Přeskočit na obsah

Bestie: hledačka, ve které můžete ovládat příběh

Jednoho dne se ztratí malá holčička. Stopy vedou do místního zámku, který je ovládán přerostlými nebezpečnými krysami. Tahle hledačka vypadá jako pořádný horor! Horor však rozhodně není to, jak je celá hra vyrobená – je to totiž jedna z nejlepších hledaček, jakou u nás najdete. Má skvělý příběh, spoustu hledaček a ještě víc hlavolamů. A také exkluzivní možnost ovládat příběh! Více v následující recenzi!

bestie spravne

Velmi povedený příběh

Příběh Bestie s hororovým nádechem se odehrává na tajemném zámku. Právě sem byla unesena malá holčička Sofie. Detektiv, který na zámek vstupuje, zjišťuje, že je obsazen zmutovanými krysami. Jak postupuje tajemnými a temnými chodbami hlouběji a hlouběji, začíná si dávat dohromady starodávný příběh.

Na zámku žila princezna a princ a jejich země byla pod ochranou Bílého jednorožce. Jednoho dne však do země přišel čaroděj, jednorožce proměnil v kámen a zemi obsadil pomocí svých služebníků – krvelačných krys. Záhadou však zůstává, proč čaroděj unesl Sofii. Na to a na mnoho dalších věcí bude muset detektiv v průběhu svého pátrání přijít.

Příběh je do hloubky promyšlený a odhaluje se postupně. Díky němu je hra pořád napínavá a zajímavá. Takhle propracované příběhy bychom rádi viděli u všech hledaček!

bestie 8 1

Volba, jak bude příběh pokračovat

Absolutně nejzajímavější částí hry je možnost rozhodovat se, jak bude příběh Bestie pokračovat. Toto rozhodování existuje ve dvou variantách. Detektiv se na své cestě potkává s duchy, kteří obývají zámek – a může si volit, zda s nimi bude spolupracovat, zda jim pomůže, nebo nikoli. A druhá možnost volby se naskýtá v situacích, kdy jde nějaký problém vyřešit dvě způsoby: například můžeme zvíře z cesty odstranit tím, že ho nalákáme pryč na dobrůtku, nebo ho uspíme.

Tohle je herní prvek, který se v hledačkách v podstatě vůbec nevyskytuje, a je naprosto skvělý! Hráč má pocit, že utváří příběh a tím víc je do něj ponořen.

Trošku to kazí skutečnost, že zkušený hráč brzy prokoukne, že ať už zvolí jakkoli, příběh bude pokračovat stále stejně. Menší hráči nebo ti, kdo nevyzkouší obě možnosti, si však mohou užívat možnost volby plnými doušky.

bestie 10 1

Pojďme si o Bestii říct další podrobnosti

Celý název Bestie zní Tajemství zámku Bílého jednorožce. A to skvěle ilustruje směsici žánrů, která se ve hře objevuje. Má totiž velmi silný hororový nádech – většina lokací je velmi temná, plná pavučin, hrobek, kostlivců, duchů, rozbitých zrcadel atd. A také se tu objevují ty ošklivé, opravdu strašidelné přerostlé krysy. Na druhou stranu tvoří velkou část děje pohádkový příběh – máme tu prince a princeznu, krásného jednorožce, který je chrání, i zlého černokněžníka.

bestie 20

Můžete se tedy ptát: Je tahle hra pro děti, nebo není? Úplně malí hráči se u ní asi budou bát. Ti starší, řekněme kolem 10 let nahoru už by ji měli zvládnout. Hra je sice strašidelná, ale nepůsobí vyloženě znepokojivým dojmem, v mladších hráčích bude vyvolávat spíš takové to příjemné mrazení. Tím, že je tam spousta pohádkových motivů, není hra příliš realistická a dítě si v ní tak bude moct trénovat odvahu v bezpečném prostředí.

Ve zkratce: Bestie je nadprůměrně dlouhá hra: i v lehkém módu trvá její odehrání mezi třemi a čtyřmi hodinami čistého času, plus připočtěme bonusovou kapitolu ve sběratelské edici. Má klasické rozvržení herních módů. Hratelnost je velmi dobrá – průměrně náročná bez nějakých momentů, na kterých bych se hráč zbytečně zasekl.

bestie 4

Spousta hledaček

Ve hře se objevuje poměrně dost hledaček. Nejvíce jich je ve střední části hry. Jsou to hledačky, kdy se ztracené předměty hledají podle seznamu, k nalezení některých je potřeba udělat dva kroky. Některé z nich se objevují dvakrát ve stejné lokaci.

Hledačky mají tak akorát obtížnost. Většinu předmětů lze najít poměrně snadno, ale v každé z nich se nachází pár věcí, na které se hráč bude muset víc soustředit. Jsou velmi dobře rozvržené a milovníci hledaček si tady přijdou na své. Vizuální zpracování lokací se skrytými předměty je trochu monotónní – jednotlivé lokace jsou si hodně podobné a zpracováním se ničím neliší od těch ostatních. Hráč je od sebe jen těžko rozezná.

bestie 7

Skvělá drobnost: chyť si svou nápovědu!

Dobití tlačítka Tip trvá poměrně dlouhou dobu. Jenže Bestie na to má vychytávku. Jednou za čas se po lokaci proletí třpytivá světelná koule. Pokud ji hráč chytí chytí, dobije se nápověda okamžitě. Je to další ze série parádních detailů, které Bestie svým hráčům nabízí.

Výborná mapa a užitečný deník

Všechny složky Bestie jsou velmi propracované a je vidět, že jim tvůrci věnovali pozornost. Mapa je opravdu pěkná a přehledná. Označují se na ní lokace, kde lze právě něco udělat, ale také třeba ty, kde je aktivní hledačka. Vzhledem k tomu, že se ve hře opravdu hodně přebíhá mezi jednotlivými místy a děj se odehrává po celé ploše tří desítek lokací, je dobrá mapa opravdu nutnost. A tvůrci se s ní popasovali se ctí.

Deník je přehledně a hezky zpracovaný a navíc ho hráč ve hře doopravdy využije, protože se do něj ukládají důležité informace, které se hodí i v průběhu hry.

bestie 18 1
bestie 6

Rébusy, které stojí za to

Bestie je plná miniher. Mají nízkou až střední obtížnost, takže není těžké je zvládnout. Je jich však tolik a jsou tak různorodé, že z nich máme velmi dobrý pocit. Objevují se pravidelně a jsou rozmístěné tak, aby přirozeně navazovaly na průběh hry.

Objevují se klasické hry jako vymalovávání, šachy, provádění figurky labyrintem atd. Máme tu ale také několik velmi zajímavých rébusů se symboly nebo třeba rozhánění netopýrů či oddělování dvou druhů barevných světlušek do ohrádek. Můžeme tedy říct, že i rébusy se vážně povedly.

bestie 3

Bonusovka, jak má být

Bonusová kapitola vypráví příběh prince a princezny ze zámku, které zaklel zlý čaroděj. Drží si stejnou kvalitu jako hlavní příběh a opravdu stojí za zahrání. Pokud tedy vybíráte mezi klasickou verzí hry a sběratelskou edicí, rozhodně sáhněte po té sběratelské.

Bonusovka má taktéž dostatek hledaček i rébusů jako základní hra a velmi chytlavý příběh. Dokonce by se dalo říct, že je možná ještě zajímavější, než původní hra.

Další bonusové věci jsou trochu zklamáním

Obsah sběratelské bonusové sekce je maličko slabší, než bychom u takovéhle hry čekali. Má čtyři body: hudbu, galerii, hádanky a hledačky. Oceňujeme sice, že se můžeme vrátit k hledačkám a rébusům, bohužel tu zdaleka nejsou všechny. Jedná se jen o takových rychlý výběr, který hráč odehraje za pár minut. Chtělo by to bonusovou sekci vytunit trochu víc.

bestie 1

Závěrem pár slov o výborné grafice

Občas vytýkáme hledačkám, že mají hodně tmavou grafiku. To se bohužel týká i Bestie. Téhle hře se to však dá odpustit, protože tísnivá, temná grafika koresponduje s námětem i žánrem hry. Navíc se vyhýbá nešvarům některých jiných hledaček – přestože je opravdu hodně tmavá, je zároveň přehledná a hráč nemá problém v ní hledat užitečné předměty.

Co se nám opravdu líbilo, je skutečnost, že lokace nejsou statické. Pořád se v nich něco hýbe. Objevují se stíny, které přecházejí přes stěny tam a zpátky, všudypřítomné krysy se míhají přes lokaci, pohybuje se tu listí a ani hledačky nejsou jen nehybné obrazy – i zde se vyskytují aktivní prvky, které hru činí zajímavější a detailnější.

bestie 9

Tuhle hledačku byste měli hrát!

Z recenze je jasné, že jsme na sběratelské edici Bestie – Tajemství zámku Bílého jednorožce nenašli v podstatě nic, co bychom jí mohli vytknout. Tohle je hledačka, kterou rozhodně potřebujete a chcete hrát. Má vynikající příběh, promyšlené rébusy, dobré hledačky a hlavně spoustu inovativních detailů, které ji posouvají minimálně o úroveň nad ostatní hledačky. Sáhnout po ní znamená strávit dlouhé hodiny v prostředí jedné z nejlepších her tohoto žánru.

bestie titul

Nezapomeňte, že Bestie je nyní ve slevě!

Získat takhle vynikající hledačku s pořádnou slevou je úlovek hodný skutečného lovce. Právě v těchto dnech (až do 18. března 2022) se však takovým lovcem můžete stát. Mrkněte k nám na e-shop. Sami se přesvědčíte, že Bestii nyní nabízíme jen za 169,-. A to ve sběratelské edici! Jestli máte chuť skočit po výhodné koupi, tak tohle je rozhodně příležitost!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *