? Na to se podívejte v recenzi!

Fantom opery jako hledačka v žánru romantického thrilleru? To rozhodně zní jako něco, co bychom si chtěli zahrát. A nyní tu možnost máme – díky sérii Temné romance, která se ve svém devátém dílu rozhodla zpracovat právě tento nesmrtelný příběh. Na to, jak se to podařilo, se podívejte v recenzi.

fantom REC

Fantom opery – legendární příběh

O Fantomovi opery jste zřejmě slyšeli. Nejprve to byl román, poté světově proslulý muzikál a nakonec oblíbený film.

Příběh sleduje mladou operní zpěvačku Christine, která propadne temnému kouzlu netvora, jenž žije v podzemí pařížské opery. Když se však dívka zamiluje do mladého šlechtice, rozhodne se Fantom opery jednat a Christine unese do svého doupěte.

Právě zde začíná i příběh naší hry – Raul, Christinin snoubenec, je svědkem jejího únosu z divadelní šatny a vydává se po stopách operního netvora.

fantom 5 1

Dva úhly pohledu – Christine a Raul

Raul odhalí způsob, jak se dostat do podzemí, jenže tam na něj čekají desítky nástrah. A jedné z nich nedokáže odolat – zůstane uvězněn. Tehdy se hra přepne do pohledu Christine, která je uzamčená ve Fantomově vězení a začíná i její snaha dostat se ven a zároveň pomoci Rauolovi.

Budete tak hrát za dvě různé postavy. Pokaždé, když se dostanete s jednou postavou do slepé uličky, můžete přepnout na druhou a pokusit se problém vyřešit z jejího pohledu. Je to opravdu výborný nápad, který činí hru mnohem zajímavější a napínavější.

fantom 10

Grafika jako největší plus hry

Po grafické stránce je hra doslova podmanivá. Opravdu vyváří atmosféru, jakou si člověk s Fantomem opery spojuje – opulentní svět pařížské opery a zároveň temné kobky v podzemí, kde se může skrývat jakékoli zlo. Každý detail tu má své místo, tvůrci se nebáli hrát si s barvami, často volili pozlacení předmětů nebo luxusní věci, na druhou stranu vybírali i z temných motivů, narážíme tu na lebky, mříže, řetězy nebo netopýry.

Díky opravdu povedenému vizuálnímu zpracování si můžete hru užívat plnými doušky. Noříte se stále hlouběji do tajů pařížské opery a někdy ani nedýcháte napětím, protože tohle je skutečný majstrštyk.

fantom 2 1

Zajímavé hledačky

Na hledačky budete narážet pravidelně a určitě vás potěší jejich různorodost. Hledá se různými způsoby a ve velmi zajímavých lokacích. Stane se dokonce i to, že nehledáte věci v lokaci, ale naopak musíte předměty vracet na jejich správné místo!

Mezi fanoušky asi bude diskutovaná úroveň obtížnosti hledaček – popravdě je totiž dost nízká. Ti, kteří si chtějí užívat příběh a kochat se krásnou grafikou to zřejmě ocení. Hledačky se objevují pravidelně, ale nebudou vás nijak zvlášť zdražovat, protože se v každém hledacím úkolu pátrá jen po pár věcech, které jsou dobře viditelné a poměrně snadno nalezitelné. Hráči, kteří mají radši složité hledací úkoly samozřejmě tolik nadšení nebudou – vycvičené oko si se zdejšími úkoly poradí během pár sekund, aniž by se člověk musel namáhat.

fantom 1 1

Postavy, za které stojí za to hrát

Postavy jsou do velké míry limitovány tím, jak jsou představeny v původní předloze. U vizuálního ztvárněné postav navíc můžeme zaznamenat silnou inspiraci filmovým zpracováním. To však rozhodně není na škodu.

Christine je křehká a krásná přesně tak, jak bychom si ji podle knihy představili, Fantom opery je docela děsivý, ale zároveň vlastně pohledný chlapík, kterému věříme, že se stal netvorem jenom kvůli špatnému osudu. Ve hře se pak objevují například i zotročené duše – i ty jsou velmi sympaticky zpracované a dotvářejí atmosféru hry.

fantom 3

Dvě úrovně obtížnosti u miniher

Popravdě i minihry mají spíše nižší úroveň obtížnosti a opět se u nich sází spíše na to, aby byly hezké na pohled. V tomto případě však máme možnost si situaci trochu ztížit – tvůrci nám totiž umožňují, abychom si zvolili, zda budeme hlavolam řešit v lehkém nebo těžkém módu. A to rozhodně chválíme a věříme, že to ocení i ostatní hráči.

V průběhu hry se objevují i velmi lehké minihry, které spíš slouží k tomu, aby hráče trochu zpomalily nebo aby udělaly hru zajímavější. Ty ovšem střídají poněkud promyšlenější kousky, u kterých se hráč přece jen na chvíli zastaví. Úkoly jsou rozmanité a hráč se tak může pokaždé těšit na to, jaký logický úkol na něj v operním podzemí zase čeká.

fantom 11

Moderní hledačka se vším všudy

Fantom opery má všechno, co by měla správná moderní hledačka mít. Takže si na začátku můžete vybrat ze tří herních módů (plus vlastní nastavení) a tento výběr můžete v průběhu hry měnit. Dostupná je i mapa, která – jako mnoho moderních hledaček – není klasickou 2D mapou, ale sestává ze zmenšených obrázků lokací.

Malinko tu chybí deník, který by byl vzhledem k dlouhému a zapeklitému příběhu, určitě zajímavý. Nicméně máme alespoň úkolníček, do kterého se ukládají úkoly, které stojí před námi.

Sběratelská edice potom nabízí herní Příručku pro případ, že by se hráč někde zasekl.

fantom 7

Celková obtížnost hry

Fantom opery je velmi plynulá hledačky – jednotlivé kroky na sebe logicky navazují, hráč se nikde příliš nezasekává. Vzhledem k nižší obtížnosti hledacích úkolů, miniher i celkového příběhu se dá říct, že hra patří k těm jednodušším hledačkám. Je tak ideální pro děti, méně zkušené hráče anebo ty, kdo si u hraní rádi odpočinou a nepožadují žádné velké výzvy.

Hudba a překlad

Hudební složka nás lehce zklamala. Příběh jako je tenhle (a obzvlášť když přihledéneme k tomu, že se odehrává v opeře a že o něm byl složen celý muzikál) by si zasloužil rozhodně zajímavější hudební doprovod. V průběhu hraní totiž hudba není v podstatě vůbec slyšet a příběh je doprovázen jen zvuky.

O to víc nás těší, že můžeme pochválit český překlad, který se opravdu povedl a je kvalitní. Ti, kdo alespoň trochu vládnou angličtinou navíc jistě ocení i velmi dobře namluvené postavy, jimž silný hlas dává nový rozměr.

fantom 9

Sběratelská edice

Součástí sběratelské edice je bonusová kapitola, která navazuje na hlavní příběh. V něm se podíváme do života Christine dlouho po událostech v Opeře. Tentokrát je však ve velkém nebezpečí její dcera, která je taktéž nadějnou zpěvačkou. I ji totiž budou ohrožovat síly zla.

Bonusová sekce je zde opravdu hojně zaplněná. Najdete v ní opakování hledacích úkolů i miniher, ale také hudební scény ze hry nebo sběratelské předměty. Ještě zmíníme, že pokud se vám ve hře povede nasbírat pád drahokamů, můžete si za ně v bonusové sekci vyzdobit šatnu pařížské primadony – a je to opravdu zábava, takže na to nezapomeňte!

fantom 8

Temné romance: Fantom opery – hra, která vám nesmí chybět ve sbírce!

Sečteno podrženo je Fantom opery naprosto parádní hra především z příběhového a grafického hlediska. Úkoly a minihry jsou kvalitně a promyšleně zpracované, pro zkušené hráče hledaček však budou zřejmě příliš jednoduché, o to víc by však mohli docenit atmosféru hry.

Nezapomeňte na to, že hledačka Fantom opery je nyní ve slevě, a tak můžete získat celou sběratelskou edici jen za 169 Kč!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.