Liška Ryška – Záhada Bermudského trojúhelníku nás hned na začátku velmi překvapila. Nakonec šlo ale o veskrze příjemné překvapení, které dělá ze série Liška Ryška docela neobvyklou záležitost. Co na nás tolik zapůsobilo? To vám prozradíme v dnešní recenzi.
Spojovačka? Ale kdeže…
Nebudeme vás dlouho napínat a prozradíme vám to rovnou. Zatímco první díl Liška Ryška – Vodní dobrodružství je spojovačka, druhý díl Záhada Bermudského trojúhelníku je čistokrevná hledačka. Tahle divoká změna žánrů působí opravdu překvapivě, ale nakonec dojdete k závěru, že tato dvojice her tvoří zajímavou kombinaci, kterou se rozhodně vyplatí hrát.
Mimozemšťané, kteří působí v Bermudském trojúhelníku
Příběh bychom taktéž označili za docela velkou divočinu. Za Liškou Ryškou dorazí mimozemšťané, kteří ji unesou na mořské dno. Chtějí ji propustit jen tehdy, když jim pomůže najít tzv. Poseidonovu perlu, jež nespecifikovaným způsobem prospěje jejich planetě.
Příběh hru rámuje jen velmi volně, mimozemšťané však zůstávají v rámci hry jako průvodci, kteří vám budou radit, co máte dělat a jak dál postupovat.
Hledám, hledáš, hledáme
Liška Ryška tentokrát tedy musí hledat stovky ztracených předmětů v mnoha různých lokacích. Hledačky jsou tu přichystané spíše pro zkušenější hráče – jednotlivé lokace zaplňuje mnoho předmětů, často se vzájemně překrývají, panuje tam nepořádek a chaos. Najít v tomhle zmatku požadované předměty (hledá se podle seznamu, jenž je umístěný netradičně v levé části obrazovky), které nijak zvlášť nevystupují z pozadí a nejsou zvýrazněné, dá celkem zabrat.
Hledačky nám tak připadaly jako vyšší střední obtížnost – budete muset hodně bystřit pozornost, abyste všechny věci našli bez pomoci.
Velmi vydařené ztvárnění lokací
Náročné hledání vám ale rozhodně zpříjemní velmi zajímavé a krásné lokace. Po každém hledání se přesunete na jiné místo – budete se pohybovat obvykle na lodi, ale ve velmi různorodém prostředí. Jednou chodíte po podpalubí, kde je hlavním motivem třeba vysunuté dělo, jindy se podíváte do lodní koupelny a příště zase do některé z kajut, která nese jasný otisk svého majitele – může tak být třeba plná zbraní, dětských hraček nebo třeba sběratelských předmětů z kolonií.
Jak už jsme zmínili, hledací lokace jsou až po okraj zaplněné věcmi, a rozhodně se vyplatí si lokaci nejdříve pořádně prohlédnout a zaznamenat všechny detaily, které tu grafici vymysleli. Někdy vás to pobaví, někdy oceníte dobrou asociaci nebo třeba zajímavé ztvárnění.
Minihry vás rozhodně překvapí
Minihry nebo též hádanky, jak se jim ve hře říká, nás opravdu zaujaly. Jedná se o kousky, které jsme ještě nikde neviděli a které tu rozhodně nejsou pro to, abyste je rychle naklikali a šli dál. Hádanky představují komplexní problém, nad nímž se budete muset zamyslet a rozhodně vám zabere chvíli času a pár opakovaných pokusů, než ho vyřešíte.
Tak třeba hned ten první – máte systém závaží, magnetů a kovových kuliček a uprostřed je zahnutá trubka, jež má uvnitř mušli. Musíte přijít na to, jak nastavit celý systém, aby kovové kuličky mušli dostali z trubky ven.
Hádanek je v téhle hře 10, což je tak akorát, a rozhodně pro vás budou představovat neotřelou výzvu.
Příběh v zábavném komiksu
Ve hře se nepohybujete po herním světě, jako je tomu zvykem u většiny ostatních hledaček. Prostřednictvím herní mapy, která zobrazuje mořské dno s vraky, poklady a podobně, se jen přesouvá z jedné lokace do druhé. Tím hra trochu ztrácí na dynamice.
Kromě základních hledacích lokací se tu tedy s grafickou prací setkáme vlastně jen málo. Je tomu tak u zmíněných hádanek, u nichž je však důraz kladen spíše na funkčnost a jejich ztvárnění je spíše jednoduché (což jistě není na škodu) a u zmíněné mapy, která se velmi povedla.
Dále můžeme v rámci grafické práce velmi pochválit úvodní komiks s příběhem. Jde sice jen o pár políček, ale velmi se vydařila. Postava Lišky Ryšky vám ihned přiroste k srdce, „emzáci“ jsou zase správně mimozemští a možná i vyvolají úsměv na rtech.
Text se objevuje v komiksových bublinách a je v češtině. Nicméně by ho možná mohlo být o něco méně, čímž by se uvolnit prostor pro zvětšení písmen.
Tyhle dva díly jsou nesrovnatelné! Dejte si oba
Vodní dobrodružství a Záhadu Bermudského trojúhelníku v podstatě nelze srovnávat, neboť jde o dvě úplně odlišné hry. Stejná je jenom hlavní postava a také vydařená, nápaditá grafika plná barev a hezkých detailů.
Hry však působí jako zajímavé kombo a abyste si je dostatečně vychutnali, doporučujeme vyzkoušet obě a užít si oba žánry a obě dobrodružství plnými doušky. Vlastně je to zajímavý koncept – pojmout herní příběh hlavního hrdiny v několika žánrových rovinách. Třeba se s tím budeme u herních sérií setkávat častěji!
Za 99 Kč i na kolekci
Velmi výhodně vás vyjde, pokud si Lišku Ryšku – Záhadu Bermudského trojúhelníku pořídíte na kolekci 43 her, hry jsou tam opravdu za pár korun.
Jestli si chcete pořídit jen tuto hru v elektronické distribuci, pak vás upozorňujeme, že právě nyní ji máme jen za 99 Kč.
První díl s podtitulem Vodní dobrodružství najdete zde.