Přeskočit na obsah

Hra s časem – Sběratelská edice

 

 
 
Říká se, že minulost je vytesána do kamene. To ovšem pro vás neplatí… Dostává se vám totiž do rukou prostředek pro cestování časem. Zajímavé, že? Kdo by nechtěl navštívit různé doby a podívat se, jak lidé žili, jaké byly jejich starosti nebo radosti. 
Bohužel je vše jinak. Povinnost volá! Vydejte se po stopě přítele, který zmizel ve vírech času při hledání léku pro svou jedinou lásku. Stopa, která po něm zbyla, je nejasná, ale je to jediné vodítko, které vám zanechal… Příslovečné stéblo, kterého se chytíte – a které vás přivede doprostřed příběhu plného neočekávaných zvratů a skrytých úskalí. 
Poslouchejte, co se kde šustne, a skládejte střípky příběhu dohromady. Jen tak se v pořádku vrátíte zpět a zachráníte své milované. 
 
Co přináší sběratelská edice?

Bonusovou kapitolu, ve které příběh graduje,
Sbírky, úspěchy, měnící se předměty, bonusové úkoly,
Tapety, grafické návrhy, zvukové stopy a další,
Strategickou příručku — vašeho vlastního průvodce hrou  

Sběratelská verze hry obsahuje bonusový příběh navíc. Na co se můžete těšit?
Sběratelská edice obsahuje navíc bonusovou hru zasazenou do budoucnosti, v níž příběh pokračuje. Setkáte se s novodobými lidmi (ze kterých vám ne každý bude nakloněn) z roku 2035, jenž řeší velký problém dotýkající se energetické krize. 
Narazíte při svých cestách i na techniku, o které se vám nesnilo ani v těch nejodvážnějších snech – kupříkladu si „ochočíte“ robota, který se na dlouhou dobu stane vaším nerozlučným společníkem a pomůže vám z mnoha těžkých situací. A dojde i na řešení tun originálních skládaček a hádanek toho nejryzejšího sci-fi střihu. Příběh pokračuje! 
 
Požadavky: Windows, procesor 650MHz nebo lepší, RAM 128MB, DirectX, Grafická karta 32MB. Před zakoupením hry prosím stáhněte demoverzi a vyzkoušejte jí. Pokud vám bude bez problémů fungovat demoverze, bude vám fungovat také plná verze.
 

 
Chcete se dozvědět více? Zde je recenze hry
 
Sestrojit stroj času a vydat se do minulosti pro artefakty, které by snad mohly zachránit jeho jedinou, smrtelně nemocnou lásku… To zní docela romanticky, že? Kéž by to tak romanticky také proběhlo. Peterovi ale cosi zatemnilo mysl a v minulosti páchá škody, jež nemusí být napravitelné. Někdo ho bude muset najít a zastavit. Co třeba vy?

Nikdo jiný totiž ani neví, co se děje. Vždyť vás jenom povolali Petera prověřit, nic víc. Jenže sotva překročíte práh jeho domu, bez varování skončíte ve víru událostí plných překážek a úskalí, jež musíte zdolat, chcete-li zachránit nejen sebe, ale také svou budoucnost, respektive současnost.

A jelikož hrát si s časovou linkou už z podstaty věci nemůže být nic jednoduchého, není zrovna snadná ani tahle hra. Ďábelských výzev se vám sice nedostane, ale Hra s časem přesto dokáže nadprůměrně potrápit, a to dokonce v jakémkoliv ze čtyř herních režimů. Obtížnost miniher a hledaček nebo obsáhlost inventáře jím totiž nezměníte.

Výběr hlavolamů a miniher je co do škály přímo vzorový – těšit se tak můžete na všechny druhy výzev, které vám hry tohoto žánru obvykle nabízejí. Není to jenom o otáčecích a posouvacích skládačkách. A co je nejvíc fajn – tuhle pestrost miniher se podařilo udržet i přes jejich vcelku vysoký počet.
 

Zato hledací pasáže se drží už více při zemi. Je to taková ta klasika, kterou očekáváte od každé hledačky. Hledat podle seznamu a obrysu, popř. v kombinaci obojího, tak bude vaše hlavní činnost v této části hry.

Rozmanitý výběr prostředíHra spíše vybočuje rozličnými scenériemi a lokacemi, do kterých vás zavede. Cestování časem a prostorem k tomu přeci jen poskytuje dokonalé podmínky. Dovoleno je tím pádem cokoliv, včetně výletu do všeobecně velice oblíbené etapy historie – starověkého Říma, dokonce v mírně postapokalyptickém provedení.

Zpracování všech scenérií je opět takové, jaké u hledačky asi každý očekává – s citem pro detail. Stejně jako kvalita textur to sice není nic, co by vás poslalo do kolen (zejména pokud hrajete hledačky častěji, takže jste zvyklí), ale ten dojem z toho je pořád velmi solidní. Pozitivní rovněž je, že změnu prostředí opravdu postřehnete. Každé prostředí využívá typické znaky doby, v níž se zrovna nacházíte.

Autentická, ale nepříliš intenzivní atmosféraKdyž hráče uvrhnete každou chvíli do jiného prostředí, potřebujete také navnadit odlišnou atmosféru. Tu se sice povedlo vytvořit, ale s jejím udržením už je to horší. Během hraní se opírá pouze o výtvarné zpracování lokací, což ale zkrátka nestačí. Hudební doprovod většinou jako kdyby nebyl, nějaká dynamika je rázem tatam. Šťávu do toho vracejí jen občasné scénky, které energií naopak leckdy překypují.

Důmyslné odvedení pozornostiCo se nechá uznat, to je záhadnost děje, respektive originalita způsobu, jakým se to podařilo. Podařilo se to dokonce tak moc, že se hra větší část obejde bez nějakého viditelného a jasně určeného záporného hrdiny. Příběh vám na začátku hodí pomyslnou udičku, aby vás přivedl k myšlenkám, jak by hlavní děj mohl probíhat, ale následně vás od něj úplně odvede momentálními problémy. Dlouho tak nebudete moct ani tušit, jak se to bude celé dál vyvíjet.
Dabing, který netrhá ušiDalší velkou náplastí na bebíčko atmosféry jsou rozhodně promluvy herních postav. Jejich český dabing posiluje dojem z cut-scén nejen z principu, že je český, ale že se k postavám a situacím hodí.
Kapesní stroj časuNápaditost téhle hledačky naštěstí nestojí jenom na originální konstrukci příběhu, ale i dalších drobnostech. Kupříkladu na malém stroji času podobnému kapesním hodinkám, který lze používat na různé předměty či místa, a zobrazit si je tak v minulé/budoucí podobě. Svým způsobem přidává do hry další výzvu, protože uvědomit si, že právě nastal čas tuhle vychytávku použít, se ne vždy podaří okamžitě.

Vzájemně rovnocenné bonusyVeškerý bonusový obsah (tzn. provedení sběratel. předmětů, bonusové kapitoly aj.) se povedlo udělat bez nějakých slabých článků nebo něčeho, co by tuhle třešničku, teda spíš pořádnou třešeň, na dortu zkazilo.

A opět nechybí jistá originalita. Krom sbírání sošek, kousků skládačky či artefaktů si můžete ještě udělat osobnostní kvíz. Už ten sám o sobě není příliš častý, ale zde je navíc v úplně jiné podobě, než jakou byste asi čekali. Neřekne vám, jestli jste kliďasové nebo rádi pomáháte, ale v jaké době by se vám nejlépe žilo. Tak schválně, jak moc se trefí, zda vám bude navrhovaná éra sympatická.

Bonusová kapitola by se klidně mohla tvářit jako krátká hlavní hra a asi by jí to i prošlo. Z hlavního příběhu zdědila vše dobré i zlé (avšak naštěstí v podstatně menší míře), takže se dá po dohrání hlavního příběhu krásně přejít na bonusovku, aniž by praštily do očí nějaké rozdíly v podobě slabšího provedení aneb „je to bonusovka, o nic nejde“. Jenže jde.

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *