Lovci snárka jsou tu potřetí a tentokrát nám jejich podtitul slibuje, že se podíváme do Vyšší společnosti. Hra lehce pozměnila koncepci hraní, zmodernizovala vizuál a přišla se zbrusu novým příběhem. Prospěly jí všechny tyhle změny? Můžeme se na Lovce snárka těšit? A může nám tahle hra přinést ještě něco nového?
Odpověď na otázky v úvodu je velké ano. Lovci snárka se od prvního dílu výrazně posunuli a trojka s názvem Vyšší společnost je bezpochyby nejzdařilejším kusem ze série. V recenzi se mrkneme na to, v čem se hra posunula a zlepšila, ale určitě zmíníme i věci, které by se daly dále vylepšovat – třeba v potenciálním čtvrtém pokračování.
1) Příběh
V předchozích dvou dílech (Vítejte do klubu a Všichni šílí) byl příběh spíš jen okrajovou složkou hry a byl založen zásadně na hlavní postavě. V podstatě bylo jedinou úlohou příběhu dostat hlavního hrdinu a s ním i hráče mezi Lovce snárka – pak už se hra pohybovala z jedné lokality do druhé bez nějakého většího dějového backroundu.
Ve Vyšší společnosti je to trochu jinak. Hlavní hrdinkou je tu fotografka Elizabeth, která se má vdávat za svého milého Nicolase. Její snoubenec je však obviněn vévodkyní, u které pracuje, z krádeže. Elizabeth se rozhodne, že dokáže nevinu svého milého – v průběhu 6 následujících částí se postupně odhaluje, jak se věci skutečně odehrály. A také se dozvídá o existenci Klubu Lovců snárka a možnosti dostat se do světa za zrcadlem.
Příběh je ucelenější a více ovlivňuje samotný děj hry. Navíc se v něm objevuje i více postav než v předchozích dílech – především jde o duchy, kteří obsadili svět za zrcadly a obvykle dávají Elizabeth nějaký úkol, který je třeba splnit, aby jí pomohli v jejím pátrání.
2) Hledačky
Tvůrci se rozhodli trochu pozměnit styl, jakým se ve hře hledá. A je to rozhodně krok k lepšímu. Stále nejde o klasickou hledačku, jakou známe odjinud. Tentokrát se v lokaci nachází jedna až pět věcí, které je potřeba zkompletovat – ke každé z nich hráč musí najít 5 součástí, které se nachází buď v prostoru celé lokace, nebo v její vymezené části. Oproti tomu, kdy se v předchozích dílech hledaly nejasné fragmenty, je toto určitě lepší varianta, která je vstřícnější vůči hráči.
Hledačky mají lehkou až střední obtížnost, hledání je ve Vyšší společnosti ze všech dílů nejjednodušší. Na druhou stranu se tu hledaček nachází tolik, že si na své přijdou i hráči, kteří mají hledání skrytých předmětů opravdu rádi.
3) Rébusy
Ve třetím díle opět ubylo miniher. Ty, které tu jsou, mají také nižší obtížnost – jsou náročné spíš na trpělivost, než na chytrá řešení. Často se v nich pracuje s předměty, které se musí nějakou komplikovanou cestou přesunout na své místo nebo s nastavením správného pořadí věcí. Rozhodně by to chtělo více hlavolamů, na druhou stranu ty, které ve Vyšší společnosti najdeme, nejsou příliš zábavné – z tohoto úhlu pohledu je vlastně lepší, že jich tu tolik není.
4) Grafika
Grafika se posunula výrazně modernějším směrem, zároveň ale stále čerpá ze základů položených už v prvním díle. Hra zůstává stále v duchu snivého steampunku a velmi podobně jako v předchozích dílech jsou zpracované i postavy. Obecně je v tomto díle grafika barevnější, s čistějšími liniemi a na oko pohlednější. Lokace jsou velmi různorodé a zábavné, každá z nich má čím zaujmout.
Co se týče postav – máme zde tři hlavní charaktery příběhu: fotografku Elizabeth, jejího snoubence zahradníka Nicolase a vévodkyni, které se ztratil vzácný náhrdelník. Dále se v příběhu objevují duchové, kteří mají své příběhy a obvykle potřebují pomoct. A ani zde nechybí zvědavá reportérka, která vše komentuje z televizní obrazovky.
5) Celkové pojetí hry
Rozvržení hry je podobné jako v předchozích částech – na šest poměrně dlouhých částí. Délka těchto částí není úplně stejnorodá, některé se dají odehrát do půl hodiny, jiné zaberou i hodinu času. Celková délka hry je podobná jako u ostatních Lovců snárka, tedy mezi třemi a čtyřmi hodinami. V tomto díle nemáme k dispozici mapu, jednotlivé části jsou rozděleny fotografiemi v Elizabethině ateliéru, do kterého se ale nemůžeme podívat podle libosti, ale pouze tehdy, když nás do něj zavede hra.
Konečně jsme se dočkali a Lovci snárka nabízejí alespoň dva herní módy – jeden normální, druhý pro pokročilejší hráče. Přesně to od podobné hry očekáváme a je velmi dobře, že tentokrát tvůrci tento požadavek naplnili.
Nejzajímavější je zřejmě druhá část hry, ve které se Elizabeth dostává do divadla a řeší tam kromě svých záležitostí i případ zavražděného herce, který se nedávno odehrál přímo před publikem. Jedná se o část s nejucelenějším příběhem a velmi zajímavými lokacemi. V dalších částech zavede Vyšší společnost lovce snárka například na pirátskou vzducholoď nebo do paláce vévodkyně.
Lovci snárka: Vyšší společnost je ze všech dílů rozhodně tím nejlepším. Hra vychytala většinu much, kterými trpěly předchozí díly, a je velmi důstojným vyvrcholením trilogie. Funguje jako pokračování i jako svébytná hra, přináší nejzajímavější příběh a velmi zábavné lokace. Hráči se v ní mohou těšit na velké množství skrytých předmětů, které je třeba najít, a na spoustu dobrodružství, které bude třeba vyřešit.
Nezapomeňte na slevu!
V tomto týdnu probíhá na Lovce snárka: Vyšší společnost slevová akce. Využijte slevový kód XOXO a užijte si tuhle hledačku se parádní slevou 20 % procent. Akce běží do 27. února 2022, tak spěchejte, ať ji nepropásnete!
Lovce snárka si můžete pořídit také v nové exkluzivní DVD kolekci.
Díky ní získáte 12 parádních hledaček, včetně dvou celých sérií Lovci Snárka a Poklady ostrova záhad. Budete si moct zahrát 10 rozmanitých obsluhovaček, včetně tolik oblíbeného farmaření. Anebo když na to přijde, klidně si procvičíte svůj mozek a postřeh u dohromady 3 logických, akčních nebo spojovacích her.
Tahle kolekce se umí trefit do noty všem. Bez rozdílu zájmů, pohlaví nebo věku. Složili jsme ji totiž přesně tak, abyste se u ni bavili s celou rodinou, navíc za výhodnou cenu. Každá hra vás vyjde jenom na pár kaček.