Přeskočit na obsah

Přemůže láska i smrt? Hledačka Poslední sen odpoví

Ve snech se nám často zjevuje pravda a někdy díky nim můžeme odhalit i velká tajemství. S takovým poselstvím přichází hledačka Poslední sen. Temná a fantaskní atmosféra nás zavede do dlouhého snu Adama, kterému při autonehodě zahynula milovaná manželka. Je možná, že ti dva dostanou novou šanci? Co když se ve snu ukrývá klíč k tomu, aby se mohli živí a mrtví znovu shledat?

sen ti

Poslední sen je hledačka laděná do fantastična a surrealismu. Adamovi se ve snech každou noc zjevuje jeho zesnulá žena. Jednoho dne však zjistí, že se něco, co se mu zdálo, přeneslo do reality. V ruce totiž najednou svírá vstupenku do zábavního parku, kterou viděl ve snu. Rozhodne se, že je to znamení a vydá po stopách, které se mu zjevily ve snu.

sen 21

Postupně prochází osmi velmi různorodými částmi příběhu. Každá z nich se odehrává zhruba na čtyřech lokacích. Díky tomu se hra dostane jak na běžná místa – ulice, fabrika, venkovská chata –, tak na trochu neobvyklá místa: třeba opuštěný zábavní park nebo mořské dno. Adam musí prostřednictvím hráče překonávat různé překážky, řešit rébusy a hledat ztracené předměty.

Poslední sen je poměrně krátká hra. Každý část trvá okolo patnácti minut, takže se celý příběh dá sfouknout do dvou hodin. Vášniví hráči ho tedy zvládnou i na jeden zátah. Situaci si mohou ztížit tím, že si zvolí některých těžší herní režim – na začátku si vybírají hned ze čtyř.

sen 20

Originální přístup

Už od prvních chvil je jasné, že v téhle hře zkoušeli jít tvůrci trochu jinou cestou, než je u hledaček obvyklé. Sázejí na psychologický přístup, zajímavou grafiku, originální lokace i zajímavě zpracované úkoly. Důležité je také zmínit hrané cut scény, které u hledaček rozhodně nebývají zvykem.

Tahle cesta samozřejmě vždycky přináší klady, ale i rizika. Celkové zpracování hráče určitě zaujme a zajistí, že se nebude nudit. Nicméně objevují se určité nedoladěnosti.

sen 22

Pár zajímavých hledaček

Vzhledem k nevelké délce hry je jasné, že se v ní hledaček ani miniher nenachází žádné velké množství. Hledaček najdeme ve hře zhruba polovinu než miniher, v každé příběhové části jednu. Fungují na principu rozkouskovaných věcí, jejichž fragmenty je třeba najít a poskládat. Hotová věc se potom používá k hledání dalších částí zatím nenalezených věcí.

Hledačky jsou zajímavě graficky zpracované a objevují se v originálních lokacích, takže rozhodně zaujmou. Bohužel jsou hodně tmavé a méně přehledné, takže se v nich špatné hledá. Mají vyšší obtížnost, takže nejsou úplně vhodné pro děti a málo zkušené hráče.

sen 24

Minihry zaměřené na logiku

Hlavolamy přinášejí velmi originální zpracování. I když samotný princip miniher nemusí být originální, liší se od jiných svým zpracováním. Objeví se tu například klasické vybarvování podle předlohy – jenže v Posledním snu je potřeba barvy vystřelovat z pistole na střelnici a trefovat se do konkrétních míst. A tak dále.

Minihry jsou rozhodně velkým plusem téhle hry a zaujmou i opravdu zkušené hráče. Většina z nich je však zaměřena na logické myšlení, jedná se o různé výpočty, dosazování obrazců do vertikálních a horizontálních dat atd. Tudíž opět nejsou příliš vhodné pro malé děti, které by si s úkoly nemusely vědět rady.

sen 10

Zajímavý příběh

Příběh Adama a jeho ženy Adély je v rámci hledaček dost nezvyklý, tím Poslední sen dost vyniká. V průběhu děje se objevují docela zajímavé zvraty, které jsou v závěru korunovány velkým dějovým zlomem. Zkušení čtenáři a diváci thrillerů a detektivek možná sice konec vytuší už v průběhu děje, ale nevadí to. Příběh je opravdu zajímavý, a tím, že je zprostředkován i živými herci, jež se objevují v cut scénách, působí promyšleně a velmi dobře.

sen 11

Lehké zádrhele v hratelnosti

Některé věci by to chtělo doladit. Občas hráč kliká na správné místo, a přesto se nic nestane. Až když to zkusí poněkolikáté a trefí se přesně do konkrétního bodu, který tvůrci zamýšleli, konečně dosáhne svého. Nápověda je otravně pomalá a pokud hráč během toho, co se mu snaží poradit, klikne jinam, tip se přeruší a hráč musí znovu čekat na dobití nápovědního tlačítka.

Někdy je hra zbytečně natahována (je to vidět hodně na konci hry). Splníme nějaký úkol, ale on je vnějšími silami překažen a my ho musíme začít plnit znovu. Tmavé a náročné hledačky už jsme zmiňovali.

sen 7

Dobrá hudba, jeden pomocník a chybějící mapa a deník

Vzhledem k tomu, že děj se vždy odehrává na pár uzavřených lokacích, není mapa úplně potřeba. Na druhou stranu není důvod, proč by ji hledačka, která chce působit vymakaně, nemohla mít. Deník už chybí citelněji. Hráč by díky němu mohl více sledovat děj a hlouběji přemýšlet o tom, kam ho příběh asi dovede.

Hudba a zvuky jsou naopak velmi povedené. Ke hře se hodí, dokreslují atmosféru a je vidět, že o ní tvůrci hodně přemýšleli.

Na začátku příběhu se setkáme s kočkou, která poté putuje příběhem s námi. Několikrát ji můžeme využít k tomu, aby nám ve hře s něčím pomohla. Zapojení pomocníka do hry je dobře promyšlené a funguje na jedničku.

sen 4

Pár slov o bonusovce

Bonusová kapitola se věnuje dalšímu aspektu v příběhu lásky Adama a Adély a znovu se odehrává ve snu. Stylově i koncepčně kopíruje hlavní děj a nepřináší žádné větší překvapení. Nicméně je příjemným prodloužením jinak poměrně krátké hledačky, a proto rozhodně doporučujeme, aby si hráči pořídili hru ve sběratelské edici. Spolu s bunusovkou už bude mít Poslední sen délku jako středně dlouhé hledačky.

sen 19

Trochu slabší sběratelská edice

Zůstává docela velkou záhadou, proč součástí sběratelské edice nejsou videa ze hry. Když už si dali tvůrci práci s tím, že je natáčeli s živými herci, měli by rozhodně dát cut scény svým hráčům k dispozici. Součástí sběratelské edice jsou tapety a minihry, bohužel chybí hledačky a také soundtrack. Jsme zvyklí na trochu zajímavější bonusové sekce, než je tahle.

Vyzkoušejte Poslední sen

Poslední sen je určen především pro zkušené hráče hledaček, kteří v tomto žánru hledají něco nového. Je otázka, jestli jim příběh a celkový koncept, sednou, ale rozhodně se u hry nebudou nudit, protože ani zdaleka není stejná jako ostatní hledačky. Je to hra, u které se dá strávit příjemné odpoledne a díky promyšlenému ději a zajímavým lokacím zůstane v paměti.

Nyní si navíc Poslední sen můžete až do 25. února 2022 koupit se slevou 20 % procent!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *