Sestra vás už roky úpěnlivě prosí, abyste ji navštívili na Aljašce. Potkala tam svou životní lásku a chce vám ji představit. Zprvu váháte, ale jakmile vás navnadí novým materiálem pro vaši příští knihu, tak už neodoláte a ihned sedáte do letadla. Po příletu však zjistíte, že se jedná jen o nudnou rodinnou večeři s budoucí tchyní.
Když tu se stane něco nečekaného. Sestru unesou a vy se vydáváte na nebezpečnou pouť za její záchranou. V cestě však stojí temné síly, duchové a další tajemná nebezpečenství. Za tím vším se skrývá podivuhodná rodinná historie sestřina snoubence. Pozor na ni!
Čeká vás:
Napínavá počítačová hra s jedinečným příběhem,
Bonusový příběh a hraní navíc,
Kompletní příručka pro hru odměny za dobrou hru,
Další obsah jako minihry, tapety a soundtracky,
Český dabing
Sběratelská verze hry obsahuje bonusový příběh navíc. Na co se můžete těšit?
V prvních kapitolách hrajete za Eliščina bratra. Ten spolu s jejím milým Danem a s dalšími svými přáteli odkrývá v divukrásné aljašské přírodě tajemství související s vraždou jeho předchozího děvčete Kláry. Tento podivný zločin totiž nebyl nikdy úspěšně vyšetřen.
A jak do toho všeho zapadá Danova matka Abigail a temný šaman? To již uvidíte sami! V dodatku dostupném pouze ve sběratelské edici navážete na předešlé události. Po boku dobrého šamana Inupika budete bojovat proti stále rostoucí moci temného šamana a jeho zlých přisluhovačů. Ti nemají v plánu nic menšího než zničení Oltáře jara v Posvátném háji. Pokud uspějí, jaro se na Zemi již nikdy nevrátí. Vypořádejte se postupně se třemi mocnými přisluhovači ze světa duchů, a pokud všechny porazíte, čeká na vás soupeř nejtěžší, zlý šaman vládnoucí ohromnou temnou silou. Hodně štěstí v grandiózním boji.
Požadavky: Windows, procesor 650MHz nebo lepší, RAM 128MB, DirectX, Grafická karta 32MB. Před zakoupením hry prosím stáhněte demoverzi a vyzkoušejte jí. Pokud vám bude bez problémů fungovat demoverze, bude vám fungovat také plná verze.
Chcete se dozvědět více? Zde je recenze hry
Drsná Aljaška vás uvítá opravdu chladně, ale co teprve budoucí tchyně vaší sestry Elišky? Ta je ještě chladnější a nepřístupnější než Aljaška samotná. Z toho, že by se její syn Dan měl ženit a mít svůj vlastní život, není vůbec nadšená. Hodlá tomu za každou cenu zabránit. Do nebezpečí se tak nedostává jen Eliška, ale i všichni ostatní.
Titul Aljaška v nesnázích patří do kategorie hledaček, které inovaci či nápaditost nehledají v základních funkcích, nýbrž v těch přídavných, jež na samotnou hratelnost mají jen minimální vliv. Od způsobu nastavení obtížnosti, přes zpracování lokací až po minihry sází spíše na zlatý střed, který se osvědčil ve spoustě jiných hledaček a který se už tak nějak i očekává. Bez nějakých patrnějších rozdílností.
Celou hru tak můžete odehrát v jednom ze 4 režimů obtížnosti, kdy tři z nich jsou klasicky přednastavené (snadný – střední – obtížný) a čtvrtý volně přizpůsobitelný. Vzhledem k tomu, že na obtížnost hlavolamů to vliv nemá a v lokacích se dá snadno zorientovat, nejzásadnějším rozdílem bude různě dlouhé dobíjení tipu. Bez něho se ale ve většině případů obejdete. Průchod lokacemi a používání předmětů je totiž logické a intuitivní. Pro dobrý pocit to můžete tentokrát zkusit na nejvyšší obtížnost, třebaže to hrajete spíš na relax.
Neméně snadné jsou v této hře také hledací pasáže, neboť hledané předměty lze bez potíží rozeznat od zbytku pozadí scény, aniž byste museli nezdravě zírat na monitor s 30cm odstupem. Příjemný je také jejich počet. Ten je dostatečný, aby se tahle hledačka mohla bez pochyb nazývat hledačkou a zároveň z toho nebyl nekonečný maraton hledání. Méně pozitivní pak je určitý stereotyp v podobě obyčejného hledání podle seznamu, občas obohaceného o hledání podle siluet.
O něco lépe lze vnímat minihry, jejichž četnost je oproti hledačkám o něco vyšší. Jde sice pořád o dobře známé, a hlavně nepozměněné hlavolamy jako skládání obrázků otáčením propojených dílků nebo rozvazování uzlů, ale jejich škála je natolik rozmanitá, že se to dá v pohodě odpustit. Opět jsou spíše lehčí než obtížné, po vyšší obtížnosti u některých z nich možná budete dokonce toužit.
Čáry máry ledovec…A Eliška fuč. Když poprvé představujete svou partnerku či svého partnera vlastním rodičům, čekáte v hloubi duše všechny možné scénáře a reakce, s nadsázkou klidně i tu vraždu. Ale únos? To už je moc velká divočina. Dějová linka si určitě zasloužila méně umělý začátek než „Mami, tohle je Eliška, dneska s námi povečeří.“ a rázné odmítnutí následované okamžitým únosem Elišky, která chuděra musela co nejdříve zmizet, abyste se mohli vydat ji zachránit.
Díky hůře uspořádanému příběhu tak celá atmosféra hry působí poněkud zmateně. Kombinace prostředí, charakteru postav a průběhu děje nabídla vývojářům hned několik směrů, kam ducha hry ubírat, a oni se bohužel rozhodli pro všechny.
Odmyslíme-li si obal dějové linky (tu její pointu a původ), zbude nám celkem kvalitní vnitřek. Zpracování dialogů se totiž paradoxně povedlo – nepůsobí křečovitě, jsou plynulé… a ten dabing! Jeho česká verze se tentokrát s ledovým klidem vyrovná anglickému originálu, možná ho i převýší.
V kůži zvířatJak bylo předestřeno na začátku, tahle hra chce spíš oslnit drobnostmi. Tou první z nich je kouzelný amulet. Jakmile někde narazíte na použitelný totem, vezměte amulet a proměníte se ve zvíře, které totem znázorňuje. Po proměně pochopíte, proč je to jen drobnost – žádný dopad na hratelnost to nemá. Zvíře je na jedno použití (např. na rozbití dveří), neumožňuje vám ani přístup do nějaké jiné lokace.
Pánem počasíPokud se řadíte mezi ty, co rádi klikají na všechno možné, pak by vám neunikla ani tahle velice originální vychytávka – ovládání hustoty sněžení. Jestliže se vám aljašské klima bude zdát až moc vlídné, přidejte na intenzitě sněžení a máte problém vyřešen. Jen pozor, ať se vám z toho mrazu příliš neroztopí počítač – čím více animací, tím větší zátěž. A tady s nějakou optimalizací počítat moc nemůžete.
Umí orel říct „sýr“?Sběratelské předměty, které se konečně nesbírají jenom hloupým kliknutím? Tak to okamžitě sem s tím! Krom sbírky figurek postav, u které zůstává vše při starém, ještě fotíte zvířata. Na kompletní sbírku musíte vyfotit 11 různých zvířat. Živých, samozřejmě. Najděte kupříkladu jelena schovaného mezi stromy, vytaste foťák a cvakněte. Vzhledem k tomu, že zvířata nikam neutečou (nelze je vyplašit), neodvádí tahle činnost zbytečně od hlavní hry, ale plní čistě roli zpestření. Kompletní soubor fotek vám zajistí dvě bonusové minihry.
Odhalte se sami soběAsi každý si někdy udělal nějaký osobnostní test. Zjišťovat o sobě nové (nebo si opakovaně číst ty samé) informace baví většinu lidí. Tady vám stačí zodpovědět několik otázek a hra vás poté přirovná k jedné z postav a popíše váš charakter. Jen ty varianty odpovědí je samozřejmě často zapotřebí volit dle toho, která je z toho výběru vámi nejpreferovanější, protože úplně do noty se vám tak primitivní test netrefí. Je to koneckonců jenom pro zábavu.
Bonusovka ještě lepšíTvůrci se v bonusové kapitole nebáli otevřít novou dějovou linii, čímž si dali šanci na odbourání jediného neduhu hlavní hry – nejasné a zmatečné atmosféry. Naštěstí si ji nenechali uniknout. Příběh a atmosféra najednou mají určitý ráz, je mnohem snazší je obrazně řečeno uchopit. Zároveň se tahle změna k lepšímu obešla bez „něco za něco“, takže co do hratelnosti hra v bonusové kapitole nijak neutrpěla.