Přeskočit na obsah

Kinzúlské přízraky jsou skvělá moderní hledačka!

prizraky rec

Na Kinzúlské přízraky jsme se velmi těšili a nyní můžeme s klidem říct, že jsme nebyli zklamaní. Tvůrcům série Zakleté císařství se zase jednou povedla zábavná moderní fantasy hledačka s originálními prvky.

prizrak recenze

Kinzúlové útočí

Bez opravdu dobrého příběhu bychom si hry ze Zakletého císařství snad ani neuměli představit. Tentokrát se podíváme do dějin, ve kterých potomci jaguářího boha Kinzúlové touží po pomstě na lidské rase. Lidé totiž s Kinzúly bojovali a porazili je na hlavu. Kinzúlové téměř vymřeli, ale část se jich dokázala zachránit tak, že uložila své duše do bojových brnění. A tak teď chodí světem a chtějí se pomstít.

Všechno začne, když je unesena přítelkyně hlavního hrdiny (to jest hráče). Kinzúlové ji vezmou sebou a zdá se, že po ní chtějí něco důležitého. Vydáváte se na cestu, avšak narážíte na samou překážku. Kinzúlové vás několikrát spoutají nebo vám znemožní cestovat dál a vy se posunete jen díky náhodám a vlastním schopnostem.

Vašimi pomocníky se stanou třeba bájný fénix nebo pegas, který ztratil své hříbě. Pokud pomůžete vy jim, možná přijdou na pomoc také oni vám.

prizrak 20
Obrázek ze hry Kinzúlské přízraky – sběratelská edice

Dobrodružný příběh plný schémat

Příběh je napínavý a odpovídá klasickému fantastickému žánru meč a magie. Vlastně by se klidně mohl vyjímat na stránkách některé fantasy knihy, možná dokonce i na filmovém plátně. Autoři občas pracují s klišé, která jsou pro tento žánr typická, což by například ve filmu docela vadilo, ale ve hře to slouží k jasnějšímu pochopení děje a snadnějšímu vžití do příběhu.

Zkušenějším hráčům, kteří už mají nějakou tu hledačku odehranou, možná bude lehce překážet schematičnost děje. Všechno se vlastně opakuje pořád dokola – podaří se vám posunout v příběhu o krok dál, narazíte na překážku, tu vyřešíte obvykle tak, že pomůžete nějakému magickému tvoru s jeho nesnázemi a on pak problém vyřeší za vás. Opakuje se to stále dokola. Příběh je poměrně košatý a dobře promyšlený, takže děti nebo méně zkušení hráči to snad ani nepostřehnou, ale pro dospělého člověka jsou některé věci poměrně předvídatelné, což je škoda.

prizrak 22 1
Obrázek ze hry Kinzúlské přízraky – sběratelská edice

Excelentní hledačky

Pojďme k tomu úplně nejdůležitějšímu: hledačky. V moderních hrách tohoto typu už jsme si zvykli na zajímavé hledací úkoly – jsou dobře graficky ztvárněné, promyšlené a často pracují s více hledacími systémy. Ale Kinzúlské přízraky toto posouvají ještě o úroveň výš. Hledací úkoly jsou neskutečně vydařené, zábavné a originální.

prizrak 14
Obrázek ze hry Kinzúlské přízraky – sběratelská edice

Jednou hledáte na stránkách knihy, potom zase pátráte po tom správném symbolu mezi jinými. Pak mezi haraburdím hledáte dopisy – ale pozor, musíte najít ten s tou správnou pečetí. Jakmile se vám to podaří, změní se systém hledání a vaším úkolem bude hledat věci, které jsou zvýrazněné v dopise. Pak budete hledat houby v lese a pak zase nalezené předměty sestřelovat na střelnici! A tak dále. Možností, jak a co tu budete hledat, je nepřeberné množství a můžeme vám slíbit, že se budete velmi těšit na každou další hledačku.

prizrak 13 1
Obrázek ze hry Kinzúlské přízraky – sběratelská edice

Hledačky mají průměrnou, někdy spíš nižší obtížnost. Jde hlavně o to, abyste se u nich bavili. Vzhledem k tomu, že hra se hodně soustředí na příběhovou linku, je to tak vhodně pojaté, protože vás hledací úkoly příliš nezdržují od samotného hraní a postupu dějem dál.

prizrak 19
Obrázek ze hry Kinzúlské přízraky – sběratelská edice

Super grafika se spoustou magických tvorů

Nemá cenu dlouho povídat o grafické stránce hry – ta je totiž velmi povedená. Každá lokace je dobře promyšlená, ztvárněná i se zajímavými a zábavnými detaily. Některé části lokací jsou dokonce interaktivní – na věc kliknete a něco se stane, aniž by to mělo význam pro hru. Například: uteče myš, na kterou jste klikli, upadne provaz, za nějž jste zatahali a tak dále. To činí lokace mnohem uvěřitelnějšími a plastičtějšími.

Temně fialový odstín, do kterého je grafika laděná a který je pro tuto sérii typický, má výhody i nevýhody. Díky němu vypadají lokace tajemně a opravdu tak trochu magicky. Na druhou stranu jsou kvůli němu zbytečně tmavé a jako by všechny v něčem vypadaly stejně. Přestože hledačka dobře pracuje s detaily v lokacích, viděli jsme už podrobněji rozkreslené lokace a jaksi více naplněné.

prizraky 9
Obrázek ze hry Kinzúlské přízraky – sběratelská edice

Vzhledem k vysoké kvalitě grafiky i uměleckých návrhů lokací jde však spíše o detaily. Hra je po výtvarné stránce rozhodně půvabná a velmi dobře vytvořená.

Její největší devízou jsou však fantastické bytosti, s nimiž pracuje. Jejich digitální vytvoření jistě dalo spoustu práce, a o to více překvapí, že je jich tu tolik. Samotní Kinzúlové jsou velmi dobře navržení, ale setkáte se tu i s mnohými dalšími bytostmi – třeba fénixem nebo pegasem. Všechny tyto herní postavy jsou skvěle animované a především mladší hráči z nich jistě budou mít opravdu velikou radost.

prizrak 18
Obrázek ze hry Kinzúlské přízraky – sběratelská edice

Jdeme na hlavolamy

Na začátku pochválíme, že u miniher jdou nastavovat dvě úrovně obtížnosti, bez ohledu na to, jakou náročný mód jste si nastavili na začátku hry. Můžete je zkusit vyřešit na těžkou úroveň, pokud vám to nepůjde, zkrátka si zvolíte lehčí variantu minihry.

prizrak 12
Obrázek ze hry Kinzúlské přízraky – sběratelská edice

Hlavolamy působí originálním dojmem a i když se setkáte s některou z miniher, které znáte z jiných hledaček, obvykle vás stejně baví, protože má zajímavé zpracování. Jedinou nevýhodou je, že tu hlavolamů najdete překvapivě málo. Objevují se jen občas a často pracují s přesouváním věcí na správné místo – ať už jde o žetony nebo třeba lekvary, které potřebujete správně srovnat na polici podle daného klíče.

Na rozdíl od hledaček mají minihry i v lehčí variantě vyšší obtížnost a pokud je nechcete přeskakovat, možná se u nich i docela zapotíte.

prizrak 25
Obrázek ze hry Kinzúlské přízraky – sbratelská edice

Práce s artefaktem

Pokud budeme práci z artefaktem považovat za minihru, pak se jejich počet ve hře náhle zvýší. V průběhu hry totiž získáte artefakt, díky kterému můžete mluvit se zvířaty či magickými bytostmi. Abyste toho však dosáhli, musíte vždy vyplnit nějaký úkol – hlavně se jedná o hledání symbolů pro myšlenky či slova, které chce zvíře vyjádřit. Tato minihra se opakuje ve hře několikrát s menšími obměnami.

V tomto případě záleží, jestli vás takový druh úkolu baví. Pokud vás chytne, jistě si ho rádi zahrajete opakovaně. Jestliže vás nudí – bude vás opakování štvát. Naštěstí máte i zde tlačítko přeskočit!

prizraky 7
Obrázek ze hry Kinzúlské přízraky – sběratelská edice

Pár dalších detailů

V předcházejícím výčtu se nám nevešlo pár informací, které jsou hlavně pro zkušené hráče hledaček důležité.

Hru můžete hrát na tři, respektive čtyři herní módy: Odpočinkový, Náročnější a Ďábelský. Čtvrtou variantou je, že si prvky obtížnosti nastavíte sami dle vlastních potřeb. Ďábelský režim je věrný svému jménu a řekli bychom, že celou hru v tomto režimu dokážou odehrát jen ti nejzkušenější hráči s pořádně bystrým okem a hlavou.

Hra je rozdělena do pěti kapitol. Akademie objevitelů, Lanzarovo doupě, U zřícenin, Kouzelná krychle a Místo zasvěcené Kinzovi. K tomu připočtěme bonusovou kapitolu, kterou si můžete zahrát pouze ve sběratelské edici.

prizrak 15
Obrázek ze hry Kinzúlské přízraky – sběratelská edice

K dispozici máte mapu, která však není příliš přehledná ani užitečná. Hodí se vlastně hlavně tehdy, když nevíte, jak dál, a tak mrknete na to, ve které lokaci je zrovna co na práci (v Odpočinkovém herní módu samozřejmě). Hra nemá deník, jen úkolníček, který při běžném hraní vlastně vůbec nepotřebujete, využijete ho zřejmě jen tehdy, když se ke hře vrátíte po delším čase.

Sběratelská edice pak pro své hráče nabízí také Herní příručku, kde je krok za krokem popsán postup hrou a vy tak nemusíte bát, že se někde zaseknete.

image 36
Kinzúlské přízraky – sběratelská edice

Sběratelské předměty

Bez těch by se žádná moderní hledačka snad ani neobešla. Zde máte tři druhy sběratelek – sošky, přívěsky a fénixova pírka. Výhodou je, že ve spodní části obrazovky vedle inventáře máte tři kolečka – pokud je v lokace nějaký nenalezený sběratelský předmět, jedno z koleček se rozsvítí.

Nalézt všechny sběratelky však dá pořádně zabrat. Nacházejí se jak v lokacích, tak i v jejich výsečích. Někdy jen tak nakouknete do nějakého koutu a najednou zjistíte, že právě tady se ukrývá nějaký ten sběratelský předmět. Naštěstí máte (pokud si pořídíte sběratelskou edici) možnost podívat se do Herní příručky, kde jsou předměty ukryté.

prizrak 5
Obrázek ze hry Kinzúlské přízraky – sběratelská edice

Mrkněme se do sběratelské edice

Ještě krátce nahlédněme do toho, co nám nabízí sběratelská edice. A je to opravu bohatý servis. Jak vidíte na obrázku, můžete si v rámci bonusové sekce znovu zahrát jak hledací úkoly, tak minihry. To nás vždycky potěší! K dispozici máte umělecké návrhy lokací, možnost poslouchat hudbu ze hry, stáhnout si tapety nebo se podívat na své sběratelské úspěchy.

Zvláštním bonusem je v tomto případě tajemství, které se ukrývá za názvem „Laboratoř“. Když do těchto dveří vstoupíme, můžete si za fénixova pírka, která jsou jedním ze sběratelských předmětů, kupovat vybavení své laboratoře a podle vlastního uvážení do ní nakupovat nové a nové věci. Tohle je prostě super.

prizrak 26
Obrázek ze hry Kinzúlské přízraky – sběratelská edice

Nezapomeňme na bonusovou kapitolu

V takhle vymakané hře je samozřejmostí i bonusová kapitola. I v té budete opět zachraňovat císařství. V Arkádském císařství jsou totiž magická zvířata často polobohy nebo dokonce bohy. Bílý gryf ovládá počasí a nesmí zemřít, jinak zemi zachvátí klimatická katastrofa. Jenže v císařství se objevil lovec, který chce gryfy dostat stůj co stůj. Povede se vám ho zastavit?

Bonusový příběh si drží laťku vysoké kvality stejně jako hlavní část hry. Můžete se těšit na nový originální příběh a na to, že díky němu můžete zůstat ve světě Zakletého císařství ještě o chvíli déle.

image 37
Obrázek ze hry Kinzúlské přízraky – sběratelská edice

Celá série Zakleté císařství

Kinzúlské přízraky jsou šestým dílem fantasy hledačkové série. Předcházely jim díly:

Kořeny zla

Krystaly nenávisti

Mlha zmaru

Skrytá hrozba

Spojeni smrtí

Úžasnou hledačku Kinzúlské přízraky u nás můžete mít zdarma!

V recenzi jste se mohli dozvědět, že Kinzúlské přízraky jsou opravdu hrou, kterou stojí za to hrát. Nyní ji navíc můžete od nás získat jako dárek – nabízíme ji totiž ke všem objednávkám nad 1000 Kč zdarma!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *