Svět, ve kterém zmizely všechny emoce. Ty negativní a bolestivé, ale také všechna radost a štěstí. To je prostředí, ve kterém se ocitnete, když vstoupíte do světa hledačky Lektvar bezcitnosti. Lidské stroje zbavené pocitů zatím vládnou jen v jednom městě, ale epidemie bezcitnosti se může rozšířit po celém světě. Jen jen na vás, jestli ji budete chtít a dokážete zastavit. Šílený záporák, který chce udělat z lidí bezduché loutky, už má totiž plán, jak toho dosáhnout.
Svět, ve kterém není nenávist. Ale ani láska.
Lektvar bezcitnosti se rozebíhá poměrně pomalu. Na začátku působí jako jedna z mnoha moderních hledaček – zaujme kvalitní grafikou, ale člověk si řekne, že takových her už pár hrál. Jakmile se ale děj přesune do města Emoless, situace dojde změny. Hra se promění, vytváří silnou atmosféru technické totalitní společnosti, pracuje s pocity bezmocnosti a nenápadně zapracovává detaily, které známe ze slavných dystopických románů a filmů.
Existuje lektvar, který člověka zbaví všech emocí. Lidé ho často vypijí proto, aby se zbavili nějaké bolesti. Jenže tím přijdou o všechno. Stanou z nich jen loutky. A toho využívá hlavní záporák, který pomocí takových lidí buduje svou „dokonalou“ společnost. Všude jsou obrazovky, ze kterých charismatický vůdce hlásá, že emoce jsou slabost. Knihy jsou páleny, odpůrci pronásledování a podrobováni.
Skvěle vybudovaná atmosféra je dokonalou součástí téhle hry.
Liga spravedlivých znovu zachraňuje svět
Lektvar bezcitnosti je druhým dílem z hledačkové série Liga spravedlivých. Vypráví příběh o tom, že ve vlastnictví Ligy byl lektvar, který zbavuje lidi emocí. Tento elixír byl však ukraden a nyní hrozí, že se jeho prostřednictvím padouši pokusí ovládnout svět. Je na hlavním hrdinovi téhle hledačky, aby tomu zabránil.
Hra se vyznačuje velmi kvalitní grafikou, silnou atmosférou a originálními hledačkami i hlavolamy. Má čtyři herní módy – pokud zvolíte ten nejlehčí, bude mít nižší obtížnost než je u podobných moderních hledaček zvykem. Všechny kroky na sebe logicky a poměrně hladce navazují, takže hru zvládnou i méně zkušení hráči a dostanou se díky ní do světa těch kvalitnějších hledaček.
Grafika je skvělá. Ale jako by se tvůrci nemohli rozhodnout co vlastně chtějí.
Po grafické stránce je hra vydařená a na první pohled se řadí mezi nejnovější generaci hledaček. Barvy jsou syté, lokace originální, rozlišení je tak dobré, že se v něm skvěle hledá.
Hráč však možná bude chvílemi přemýšlet o tom, co vlastně tvůrci chtěli. Děj se má zjevně odehrávat v budoucnosti a některé věci tomu nasvědčují – třeba obrazovky v ulicích, ze kterých promlouvá diktátor. Jenže se zároveň objevují silné prvky steampunku – například vzducholoď, vlak nebo oblečení některých postav. A zároveň tu najdeme některé lokace čistě středověkého vzezření: jsou tam hradby, zamřížovaná brána, oběšenec, kterého oklovávají vrány, a planoucí ohně.
Takže v jakém světě jsme se to vlastně ocitli? Těžko říct. Lektvar bezcitnosti je vizuálně velmi podmanivá hra, ale když se nad tím člověk hlouběji zamyslí, najednou má pocit, že tvůrci mohli koncepci lépe sjednotit a z bombastických nápadů trochu ubrat a třeba si pár z nich nechat na jinou hru.
Hledačkám není co vytknout
Hry se skrytými předměty jsou tu opravdu parádní. Střídá se tu několik herních systémů – hledání podle seznamu, podle obrysů, pátrání na vývěsní desce podle příběhu atd. Objevují se i zajímavé nápady: třeba když hledáme jen v kousku osvětlené lokace, zatímco zbytek je zahalen v temnotě. Hledačky mají střední obtížnost, někdy je docela těžké najít všechno, co se po hráči chce. Objevují se pravidelně a jsou velmi zábavné.
Místo některé z hledaček si také můžeme zahrát spojovačku, která je velmi hezky zpracovaná, a rozhodně doporučujeme ji vyzkoušet, protože i ta se tvůrcům povedla.
Pár nedotažeností
Pozorný hráč si možná v průběhu hraní všimne, že mu hra občas dovolila nějaký předmět naleznout předtím, než k tomu podle děje mělo dojít, nebo že ho pustí i tam, kam by se zatím neměl dostat. Nedělá to žádné větší problémy v hladkém průběhu hry, ale podobně dobrá hledačka by to mohla mít vychytané.
I s hudebním pozadím hry by sedalo víc vyhrát. Soundtrack je sice docela povedený, ale přechody mezi jednotlivými stopami jsou docela ostré a divoké a nepříjemně vytrhávají ze soustředění. Pak se zase objevují situace, kdy je ve hře úplně ticho nebo zní jen šumění. Je to škoda, protože naopak třeba scéna v lokacích s obrazovkami, kde promlouvá postapokalyptický hlas, jsou zvukově velmi dobře zpracované. Podobnou péči si však zasloužila celá hra.
Hra má český překlad
Lektvar bezcitnosti má samozřejmě české titulky a překlad. Dabing chybí. Český překlad v průběhu hry (hledané předměty, nápisy, dopisy, úkolníček atd.) jsou bez problémů. Angličtináři si povšimnou toho, že namluvené scény jsou v titulcích poněkud zkráceny – zatímco postavy řeknou 5 vět, v titulcích se objeví třeba jen tři. Nicméně je důležité, že v textu zůstaly zachovány všechny důležité informace a zkrácení v překladu nijak nebrání pochopení.
Hlavolamy – je jich hodně a jsou povedené
Jako další z pozitiv Lektvaru bezcitnosti můžeme rozhodně zmínit jeho minihry. Jsou rozmístěné poměrně často a střídají se těžší a lehčí kousky. Jsou moc hezky výtvarně ztvárněné. U některých není na začátku zcela jasné, co má hráč dělat, ale naštěstí má každá minihra svoji nápovědu, takže hráč brzy pochopí, co je jeho úkolem. Střídají se různé druhy hlavolamů, ale poměrně často se objevují ty, ve kterých musí hráč odhalit správnou sekvenci, v níž má zmáčknout tlačítka, rozsvítit žárovky atd.
Sběratelská edice s něčím navíc
Sběratelská edice je dost naplněná – obsahuje všechno, co by správná bonusová sekce u sběratelské hledačky měla mít. Bonusová kapitola je samozřejmostí – v bonusovce je nutné znovu zachraňovat svět. Zdejší záporák se rozhodne získat svět pod svou kontrolu tím, že ovládne elektrickou síť. Rozhodně nebude jednoduché ho porazit.
Kromě dalšího klasického materiálu však najdeme ve sběratelské edici i jednu věc navíc: je to test osobnosti podle Rorschachových skvrn a přiřadí vás k jedné z postav ve hře. Je to drobnost, která každého hráče určitě potěší.
Zachraňte svět před dystopií!
I přes pár menších nedostatků je Liga spravedlivých 2: Lektvar bezcitnosti velmi dobrou a kvalitní hrou. Zaujme především dobře vybudovanou atmosférou, díky které se liší od jiných hledaček. Hru se proto rozhodně vyplatí pořídit – a třeba i v kombinaci s ostatními díly ze série!
V těchto dnech navíc můžete získat Lektvar bezcitnosti jen za 169 Kč, takže pokud vás recenze zaujala, rozhodně využijte této šance. A nezapomeňte hru ohodnotit: chceme vědět, jak se vám líbila!