Přeskočit na obsah

Vsaďte se, že tahle hledačka bude pecka! Recenze na Sázku o život

sazka o zivot

Luxusní hledačka Sázka o život má potenciál zaujmout i ty nejnáročnější hráče hledaček. Má všechno, co si od takové hry můžeme přát? Naprosto skvělá grafika? Ano! Dobrý a promyšlený příběh? Ano! Složité a originální rébusy? Ano! Rozmanité a zábavné hledačky! Taky ano!

Z téhle hledačky jsme zkrátka nadšení! Pojďme si ale jednotlivé fragmenty hry více rozebrat v recenzi.

sazka o zivot recenze

O Sázce o život

Sázka o život patří do oblíbené série Paranormální případy. Ta proslula vysokou kvalitou – a aktuální díl to jenom potvrzuje. Hra má nadprůměrnou délku hraní, je k dostání ve sběratelské edici, a má několik herních módů. Pyšní se velmi dobrým příběhem, který by klidně obstál v literární nebo filmové podobě.

Děj hledačky vypráví příběh detektiva, který se dostal na luxusní zaoceánskou loď Princess Lolita, která slouží jako obrovské casino. Detektiv však brzy přichází na to, že se tu děje něco divného. Na lodi mizí lidé, majitel casina se chová podivně a na některých místech se dokonce objevují duchové.

Kdo za tím vším stojí? Zdá se, že detektiv bude muset bojovat proti démonu hazardu, samotnému Jokerovi. Všechno je však ještě mnohem komplikovanější. Jokera na svět totiž přivedla jedna velká tragédie – a i on sám má důvod, proč koná své zločiny.

sazka o zivot rec 1

Neuvěřitelné hledačky

Sázka o život si dává záležet kromě příběhu i na dalších aspektech hry. Velmi zajímavé jsou její hledačky. Snad žádná není stejná jako ta další. Budou se tu hledat symboly, skupiny předmětů (například 12 x fotografie), seznam ztracených věcí je tvořen jednou obrysy, jindy se hledají klíčová slova v příběhu. Je toho tu zkrátka opravdu hodně.

Rozmanitost hledaček je činí velmi zábavnými – hráč je pokaždé zvědavý na toho, co se ho čeká příště. Hledačky mají střední až vyšší obtížnost, těšit se na něj tedy mohou především mistři hledači. Pro ty ostatní, kteří by si snad s nalezením některého předmětu nevěděli rady, je tu dobře fungující nápověda a také možnost přepnout hledačku na spojovačku – a dokončit úkol v tomto režimu.

sazka o zivot 1
sazka o zivot 2

Luxusní grafika

Sázka o život zaujme na první pohled neobvykle kvalitní grafikou. Všechny lokace jsou do nejmenšího detailu propracované a mají jednotný, snadno rozpoznatelný umělecký styl. Dokonale zobrazuje luxus, který bychom od takové hazardní lodi očekávali, ale zároveň dokáže i několika jemnými nuancemi vytvořit pocit nebezpečí a mrazení v zádech.

Grafika oplývá sytými barvami a výraznými detaily. Mnoho doplňků lokací je laděno do tématu hry – jsou to hrací karty, žetony, mince a bankovky, šperky, zlato, koktejly atd. Postavy hry jsou ztvárněné velmi realistickým dojmem, tudíž se s nimi hráč velmi snadno ztotožňuje. Jde o zmíněného Jokera a také červenou Jokerku, herečku Virginii, majitele lodi a jeho ženu a některé další postavy.

sazka o zivot 3

Minihry – jednoduché i komplikované

V Sázce o život najdeme velké množství miniher, které jsou zajímavé tím, jak rozdílnou mají obtížnost. Některé lze zvládnout na pár kliknutí, jiné vyžadují opravdu vysokou míru soustředění a invence, abychom je úspěšně dokončili.

Rébusy se pohybují na široké škále – velmi často se pracuje s komplikovanými přesuny karet, žetonů atd. na správná místa, v hlavolamech se objevují různé úkoly se symboly, ale zahrajeme si i domino nebo karty, jak by se v pravém hazardním doupěti dalo čekat.

sazka o zivot 4

Mapa, deník a komunikace s duchy

S duchy, kteří se na lodi pohybují, může detektiv komunikovat prostřednictvím speciálního mobilního telefonu. Je to zajímavý prvek, který dodává hře další prvek originality.

Menší zklamání přináší mapa a deník. Deník ve skutečnosti není deníkem, ale jen seznamem úkolů. Navíc je umístěn v pravém dolním rohu, kde u většiny hledaček bývá mapa – takže se hráč často překlikne. Mapa není celistvá, je rozdělená na jednotlivé části a zobrazuje vždy jen pár lokací, což není moc přehledné.

sazka o zivot 5

Hodně povedená zvuková složka

Sázka o život je doplněna zajímavým soundtrackem, který se k ní skvěle hodí a příjemně doplňuje příběh. Hezky jsou zpracované i zvukové efekty, které doprovázejí minihry, hledačky, anebo třeba objevení nového užitečného předmětu.

Hra nemá český dabing, nicméně titulky jsou velmi kvalitně zpracované. A anglicky namluvené postavy mluví opravdu zřetelně a poměrně jednoduše, takže zájemci si mohou ve spolupráci s titulky procvičit angličtinu.

Sbírkové předměty

Byli bychom překvapeni, kdyby se ve hře, jako je Sázka o život nenacházely nějaké ukryté sběratelské předměty. Jsou tu a samozřejmě jsou stylové. Sbírají se koktejly a hrací žetony. I z jiných moderních hledaček známe poslední typ sběratelských předmětů – a to měnící se předměty. Posbírat všechny tyhle věci dát zatraceně hodně práce – často jsou součástí menších výsečí lokací, splývají se svým okolím a je potřeba hodně bystré oko na to, aby je hráč našel.

sazka o zivot 6

Koho Sázka o život potěší?

Hra je vhodná pro hledačkové profíky, kteří už v tomhle žánru leccos odehráli. Zaprvé ocení vysokou kvalitu hry a zadruhé se tu nebudou nudit, protože určitě narazí na některé úkoly, které ještě jinde nepotkali. Sázka o život se úplně nehodí pro malé hráče – má vyšší obtížnost a také se v ní objevují scény s mrtvými těly, samotná postava Jokera je docela strašidelná a hlavně prostředí luxusního casina asi nebude malým dětem zrovna blízké.

sazka o zivot 7

Nezapomeňme na bonusovou kapitolu!

V bonusovce se setkáme se starou známou Virginií, která se objevila už v hlavním příběhu. Je to herečka a má hrát v novém hororovém filmu. Jenže při natáčení se jí nedopatřením povede jeden takový horor opravdu spustit – vyvolá ducha zakletého do loutky a pak se začnou dít věci.

Bonusová kapitola má průměrnou délku, okolo hodiny času. Je plná nových lokací, přináší zcela nový hororový příběh a hráče potěší velmi vysokou kvalitou. Dá se tedy říct, že v případě, že si zakoupíte sběratelskou edici, získáte dva příběhy, respektive dvě kvalitní hry v jedné.

sazka o zivot 9

Sběratelská edice plná věcí

V extra sekci najdeme grafické návrhy a velmi povedené tapety. Můžeme si tu pustit videa ze hry a také vynikající hudbu. Velmi oceňujeme, že si v extras můžeme znovu zahrát jak hlavolamy, tak hledačky. Jsou tu i seznamy sbírkových předmětů. Sběratelská sekce je naplněná vším, co bychom od ní čekali a není jí co vytknout.

sazka o zivot 8

Jestli tenhle měsíc koupit nějakou hru, pak rozhodně Sázku o život!

Sázka o život bude pravděpodobně nejlepší hledačka, jakou jste kdy hráli. Minimálně bude v TOP 5. Všechny složky hry – příběh, grafika, hledačky i hlavolamy – se skvěle doplňují a jsou na velmi vysoké úrovni. Hru má rozhodně smysl kupovat ve sběratelské edici, která je velmi slušně vybavená a navíc obsahuje kvalitní samostatný příběh. Takže na nic nečekejte – a vsaďte si o život!

1 hra zdarma

Jedna připomínka: Sázku o život nyní můžete získat zdarma!

V těchto dnech běží akce, během které rozdáváme Sázku o život ve sběratelské edici zdarma. Zakoupíte-li si některou z našich herních kolekcí, přidáme vám k ní Sázku o život jako dárek. Spolu s dalšími vámi vybranými hrami si tak budete moct zahrát i tuhle exkluzivní novinku, za kterou nezaplatíte ani korunu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *