Přeskočit na obsah

Konečně je tu! Recenze na prémiovou hru Ullovo srdce!

Sedmá výprava do Ztracený zemí… Je to svět, v němž plyne čas mnohem pomaleji než v tom našem, jeho základy hýbe magie a po jeho polích chodí dávní bohové. Náš svět a ten druhý jsou však propojeny – srdce jednoho z bohů bylo uloženo právě na Zemi a před pár dny za dramatických okolností objeveno. Je čas se znovu vydat do kouzelného světa Ztracených zemí! Pojďte s námi!

ULL RECENZE
Ztracené země 7: Ullovo srdce

Objevit nové naleziště ropy je snem mnoha lidí. Na začátku hry Ullovo srdce se přesně to stane! Je to vzrušující! Na slavnostní zahájení těžby jsou sezváni novináři i všichni významní lidé. Jenže místo ropy začne trubkami téct něco, co se až nebezpečně podobá krvi.

ull11 1
Obrázek ze hry Ullovo srdce – Sběratelská edice

Susan se mezitím vrací z dalšího svého dobrodružství ve Ztracených zemích. Strávila v nich tak dlouhou dobu, že už si ani neuvědomuje, že v jejím vlastním světě plyne čas jinak. Vrátí se domů a tam narazí na svého syna – za ty roky, kdy ona zachraňovala cizí svět, dospěl. A má na ni pořádný vztek. Kde byla celou tu dobu? A proč jsou pro ni Ztracené země důležitější než její vlastní rodina?

Na některé otázky však Jimmy možná najde odpovědi sám. Tento příběh totiž donutí matku a syna, aby se do Ztracených zemí vrátili společně. A během spolupráce a společného překonávání překážek možná najdou cestu, jak se znovu sblížit.

ull 28 1
Obrázek ze hry Ullovo srdce – Sběratelská edice

Vysoká laťka mezi hledačkami

Netřeba o tom dlouze mluvit – Ullovo srdce je rozhodně jednou z nejlepších hledaček, jaké jsme kdy hráli.

Má velmi dlouhý a opravdu hodně dobře promyšlený příběh, který nejenže logicky funguje, ale ukrývá v sobě spoustu „Easter eggs“ odkazujících nejen na předchozí díly, ale i na některé další série. Obrovskou devízou je grafika, která je moderní, nápaditá a má skvělé rozlišení – a tyto kvality se týkají i filmových scén, které příběh doprovázejí (což u hledaček vůbec nemusí být samozřejmostí).

ull 27
Obrázek ze hry Ullovo srdce – Sběratelská edice

Na vysoké úrovni jsou i minihry, které mají často velmi originální charakter, a hledačky, jež se mohou pochlubit svou různorodostí.

Vzhledem k tomu, že se jedná o prémiovou hru, pojďme si tyto aspekty rozebrat trochu blíž.

ull 20
Obrázek ze hry Ullovo srdce – Sběratelská edice

Postavy a příběh kráčející ruku v ruce

Ullovo srdce předvádí opravdu velmi dobrý fantasy příběh – sám o sobě by fungoval i v knize nebo na filmovém plátně. Přestože jde o fantastiku, je děj hry uvěřitelný, a to především díky postavám, které mají vlastní charakter a určitý psychologický vývoj.

ull 16 1
Obrázek ze hry Ullovo srdce – Sběratelská edice

Aby se hráč mohl s postavami ztotožnit, obvykle potřebuje, aby byly kvalitně graficky zpracované. Což se v téhle hře povedlo velmi dobře. Postavy nejenže mají v zásadě reálné tváře a pohyby, ale často se mění jejich oblečení nebo další detaily jako je účes, kruhy pod očima atd. Jediné, na čem by to chtělo ještě trochu zapracovat je mimika postav v okamžiku, kdy mluví, nicméně oproti jiným hledačkám je i tady znát jasný posun.

ull 33
Obrázek ze hry Ullovo srdce – Sběratelská edice

Máme zde tři hlavní postavy – Susan, jejího syna Jimmyho a starce Maarona. Postupem hry přibývají další postavy – ať už ty záporné, nebo pomocníci či průvodci hrou. Každá z postav má vlastní charakter a díky skvělému vizuálnímu zpracování je dobře zapamatovatelná.

ull4
Obrázek ze hry Ullovo srdce – Sběratelská edice

Nádherné lokace

Ve hře Ullovo srdce budete cestovat po desítkách velmi různorodých lokací. Samozřejmě že budete chodit i po našem světě – podíváte se tak do běžného městské obýváku, ale také třeba do mrazivé lokace v místě, kde bylo objeveno naleziště ropy. Ve Ztracených zemích potom navštívíte planinu plnou náhrobků, dávné jeskyně se sochami bohů, hladomornu anebo třeba část světa, která je pod sněhem a ledem.

ull 34
Obrázek ze hry Ullovo srdce – Sběratelská edice

Lokace jsou velmi rozmanité a nebyly vytvořeny podle jednoho mustru. Lze na nich poznat odlišnou práci se světlem, s detaily i vzory. Každá lokace jako by tvořila samostatný svět. Při jejich procházení se můžete kochat a také sledovat několik vrstev.

Ukažme si to třeba na hlavním náměstí ve Ztracených zemích. Ústředním motivem je zde centrální, zjevně magický obelisk. Po pravé straně vidíme dům, jehož dveře vedou do další lokace. Tyhle dva aspekty lokace by nám v zásadě stačily. Ale lokace je detailněji propracovaná – v pozadí vidíme dvojici zdobených bran. Za nimi vystupuje další stavba, možná nějaká hrobka či náboženská budova. A na obzoru vidíme lehce vykukující obrys hory a nebe, které naznačuje pozdní odpoledne. Lokace tak má hloubku a umožňuje nám, abychom se do příběhu velmi důkladně ponořili.

ull 21 1
Obrázek ze hry Ullovo srdce – Sběratelská edice

Vynikající práce s detaily

Ullovo srdce byste mohli hrát třeba pětkrát a pořád byste naráželi na promyšlené detaily, které jsou ve hře rozmístěné na každém kroku. Často ani nehrají žádnou zvláštní roli, ale díky nim je herní svět naprosto komplexní a umožňuje dokonalé vžití do herní reality.

ull 14
Obrázek ze hry Ullovo srdce – Sběratelská edice

Povšimněte si například, jak vypadá klíč, kterým hned na začátku děje otevírá Susan bránu věčnosti, a jak se s ním odemyká. Nebo trojice slipů, které má ve svém prádelníku tajný agent. Či gumičky v Susaniných vlasech nebo šrámu na její tváři anebo kruhů pod očima, když dobrodružství pokračuje už příliš dlouho. A tak bychom mohli pokračovat dál a dál, těch drobností jsou stovky.

ull 32
Obrázek Ullovo srdce – Sběratelská edice

Zajímavé jsou také odkazy na předchozí díly. Ještě zábavnější jsou však upomínky na jinou oblíbenou hledačkovou sérii Mafie v New Yorku. Jestliže jste ji hráli, určitě tam tahle „poschovávaná vajíčka“ objevíte a udělají vám radost!

Hledačkové úkoly jsou skvělé, ale je jich méně

Už několikrát jsme to slovo použili a zřejmě to ještě uděláme, protože hru nejlépe vystihuje – Ullovo srdce je zkrátka komplexní hra. A to se týká i hledaček. Každý hledací úkol je tu jiný – někdy hledáte podle seznamu, jindy podle obrysů, potom zase musíte najít některé předměty a umístit je na své místo.

ull 13
Obrázek ze hry Ullovo srdce – Sběratelská edice

Často však nehledáte jen pro samotné hledání, ale má to nějaký vyšší smysl. Třeba v hledačce, ve které musíte odlít vhodný kámen umožňující vstup do portálu. Hledáte předměty a zároveň plníte konkrétní úkol.

ull9
Obrázek ze hry Ullovo srdce – Sběratelská edice

Obtížnost hledaček kolísá v závislosti na hledacím systému, nicméně většinu z nich bychom označili za těžší hledačky. Často hledání vyžaduje více kroků nebo i nějakou logickou úvahu, rozhodně to není jen o klikání po obrazovce.

Zdá se nám však, že je ve hře hledaček méně než by mohlo být. Narazíte na ně tak na každé čtvrté páté lokaci, zhruba po čtvrt hodině či dvaceti minutách čistého herního času. Hra tak působí spíš jako adventura doplněná některými hledacími úkoly než jako čistokrevná hledačka.

ull1 1
Obrázek ze hry Ullovo srdce – Sběratelská edice

Těšte se na originální minihry

V Ullově srdci samozřejmě narazíte i na pár tradičních hlavolamů jako je třeba práce s kabely, které je třeba správně zapojit nebo přemisťování žetonů na správné místa.

ull 35
Obrázek Ullovo srdce – Sběratelská edice

Ale tyhle minihry známe z desítek jiných hledaček a není třeba se jim věnovat. Nás zajímají ty skutečně originální a těch je tu opravdu požehnaně. Co třeba usměrňování pohybu částic tak, abyste získali ty, které potřebujete? Nebo přesouvání postavy po mapě tak, aby se vyhnula nastraženým léčkám? A co takhle srovnání nahrávek na diktafonu, které se nějak pomíchaly?

ull 18
Obrázek ze hry Ullovo srdce – Sběratelská edice

Minihry mají průměrnou až lehce vyšší obtížnost. Na rozdíl od jiných moderních hledaček nelze u miniher volit obtížnost, takže si budete muset poradit s tím, co před vás hra staví.

Mapa, deník a sběratelské předměty

Díkybohu dostala hra do vínku i mapu, která se opravdu velmi hodí vzhledem ke spletitosti světa a příběhu. Je rozdělena na pět částí a v každé části najdete obrázky jednotlivých lokací. Pokud hrajete hru v oddechovém módu, dokonce se vám v mapě ukážou i ty lokace, ve kterých máte zrovna co na práci.

Někoho může mrzet, že nevidí mapu herního světa vcelku, ale takhle rozkouskovanou. Na druhou stranu například lokace na planetě Zemi byste využili jen v daný moment a pak už ne, takže by na celkové mapě spíš jen překáželi.

ull 39
Obrázek ze hry Ullovo srdce – Sběratelská edice

K dispozici máte i deník, do kterého se zapisují důležité momenty příběhu i informace dobré pro hraní. Po cestě také narážíte na řadu svitků, které doplňují informace o světě Ztracených zemí.

ull 19
Obrázek ze hry Ullovo srdce – Sběratelská edice

Jako většina moderních hledaček i zde máte několik sad sběratelských předmětů. Pokud je najdete všechny, otevřou se vám bonusové minihry. Sběratelských předmětů je v každé lokaci umístěno hned několik a rozhodně není snadné je najít.

Naštěstí je ve sběratelské edici dostupná Herní příručka. Pomůže nejen s tím, když se ve hře zaseknete, ale třeba i s hledáním zmíněných sběratelek.

Bonusová kapitola – dokončení psychologické proměny hrdinů

Bonusovka vám umožní hrát za postavu, která byla součástí hlavní hry. Susan totiž padne ve Ztracených zemích do rukou nepřátel a Jimmy se bude muset v tomto světě naučit chodit sám. Už ho nepovede maminka za ručičku a ani nebude moct dělat, že svět, který nenávidí, neexistuje. Musí se do něj naopak ponořit a překonat desítky překážek, které před ním stojí.

Bonusová kapitola tak dokončuje příběhový oblouk o vztahu Susan a Jimmyho a o tom, jak mladý muž poznává nový svět. Dokonce se nám zdá, jako by si tvůrci připravovali půdu na to, že se Jimmy stane hlavním hrdinou příštího příběhu – inu, na to si ale budeme muset počkat.

image 46
Ullovo srdce – sběratelská edice

Další věci z bonusové sekce

Z klasických bonusů v extras najdete třeba tapety (velmi vydařené!) a náčrty. Můžete si díky nim zopakovat minihry a pokud jste sesbírali všechny sběratelky, tak právě zde se vám otevřou bonusové hlavolamy. Autoři zde nahráli také hudbu, přidali místnost se sběratelskými předměty. Objevila se tu také sekce Ocenění, ve které se můžete podívat na ocenění, které jste získali (třeba za vyřešení minihry do jedné minuty).

Hudba jen na pozadí

Když už jsme zmínili soundtrack, pojďme si ho ještě na závěr trochu přiblížit. Pokud si pustíte jednotlivé hudební stopy z bonusové sekce (je jich celkem osm), zjistíte, že jde o velmi zajímavou, obvykle dobrodružně působící hudbu. Při samotném hraní ji však uslyšíte málokdy – většinou zde totiž hrají jen přírodní zvuky, případně hudba plyne tak nerušeně, že ji ani nezaznamenáte.

V tomto případě záleží spíš na vašem vkusu, jestli je to dobře nebo ne. Někoho hudba při hraní a přemýšlení ruší, jiný by rád trochu výraznější hudební doprovod.

ull 7
Obrázek ze hry Ullovo srdce – Sběratelská edice

Podívejte se na šest předchozích dílů

V tomto článku jsme zrekapitulovali předchozí díly Ztracených zemí a věnovali se sérii jako celku.

Ztracené země 1: Pán temnoty

Ztracené země 2: Čtyři jezdci Apokalypsy

Ztracené země 3: Čtvero démonů

Ztracené země 4: Tělo bez duše

Ztracené země 5: Sněžný Tarsas

Ztracené země 6: Krvavá Kassandra

Sečteno podtrženo: Ullovo srdce je v rámci Špidla her událost sezóny

Ullovo srdce je velkou hrou letošního roku. Kdybychom měli vypíchnout jednu jedinou věc, kterou obohatila žánr moderních kvalitních hledaček, pak je to rozhodně psychologie postav a práce se vztahem mezi hlavními hrdiny. Obecně však rozhodně patří mezi 10 % nejlepších hledaček na trhu a jestliže jste fanoušci tohoto žánru, pak byste si ji rozhodně neměli nechat ujít!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *