Ve druhém díle Mafie v New Yorku se odehrává vyšetřování tajemného a velmi temného případu. Ve věznici se totiž stala mysteriózní událost. Sériový vrah odsouzený k trestu smrti během popravy na elektrickém křesle zmizel. Záhadu na vlastní oči vidělo několik důvěryhodných svědků a zmíněný vrah ani jeho tělo se nikdy nenašlo. Tohle vypadá jako případ pro novinářku Lauru, která už má se záhadnými jevy v New Yorku zkušenosti.
Útěk z elektrického křesla
Děj Mafie v New Yorku – Vysoké napětí je naznačený už v úvodu recenze. Hru uvádí scéna, která ukazuje, co se tenkrát ve věznici stalo. Jedná se o poměrně strašidelný a znepokojivý výjev, proto byste měli zvážit, jestli hru kupovat dětem.
Novinářka Laura, se kterou se hráči prvního dílu už dobře znají, se setkává s Bishopem, představitelem tajemného Řádu, a poté se vydává pátrat po záhadném zmizení sériového vraha. Jak postupuje pátrání, dostává se věci na kloub, ale bude i sama čelit velkému ohrožení. Příběh je detektivní s mysteriózními a sci-fi prvky, působí maličko realističtějším dojmem než první díl. Také je však o hodně temnější a užijí si ho především hráči, kteří mají rádi jemné mrazení v zádech.
O Vysokém napětí
V základní hře se nachází celkem třicet pět lokací, které se postupně otevírají, jak se posouvá děj. Obvykle se úkoly pohybují na nějakých pěti šesti lokacích, poměrně často se však stane, že se hráč náhle musí přesunout někam na začátek a dokončit tam, co zůstalo nehotové. Herní čas je průměrný, kolem čtyř hodin.
Řekněme, že má hra střední herní obtížnost – zkušení hráči ji projdou hladce, ale zase ne tak moc, aby je to rozzlobilo. Mafie v New Yorku obecně stavějí hlavně na příběhu, a proto zřejmě podřizují obtížnost plynulosti děje. Příliš náročné hledačky nebo rébusy by totiž průchod hrou zpomalovaly a odváděly pozornost od vyšetřování. Z toho vyplývá, že by Vysoké napětí mohly hrát i zkušenější děti, už jsme ale zmiňovali, že příběh je opravdu strašidelný a temný – proto by rodiče měli pečlivě zvážit, jestli se tahle hra hodí zrovna pro jejich ratolest.
Mafii v New Yorku – Vysoké napětí si můžete pořídit ve Sběratelské edici, které se budeme věnovat v další části recenze.
Hledačky jako by nebyly prioritou
Stejně jako v prvním díle, ani tady nenarazíme na příliš mnoho lokací s hledačkami. Hledání ztracených věcí vždy probíhá podle obrysů předmětů v hledací liště – nalezení jednoho předmětu často vede k nalezení druhého.
Hledačky působí velmi civilním dojmem. Tvůrci hry se zřejmě snažili o to, aby to vypadalo, že se opravdu hledá na místech plných haraburdí – v kumbálech, v zaházených rozích místnosti atd. Logicky to vypadá realisticky, ale bohužel to znamená, že hledačky nejsou moc pohledné ani zajímavé. Zkrátka hromada harampádí, mezi kterým má hráč najít šroubky nebo kladivo. Bohužel je v téhle hře o dost zábavnějších a zajímavějších věcí, než jsou hledačky.
Pokud máme hledačky za něco pochválit, tak za to, že většina z nich obsahuje nějakou menší minihru – to ji ozvláštňuje. Ve druhé půlce hry navíc hledaček přibývá a stávají se hezčími a zajímavějšími. Takže doporučujeme nenechat se zklamat na začátku, bude to určitě lepší.
Parádní mapa
Mapa se skládá z obrázků jednotlivých lokací, mezi kterými se dá velmi snadno přesouvat. Vzhledem k tomu, že hra obsahuje třicet pět lokací, je jasné, že jsou obrázky poněkud malé a některé se hůř rozeznávají od druhých. To je však jediné mínus téhle mapy. V lehkém módu hraní se u jednotlivých lokací objevuje vykřičník, pokud je tam právě co na práci – a funguje to zcela spolehlivě. To však není všechno. V náhledu lokací najdeme i upozornění, že jsme v nich zatím nenalezli všechny sběratelské předměty, a to je vážně paráda.
Velké množství miniher
Rébusů se ve hře najde výrazně víc než hledaček – částečně to způsobuje i skutečnost, že jsou minihry součástí většiny hledaček. Většina z nich má střední obtížnost, některé nižší – hráč by si s nimi měl poradit poměrně bez obtíží. Rébusy jsou namixované různorodě, takže se při hraní nebudete nudit. Setkáte s různým prolamováním kódů, posouváním žetonů po osách na správná místa, hledáním rozdílů, pexesem nebo vybarvováním polí podle vzoru.
Trofeje a sbírky
Ve hře Mafie v New Yorku – Vysoké napětí existují tři druhy sběratelských předmětů. Zaprvé klasické předměty, zadruhé měnící se předměty a zatřetí diapozitivy. Diapozitivy je nejjednodušší najít, objevují se na místech, kde si jich hráč obvykle všimne, a pokud je objeví všechny, otevře se mu v bonusech sekce z hlavolamy. Zbylé dva druhy předmětů se ve většině případů hledají dost obtížně a pátrání po nich je nakonec zřejmě tou nejnáročnější součástí hry. Velmi často jsou malé, splývají s okolím a i při soustředěném hledání se na některé z nich dá jen těžko narazit – jedná se o opravdovou výzvu!
Součástí hry jsou i klasické odměny, například za dokončení minihry v rekordním čase, za dokončení celého příběhu bez přeskakování rébusů nebo za sesbírání všech skrytých předmětů.
Bonusová kapitola, která vnese do příběhu jasno
V případě Mafie v New Yorku – Vysoké napětí se rozhodně vyplatí pořídit si sběratelskou edici, protože její součástí je bonusová kapitola, která je důležitá i pro hlavní příběh. Základní hra dává smysl i bez bonusové kapitoly, ale ta zavede hráče do minulosti a ukáže mu celý příběh sériového vraha a jeho otce, který se jej pokoušel zachránit. Vrah si chtěl získat pozornost svého otce, a tak po domě a městě rozmístil vodítka, která když bude starý pán následovat, tak možná zachrání poslední ze synových obětí.
Z popisu děje je zřejmé, že se jedná opět o poměrně temný příběh. Menší část lokací se shoduje s hlavní hrou, větší je originální. Extra kapitola tak zavede hráče do vrahovy školy, do bowlingového centra nebo na policejní stanici.
Tento bonusový příběh se dá bez potíží stihnout odehrát do hodinky. Má o něco nižší obtížnost a svou strukturou kopíruje hlavní hru – poměrně málo hledaček a více hlavolamů. Některé lokace jsou vizuálně povedenější než ty v hlavní hře, takže i z toho důvodu doporučujeme bonusovou kapitolu rozhodně nevynechat.
Co najdeme v extras?
Kromě bonusové kapitoly čekají na hráče v sekci bonusy také tapety, nákresy a jednotlivé hudební stopy. Prohlédnout si tu také můžete videa ze hry, takže pokud si potřebujete některé připomenout, není to problém. Součástí jsou i sbírky a seznam dosažených úspěchů a také možnost zopakovat si minihry ze hry. Bohužel chybí repete hledaček. Pro šikovné sběratele, kteří dokázali zkompletovat sbírku sběratelských předmětů, tu čekají některé hlavolamy navíc.
Povedená hra Mafie v New Yorku – Vysoké napětí
Série Mafie v New Yorku patří k nejkvalitnějším moderním hledačkám, proto nepřekvapí, že ji v recenzi hodně chválíme. Druhý díl nezaostává za prvním, kladné věci zůstávají, liší se pouze v temnější atmosféře, námětu, který spadá spíše do sci-fi než mysteriózna a maličko lehčí obtížností. Pokud si budete hru pořizovat, rozhodně sáhněte po sběratelské edici, která přináší mnoho věcí navíc – a především skvělou bonusovou kapitolu.
V naší nabídce nyní objevíte i zbrusu nový „pandemický“ čtvrtý díl. Ten tak kompletuje tetralogii čtyř dílů: Mafie v New Yorku, Vysoké napětí, Lucerna duší a Nákaza. Pokud vás zajímá tahle skvělá hledačková série jako celek, můžete si všechny díly pořídit kompletně v jedné kolekci!