Přeskočit na obsah

Mafie v New Yorku – 1. díl jedné z nejlepších hledaček

Už jste slyšeli o sérii Mafie v New Yorku? Pokud jste fanoušci hledaček, pak vám jistě nemohla uniknout, protože se jedná o jedny z nejkvalitnějších a graficky i příběhově nejpovedenějších hledaček vůbec. A protože právě vyšel čtvrtý díl série, my si dnes v recenzi připomeneme ten historicky první.

RECENZE HRY SPIDLA COVER A PRVNI OBR CLANKU 21

Seznamujeme se sérií

Hledačka Mafie v New Yorku zavádí své hráče do New Yorku stejného, ale přece jen trochu jiného, než jak jej známe. Všechno vypadá normálně, ale pod pokličkou se skrývají záhady, kterým je třeba přijít na kloub. V prvním díle odhalí novinářka Laura existenci podzemního Řádu, který se věnuje vyšetřování mysteriózních událostí a bojuje proti nadpřirozeným jevům a existencím. V dalších dílech se potom s Laurou ponoříme do celé řady případů s tajemným nádechem.

newyork 2

Dnes se věnujeme prvnímu dílu. V něm Laura provádí investigativu v dost podivném případu. Mafiánští bossové ve městě totiž záhadně mizí a na jejich místě zůstává jen podivná zelená tekutina a motýl. Jako záhadná se však ukazuje skutečnost, že spolu s každým bossem zmizí i jedno dítě. Pohřešované jsou děti, které neměly s podsvětím nic společného a s mafiány je pojí jen to, že před svým zmizením namalovaly totožné motýly, jací se objevili na místě činu.

Laura se vydává po stopách, které ji pomalu vedou do nitra Řádu, který má na její otázky odpovědi. Cesta k objasnění zločinu a záchraně dětí však bude dlouhá.

newyork 1

Co na hráče čeká?

Mafie v New Yorku je hledačka z žánru krimi s mysteriózními prvky. Odehrává se v našem světě, nicméně objevují se v ní i nadpřirozené jevy a úkazy. Obsahuje 35 lokací, které se nacházejí převážně ve městě New York, jeho budovách či podzemí a několik je jich za městem na venkově. Herní doba se pohybuje kolem čtyř hodin (ovšem bez bonusové kapitoly, která se nachází ve sběratelské edici hry). Na začátku hry si hráč může zvolit ze tří úrovní obtížnosti nebo si nastavit vlastní limity – své rozhodnutí může během hry měnit.

newyork 11

Hledaček by mohlo být víc

Kdybychom Mafii v New Yorku chtěli něco vytknout, tak zbytečně nízký počet hledaček. Na třicet pět lokací jich není ani deset, což je na takhle rozsáhlou hru opravdu málo. Nedostatečné množství hledaček je však vyváženo vyšším počtem rébusů a celkovou komplexností děje.

Když už se ve hře hledačka objeví, vždy stojí na hledání předmětů podle obrysů. Jeden předmět vede k nalezení dalšího. Hledačky mají střední obtížnost – zkušenější hráči by s jejich vyřešením neměli mít žádný zvláštní problém, nicméně občas se přece jen budou muset trochu zamyslet. Na hledačkách toho není příliš mnoho originálního, působí velmi civilně. Jsou součástí jiných lokací, takže s hrou příjemně splývají.

newyork 7

Perfektní rébusy

Co se logických úkolů týče, sází Mafie v New Yorku především na své rébusy. Ve hře jich autoři rozmístili zhruba třikrát tolik než hledaček a dali si na nich pořádně záležet. Najdeme tu všechno: od míchání chemikálií dle přesně stanoveného postupu, přes zjišťování správných kódů, přemisťování žetonů na správná místa či pexeso až po vyrovnávání vah. Většina úkolů má nižší střední obtížnost – tak akorát, aby člověka potrápily, ale neotrávily.

newyork 3

Milovníci logických úloh by možná ocenili, kdyby alespoň některé rébusy byly o trochu složitější, my se ale domníváme, že by to mohlo zbytečně narušovat plynulost hry, která by tak ztratila na komplexnosti příběhu, což je její největší přednost.

newyork 15

Sbírky a ocenění

Už jsme si zvykli, že v moderních hledačkách nacházíme v lokacích různé sběratelské předměty. V případě Mafie v New Yorku jsou to rovnou dva druhy. Zaprvé věci, které v pravidelných intervalech mění svou podobu. Za druhé sbírkové předměty – například kufřík, žeton z kasína nebo kravata. Tyto věci není úplně jednoduché všechny najít a zkompletovat a tvůrci tu tak připravili úkol pro skutečné profíky. Jen škoda, že se po dokončení hry nedá do lokací vrátit a dohledat sběratelské předměty, které jsme v zápalu hraní přehlédli.

V průběhu také můžeme sbírat různá ocenění – například za dokončení minihry v rekordním čase nebo dokončení hry bez použití nápovědy.

newyork 5

Soundtrack a dabing

Hra Mafie v New Yorku se může pochlubit velmi dobrou hudbou, která může směle konkurovat jiným moderním příběhovým hrám. Kromě něj je hra opatřena i dobrým českým dabingem, který doplňují kvalitně udělané české titulky. Hráč se tak nemusí bát pustit si k hraní zvuk – posílí totiž jeho zážitek ze hry.

newyork 10

Bonusová kapitola nás zavede do podzemního města

V bonusové kapitole, která je součástí sběratelské edice, se hráč dostane hlouběji do tajemství Řádu. Laura se snaží zachránit představitele Řádu Bishopa, který upadl do bezvědomí po prodělání neznámé nákazy. Aby to dokázala, musí zjistit, co Řád před mnoha lety objevil v newyorském podzemí.

newyork 21 1

Bonusová kapitola je poměrně dlouhá – i v lehkém herním módu trvá její odehrání více než hodinu. Z menší části se odehrává v lokacích, které už známe z hlavní hry, z výrazně větší ale ve zcela novém prostředí. Má patnáct lokací. Situace s hledačkami a rébusy je obdobná jako v základním příběhu – najdeme tu pouze tři hledačky, ale výrazně víc hlavolamů.

newyorkbon 1

I tento extra příběh se může pochlubit dobrou dějovou linkou, která potěší každého, kdo si zakládá na promyšleném ději. Zdá se nám, že má o něco nižší obtížnost než hlavní hra – jednotlivé kroky na sebe navazují přímočařeji a jasněji.

newyorkbon 2

Co najdeme v extras?

Největším benefitem všech sběratelských edicí bývá bonusová kapitola. Kromě ní najdeme v bonusové sekci Mafie v New Yorku také tapety, soundrack a grafické koncepty. Dále se můžeme podívat na naše sbírky – a pokud jsme je dokončili, otevře se nám též sekce s extra puzzle tvořeným obrázky ze hry. Skvělou zprávou je, že bonusy obsahují i hlavolamy ze hry, takže si je můžeme kdykoli zopakovat.

Už jste Mafii v New Yorku hráli? Pokud ano a zamilovali jste se do této hledačky tak jako my, máme pro vás dobrou zprávu: už brzy se dočkáte pokračování. Jestli jste se Mafií v New Yorku zatím nesetkali, pak vám ji vřele doporučujeme. Při pořizování prvního dílu je však nutné mít na mysli, že ho lze sehnat je ve fyzické podobě, nikoli stažením z internetu. A to lepší to však může být dárek pro vaše milé, kteří jsou vášnivými hráči hledaček.

5624

Zaujala vás série? Pořiďte si všechny díly najednou i s bonusem!

Nyní máte možnost pořídit všechny čtyři díly Mafie v New Yorku v jednom. Získáte tak všechny příběhy novinářky Laury a tajemného Řádu najednou, a to ve sběratelských edicích. A aby toho nebylo málo, k balíčku Mafie z New Yorku vám přihodíme bonusové hry navíc. Více o této výhodné nabídce zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *