Přeskočit na obsah

Rodinná tajemství vás poprvé zavedou do záhadného Domu 1000 dveří

Úspěch je jediná věc, která je horší než selhání, to by vám potvrdil každý vyhořelý spisovatel. Jeden takový si zrovna našel místo v ději Rodinných tajemství – další z řady hledaček, kde zachraňujete ztracené duše. Spisovatelka Kate se po úspěchu prvního románu nemůže dopracovat k novému námětu: ve strašidelném domě však najde témat ke psaní dost a dost.

Rodinna tajemstvi 02

Příběh prožíváte v roli kdysi úspěšné spisovatelky Kate Reed, která zoufale vyhlíží pořádný námět, aby mohla napsat další bestseller a důkazem jejího talentu tak nebyla jen jedna jediná kniha. Syndromu vyhoření a krize středního věku ji nakonec zbaví podivná krabička na prahu jejích dveří. V ní našla značně neobvyklou pozvánku – někdo si vyžádal její přítomnost na seanci, které se odjakživa chtěla zúčastnit. S radostí tak zanechala „práce na ničem“, naskočila do taxíku a vyrazila na místo pomyslného setkání… ze kterého se nakonec vyklubal vstupní bod do záhad v různých dimenzích světa.

image 27

Středobodem dění je právě Dům 1000 dveří, obsažený v úplném názvu hry. Ač jsme spíše zvyklí na nadpřirozené bytosti, zde máme pro změnu tu čest s nadpřirozenou budovou. Dům náhodně cestuje časem i prostorem a v jeho děsivých místnostech nepřebývají pouze prokletí duchové všeho druhu, ale také řada obdařených senzibilů, kteří jim pomáhají dostat se dál. Jedním z nich se má stát i Kate, která dosud o takových schopnostech u sebe nemá ani zdání. Díky silnému duševnu však rychle prokáže, že je ideální kandidátkou na rozšíření „personálu“ Domu. Během svojí služby ale nepomáhá jen dalším senzibilům – pustí se zejména do rozkrývání případu desítky let staré vraždy. Na jednu ženu se toho zkrátka zdá být až moc.

image 28

Ověřená klasika

Hra Rodinná tajemství se musí potýkat s faktem, že žánr hledaček je „duchařinou“ přeplněný. Čím více takových hledaček už máte za sebou, tím méně vás nadchne, že tento titul dokázal dostat duchy do příběhu lepším způsobem než jiné hledačky. Přitom právě způsob zpracování příběhu a jeho posazení do originálního prostředí tuhle hru tahá z průměru.

image 29

 Pokud dáváte přednost zaběhlým věcem, které jsou perfektně vyladěné, budete pořád spokojeni. Při postupu hrou vám totiž půjde na ruku jak intuice, tak logika. U všech nalezených předmětů okamžitě získáte představu, kde je musíte použít, a dobrý zážitek ze hry podporuje také systematický způsob procházení lokací. Hra vás nebude nepříjemně posílat hluboko zpět, do dávno projitých lokací.

image 30

Neodbyté vedlejší prvky

Po stránce hratelnosti nic nekazí ani mapa, jež svou přehledností dál pomáhá s plynulým postupem hrou. Její teleportační dovednosti vám ušetří drahé minuty, které byste jinak strávili neustálým proklikáváním lokací. 

image 31

Po otevření deníku následuje další příjemné zjištění – příběh je v něm zaznamenán opravdu plnohodnotně, i s obrázky stěžejních momentů, nejsou to jen polovičaté poznámky složené z informací, bez nichž byste se obešli. I v případě, že celý příběh odehrajete na jeden zátah, a tím pádem si ho nebudete potřebovat osvěžit po delší době, není od věci se do něj párkrát během hry začíst. Nastíní obzvláště pocity vámi hrané postavy, čímž pomůže se do atmosféry příběhu lépe vcítit a trochu se oprostit od toho, že je to „jenom další hledačka s duchy“.

image 32

Největším překvapením ze všech jsou však sběratelské předměty, jež se vám postarají o další výzvu. Můžete jich celkem najít celkem 35, ale nebude to vždy jednoduché. Dokonale splývají s prostředím, takže vás na jejich přítomnost nejčastěji upozorní jejich animace – jednou za několik vteřin změní svůj vzhled. Tohle díky perifernímu vidění nepřehlédnete.

image 33
image 34

Zlatý výběr miniher

První minuty hry vedou k domněnkám, že tady bude miniher a hledaček jenom pár, protože než se začnou objevovat, chce to trpělivost. Jakmile ale konečně vyskočí první, už se jich nezbavíte. V pozitivním slova smyslu, protože ač ani minihry nejsou zrovna přehlídkou originality, stále si drží vysokou úroveň v pestrosti výběru. U hlavolamů se starým a osvědčeným konceptem se nezřídka objevuje snaha je něčím ozvláštnit.

image 35

Pokud jsou hledací úrovně tím, proč tento žánr hrajete nejradši, přijdete si na své. Koncept hledaček se tu soustředí výhradně na hledání podle seznamu, nekombinuje to s dalšími variantami. Taktéž vám nedá možnost splnit je oklikou, např. formou staré známé spojovačky. Být závislý čistě na tipu může být v některých situacích poměrně skličující, ale zde takovým okamžikům čelit nebudete. Jednotlivé předměty jsou jasně ohraničené a přiměřeně velké, takže stačí pečlivě celou scenérii projet očima a všech patnáct předmětů postupně posbírat. Bez výraznější námahy, nebo dokonce mučení.

image 36

Verdikt: díky hratelnosti stojí za to

Zatímco příběh by mohl být krapet originálnější a atmosféra silnější, vyladěná hratelnost hledačku pozvedá. Nejste zahlcováni neustále nějakými úkoly nebo předměty, ke všemu se dostáváte postupně, a přesto plynule. Máte dostatek prostoru se v každé nové lokaci rozkoukat a užít si ji i po vizuální stránce. Grafické zpracování scenérií odpovídá přesně tomu, co očekáváte od každé správné hledačky.

image 37

Těšte se i na bonusovou kapitolu ve sběratelské edici

Jestliže vás duchařská detektivka bavila, pak byste si rozhodně měli pořídit tuto hru ve sběratelské edici. V bonusové kapitole na vás totiž bude čekat další podobně vystavěný příběh: Kate bude znovu muset osvobodit duši, která zůstala uvězněná mezi naším o ním světem.

Všimli jste si, že Rodinná tajemství jsou i na hledačkové kolekci?

Rodinná tajemství nám svým námětem i skvělou hratelností výborně zapadají do výběru hledačkové kolekce plné sběratelských edicí, kterou už jsme vám několikrát představovali. Tahle pěkná duchařina na ní rozhodně nesmí chybět. Kolekce navíc nově vyšla i elektronicky, najdete ji zde.

Rodinná tajemství ve sběratelské edici však nyní můžete získat díky elektronické distribuci i samostatně, a v tentokrát výhodně jen za 199 Kč.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *