Přeskočit na obsah

Jde překonat smrt? Recenze hry Bratr a Sestra – Smrti navzdory vám odpoví.

Po smrti své sestry Margaret jste se z města, které více ubližovalo, než pomáhalo, nadobro odstěhoval. Poté jste si žil pokojným životem, avšak jen do té doby, než vám přišel dopis od švagra Emmeta, bývalého manžela vaší sestry. Nejenže obdržíte pozvání do města, které byste nejraději z paměti vymazal, ale dopis oživuje staré rány ještě jednou informací: „Doufám, že se rád znovu uvidíte s Margaret“.

Bratr a sestra – Smrti navzdory je hra ze žánru Hledaček, tedy hra, která kombinuje dobrodružný příběh s hledáním předmětů a jejich následným používáním. Jako bonus řešíte mnoho rozličných rébusů a postupujete příběhem.

Jak možná tušíte, hledání předmětů se odehrává většinou ve staré krabici s harampádím, v právě otevřené truhle či na půdě, kam lidská noha léta nevkročila. Ve změti rozličných předmětů musíte najít právě ty, které jsou popsány na seznamu. Ne vždy však jen klikáte na viditelný předmět. Jak můžete vidět v traileru ke hře, občas musíte dát třeba mrkev králíkovi, který vyleze z klece a tím odkryje mince. Ty mohou být právě tím posledním předmětem, který jste měli na seznamu, a původně nešly vidět. Ve chvíli, kdy najdete všechny položky ze seznamu, dostanete odměnu v podobě předmětu, který je důležitý pro další postup v příběhu. Pokud vás hledání začne nudit, v jakoukoliv chvíli si můžete přepnout z hledání na Puzzle. V režimu Puzzle z dílků skládáte obraz, po jehož zhotovení opět dostanete stejný předmět, jako po dokončení hledání. Je tedy na vašem uvážení, jakou cestou se vydáte.


Dalším režimem hledání předmětů jsou režimy Dvojice a Spoj 3. V režimu dvojice spojujete předmět ze seznamu s jedním z předmětů, které jsou rozházené na obrazovce stejně jako při standardním hledání předmětů. Například máte v seznamu noviny, obrázek a šipku. Noviny tedy dáte do poštovní schránky, obrázek do rámů a šipku do terče. Tento režim je pro rozvážnější hráče a pro mě osobně ze všech nejzajímavější. Samozřejmě i zde můžete kdykoliv přepnout na režim Spoj 3, což je známá minihra, kdy spolu kombinujete kameny stejných barev. Jak vidíte, miniher a možností výběru z nich je spousta a nudit se u nich nebudete. Pokud vás přeci jen omrzí či pouze chcete rychle postoupit vpřed, v prvních dvou obtížnostech hry si můžete zvolit nápovědu. Ta vždy ukáže na jeden náhodný předmět z těch, které vám zůstávají na seznamu.


Jak už jsme zmiňovali, kromě hledaček má hra také adventurní prvky, kdy sbíráte a používáte předměty na okolí. Tady musíte vzít z batohu nůž na dopisy a v jiné lokaci jej na otevření dopisu použít. Krásně vykreslených lokací jsou ve hře téměř tři desítky a pár jich najdete i v bonusové kapitole. Počítejte tedy s tím, že si budete muset pamatovat, kam patří ten králičí medailon a co jste vlastně chtěli rozbít kladivem, na které jste tak dlouho čekali. Určitě není na škodu si dělat poznámky, předmětů a rébusů je tady víc než dost. Naštěstí nemusíte procházet jednu lokaci za druhou, ale skrz mapu využíváte pohodlného rychlého cestování. Samozřejmě i zde funguje nápověda pro netrpělivé jedince. Pokud tedy nechcete, nestane se vám, že se na některé z hádanek zaseknete déle než na pár minut. S nejtěžší volbou obtížnosti však očekávejte mnohohodinovou výzvu, zejména u rébusů, které jsou občas snadné, ale v pozdější fázi může někomu trvat jen pochopení principu, na kterém daný rébus funguje. U každého rébusu najdete také krátký popisek s informací, jak jej vyřešit.

Jak tedy procházíte ponurým městečkem a pomocí hádanek otevíráte cesty k dalším lokacím, nalézáte první oběti nepřirozeného řádění. Mrtvé znáte, ale nebyli to zrovna vaši přátelé. Je to směsice vypočítavých, podlých a bezohledných lidí, které spojuje zejména jedna věc. Všichni nenávidí manžela vaší sestry, Emmeta. A pokud je to možné, on je nenávidí ještě víc. Stojí právě váš švagr za zpustošením města a všemi těmi oběťmi?


Více už nebudu vyzrazovat. Snad jen, že městem se ženou temné síly, které mimo jiné mění podobu věcí, které používáte. Naštěstí se postupem času dostanete k lahvičce s kyselinou, která vrací předměty zpět do původní podoby. Obrovský brouk roháč se tedy po polití změní v kleště, které se určitě budou hodit více, než rána způsobená kusadlem. Vše, co se dá polít měnícím lektvarem, jednoduše poznáte tak, že je zeleně zbarvené.


Hra Bratr a sestra – Smrti navzdory je další kvalitní Hledačkou do sbírky Špidla her. Drží si standard krásně malovanými lokacemi, hezky vypadajícími animacemi a hlavně se jako jedna z mála her na trhu může pyšnit profesionálním českým dabingem, na kterém si Špidla hry zakládají. Díky možnosti voleb obtížností je vhodná jak pro občasné hráče, tak pro hráče, kteří hledají výzvy a rádi řeší rozmanité hlavolamy.

 Tolik tedy recenze hry. A co dále? Zde si můžete stáhnout plnou verzi hry v exkluzivní délce 99 minut a zde můžete jít přímo na stránku hry, kde je následujících sedm dní za zváhodněnou cenu – 99,-Kč.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *