Recenze hry Královský expres

Kdo má rád hledačky, může zajásat. Právě na svět přišlo další podařené dílko, které jistě mnohé z vás pobaví a zrovna tak řadu z vás donutí pěkně zapojit své mozkové závity. Královský expres je luxusní vlak a vy jste povoláni vyřešit záhadu. Ne, ačkoli je tu princezna i princ, nepůjde o žádné zlé čaroděje, draky, skřítky nebo putování za kouzelným jablkem. Děj se odehrává v současnosti, svatba páru s královskou krví v žilách je však ohrožena, s ní navíc i Evropská Unie a všeobecné blaho vůbec. Tohle mě na začátku trochu zaskočilo, ale nedejte se zviklat, hra jede v klasickém stylu těch nejlepších hledaček a rozhodně stojí za to.

 

kex

Co se vlastně stalo tak závažného? Princezna Sofie a její družina se vrací do své země po zásnubním obřadu, když tu zmizel z jejího kupé drahocenný zásnubní diamantový prsten. Ten dostala od nejmenovaného krásného prince z jedné evropské země a ztráta klenotu by mohla ohrozit nejen královskou svatbu, ale současně i budoucnost celé Evropy! Protože Sherlock Holmes ani Hercule Poirot nejsou k mání, obrátily se tedy příslušné úřady se zoufalou prosbou o pomoc a vyřešení zapeklitého případu právě na vás.

kex

Po snadné a rychlé instalaci se spustí krátké úvodní animace, abyste byli řádně „v obraze“, žádné další zdržování už vás nečeká, jde se na věc! Pokud si chcete pohrát s nastavením a zvolit režim celé obrazovky nebo jen zmenšené okno, úroveň hudebního doprovodu vyvážit vůči herním zvukům a nějak vhodně pojmenovat svou postavu (ve hře se to ale pochopitelně neodrazí) nebo vytvořit novou, tu možnost v jednoduchém menu samozřejmě najdete. Politujete tedy v duchu zoufalou princezničku a bez dalšího váhání jste odhodláni padoucha dopadnout a zajistit mu řádnou dlouhotrvající převýchovu na státní útraty.

kex

Vstoupíte zvědavě do supermoderního vlaku, z okna se pokocháte princezninou oblíbenou helikoptérou a můžete se vrhnout po hlavě do pátrání. Najít zloděje jistě nebude snadné, pro začátek nemáte žádné pořádné stopy a musíte vycházet z několika základních faktů. Ale co byste to byli za detektiva, kdybyste si nedokázali poradit! V kupé se zřejmě s ničím nehýbalo a to je dobře, pěně si všechno prohlédnete a první stopy se vám po chvíli podaří zajistit. Ještě že princeznina přítelkyně Alžběta (která s ní zřejmě cestuje jako doprovod, aby se Její Výsost snad nenudila) to s uklízením zřejmě také nepřehání, kde byste jinak začali s pátráním.

kex

Vydáte se prozkoumat další zajímavá místa ve vlaku – a je tady hned první problém. Vlastně dokonce slušný malér! Zabouchli jste si totiž dveře od princeznina kupé a ještě byste se tam potřebovali pro něco vrátit. A takové kupé pro princeznu, to nejistí nějaký obyčejný zámek, tenhle je ultramoderní, s displejem a vyžaduje po vás číselnou kombinaci. Takže je tu první matematická a logická hrátka, se kterou si ale jistě za chvíli poradíte. Pro případ, že byste si v některé situaci opravdu nevěděli rady a nemohli tak postupovat dál, je tady v dolní liště vedle inventáře tlačítko s radou, která se po stisku zobrazí a navede vás správným směrem.

kex

Jenže pozor, po využití nápovědy se číslo na tlačítku změní na číslici o jednu nižší. Tedy máte do hry jen omezený počet nápověd, je dvanáct žhavých tipů moc nebo málo? Každopádně s nimi zacházejte hodně opatrně a raději si chvíli lámejte hlavu! Co bude, až využijete i tu poslední nápovědu a narazíte na nějaký zapeklitý problém? To vám neprozradím, možná všech dvanáct tipů pro postup ani nevyužijete, nebo naopak budete příliš rychle na nule, čímž si šanci na moudrou radu znemožníte. Takže opravdu raději chvíli koumejte, hádanky a minihry jsou při troše dobré vůle řešitelné poměrně snadno, několikrát se pokusit o jejich vyřešení přece není nic potupného. A pro postup hrou slouží i tablet (žádný středověký pergamen!) s poznámkami, úkoly a dalšími údaji, například seznamem podezřelých. Ale k tomu všemu se dostaneme, tak hezky jedno po druhém.

kex

Podle zajištěných stop je vám jasné, že pátrání musíte provádět i v dalších prostorách vlaku, vydáte se tedy do kuchyně, kde kraluje jeden z podezřelých. Ano, královský kuchař Vilém totiž, jak brzo zjistíte, by si rád zařídil svou vlastní restauraci. A takový na černém trhu prodaný pravý královský prsten s cenným drahokamem, to by byla určitě pro rozjezd vlastního podniku pořádná finanční injekce! Takže si na kuchaře pěkně posvítíte. Prorože již je držen v policejní vazbě jako jeden z podezřelých a v kuchyni jste sami, můžete tedy všecko pěkně po policajtsku obrátit vzhůru nohama v zájmu plynulého vyšetřování. Některé předměty stačí najít, jiné musíte přemístit, abyste našli ty za nimi rafinovaně skryté, jiné jdou například otevřít…ale nebudu napovídat, na to jistě snadno přijdete sami. Princip je využíván ve hře i dále, takže nezapomeňte na tyto postupy. (Méně zkušení hráči najdou při spuštění hry i nabídku jakéhosi jednoduchého tutorialu, kde se základy pohybu a manipulace s předměty můžete naučit). Ale teď rychle prozkoumat každý kout kuchyně, než se tady objeví někdo z vlakového personálu a bude třeba protestovat…

kex

Na jednom z receptů, který jste našli v odpadkovém koši potrhaný a zmuchlaný, jsou patrny skvrny od krve, takže podezření se vládce kuchyně jen tak nezbaví, už si chystáte otázky na tělo, které mu položíte a jste zvědaví, jak se bude pod palbou dotazů při křížovém výslechu tvářit. V kuchyni se dá najít vůbec spousta zajímavých věcí, ačkoli u některých zatím dost dobře netušíte, k čemu slouží a k čemu by právě vám mohly napomoci, nicméně je pečlivě posbíráte a pak se, ještě před tím, než na Viléma tvrdě uhodíte, zastavíte také zkontrolovat a prověřit vedlejší kupé, kterou má pro sebe královský dvorní doktor Kryštof.

kex

Ani on si nežije špatně, kupé je perfektně a s vkusem zařízeno, pořádek tu panuje větší než v princeznině apartmá. Spousta opravdu zajímavých věci se tu najde, člověk by ani netušil, kolik zájmů má takový mastičkář kromě svého povolání…Tady v rohu se dokonce skrývá pořádný a určitě pěkně těžký, skutečně masivní trezor. Je vidět, že se jedná o prvotřídní zakázkovou práci, žádný odbytý výrobek, se kterým si poradí i obyčejný kasař se šperhákem nebo dokonce s vlásenkou. Jenže co byste to byli za detektiva, kdybyste se od těch padouchů taky něco nepřiučili? A navíc umíte používat svůj mozek, proto si se zámkem trezoru po chvíli lopotné práce poradíte. Copak se asi skrývá uvnitř?

kex

No to je ale překvapení! Kdopak je to na té fotce? Jasně že princezna Sofie, jen princ byl surově odtržen a z obrázku se usmívá jen sympatická a momentálně velmi nešťastná šlechtična. Tak tohle bude muset pan doktor také nějak rozumně vysvětlit a zdůvodnit, navíc v trezoru najdete i kompromitující dopis od jakési Zuzany, která velice touží po diamantovém náhrdelníku a úplně nejraději by ho obdržela právě od pana doktora. Tak to se nám tady rýsuje další podezřelý s velmi průhledným a jasným motivem pro odvážnou a drzou loupež.

kex

Konečně se vám také podařilo najít nenápadně položený a snadno přehlédnutelný nápojový lístek, který potřebujete do své skládačky o motivech a pachatelích ohavného zločinu. Pokud se občas vrátíte na některá místa, jež jste snad neprohledali dost důkladně, můžete objevit další skryté předměty a indicie, které vám pomohou se v pátrání posunou zase aspoň o malá kousek dopředu. Ale kousek ke kousku a za chvíli možná už budete moci lupiče popadnout za límec. Jen nic neuspěchat a hlavně nepřehlédnout, detektivní práce musí být precizní a důkladná!

kex

Když splníte nějaký komplikovanější úkol, složíte puzzle nebo správně označíte karty v pexesu, případně překonáte nástrahy některé z dalších vtipně zakomponovaných miniher, objeví se na monitoru rozesmátý zlatý Smolík s palcem významně zdviženým nahoru a zazní tuš nebo fanfára. Pokořili jste další místo, kde bylo potřeba logicky uvažovat a přemýšlet, zase jste o kousek blíž k vyřešení zapeklitého mezinárodního případu! Hra se ukládá automaticky a současně ji může mít „rozehranou“ i větší počet hráčů. Pro pokračování si prostě vyberete svůj profil a můžete pokračovat od místa, kde jste pátrali naposledy. 

kex

Tak už jste se rozhodli promluvit si s podezřelým kuchařem a později i s doktorem. Zavoláte tedy na policejní služebnu. Tady se možná v první chvíli leknete, kam jste se to vlastně dovolali, inspektor jménem Honza je totiž udělaný týpek v jakési teplákové mikině a s výrazem, účesem i tváří jakéhosi samorostlého mafiána odkudsi z drsného Východu. Ale na prsou se mu skví velikánský policejní odznak, takže asi to bude skutečně jeden z vašich ochotných přátel z policejního sboru. Sám bych ho tedy navečer někde v zapadlé uličce opravdu raději potkat nechtěl. Ochotně vám vyhoví a zprostředkuje rozhovor s podezřelými, k nimž ještě přibyl vedoucí královské bezpečnostní služby, kterého máte v seznamu podezřelých zaneseného jako Antonína.

kex

Takže jsem sice zlehka naznačil, jakými cestičkami se bude děj Královského espresu ubírat a co vás ve hře přibližně očekává, jinak by ale asi recenze neměla vlastně žádný pořádný smysl. Takže neváhejte a dejte se do práce policejního vyšetřovatele osobně, zažijete opravdu dobrou zábavu a občas se třeba nad některým úkolem trochu zapotíte, o to víc však potěší ten hřejivý pocit, když konečně rozlousknete další kousek složité detektivní hry. Prostě hledačka, jak má být!

kex

Nekupujte raději tuto hru holčičkám, které by podle názvu očekávaly krásné statečné prince na bělostných koních a rytířské turnaje, tančící víly a zakletou žabku či mluvícího ho jelena. Hodí se pro hráče všech věkových kategorií, kteří chtějí prožít zajímavý a napínavý příběh, který je plný logických hádanek a nutí člověka k přemýšlení, prostě ponořit se do světa opravdivé moderní detektivky v roli hlavní postavy. Ti budou se hrou spokojeni, trofl bych si říci, že dokonce nadšeni.

STRUČNÉ ZHODNOCENÍ

KLADY

+   Zajímavá hledačka se spoustou krátkých i delších miniher různého stupně obtížnosti

+   Jednoduché, přehledné ovládání

+   Tutorial pro méně zkušené hráče

+   Dvanáct možných nápověd – není to příliš mnoho?

+   Kompletně v češtině

+   Hra bez násilí, vhodná i pro mladší hráče, ačkoli nějakou tu krev ve hře najdete J (viz poslední obrázek)

 

…A ZÁPORY HRY

-     Grafika postav často hodně výrazně ovlivněna ruským stylem znázorňování postav

-     Dvanáct nápověd – nebude to pro někoho málo?

-     Poměrně nevýrazně působící hudba

-     To ohrožení Evropské Unie a význam princů a princezen v současné Evropě je trochu…asi by stačilo říci zarážející

Recenze: Jehlička

Pridat.eu

Komentáře

1 | romi | před čtyřmi roky

prosím mám problém hru jsem zakoupila,ale po odehrání začátku a složení prstenu se hra pokaždé sekne !!!! několikrát jsem hru odinstalovala a znova nainstalovala,ale bohužel je to pořád stejné!!!! Prosím poradíte co s tím? Děkuji

reagovat

2 | Admin | před čtyřmi roky

[1] romi: Dobry den,

mrzi nas, ze se Vam tato hra nelibila.

Radi bychom Vasi stiznost vyresili vstricne, primo a ne nekde na forech.

Uvedte zde prosim mailovou adresu.

Dekujeme za pochopeni.

Prejeme hezky den

Prodejni oddeleni

reagovat

3 | borecnakonec123 | před čtyřmi roky

ahoj admine pomůžeš mi prosím

reagovat

4 | Admin | před čtyřmi roky

[3] borecnakonec123: Ahoj, s čím?

reagovat

5 | Marie Petříková | před čtyřmi roky

[1] romi: Mě se stalo to samé,mám ji zakoupenou přes SMS,tak ji nechci odistalovávat­.Poradíte co s tím?Děkuji

reagovat

6 | Eva @ | před čtyřmi roky

problem

prosim o pomoc hra se po sestaveni prstenu sekla

reagovat

7 | Dana | před čtyřmi roky

problém

Dobrý den, hry kupuji pravidelně v trafice a mám úplně stejný problém. Sestavila jsem prsten a hra se zasekla :-(

reagovat

8 | mirek | před čtyřmi roky

problém

připojuji se k ostatním,sekne se to

reagovat

9 | Dana | před čtyřmi roky

Po důkladném pročtení reakce od admin (komentář 2) to vypadá, že složením prstenu hra končí. Za celé tři roky co hry pravidelně kupuji jsem opravdu zklamaná. Pokud hra složením prstenu opravdu končí, stačilo stahnout hodinovou verzi, protože přesně hodinu trvalo mi hru odehrát. Můžete prosím reagovat, zda je pravda, že hra se nesekla, ale skončila? Děkuji

reagovat

10 | jana Horáková @ | před čtyřmi roky

stejný problém

dobrý den ,mám tentýž problém…složím prsten a sekne se hra (tmavá obrazovka).Hry kupuji pravidelně a vždy se těším na novou.poradíte jak postupovat.Hra je jinak opravdu bezva…mozkové závity nezahálí . děkuji za odpověď.Hezký den a hodně dobrých a dlouhých her. Horáková Jana

reagovat

11 | romi @ | před čtyřmi roky

[2] Admin: Dobrý den, nechtěla jsem aby to bylo bráno jako stížnost jenom mě to udivilo,protože hry kupuji často a nikdy nebyl žádný problém!! A jak tady čtu tak se to nestalo jenom mě,ale i jiným. Předem moc děkuji za pomoc.. Přeji hezký den

reagovat

12 | Petra @ | před čtyřmi roky

Stejný problém

Dobrý den, připojuji se k ostatním,sekne se to hned po složení prstenu. Navíc pokud načtu hru znovu, po kliknutí na HRÁT už naběhne jen černá obrazovka. Komentář píšu již potřetí, vždy se objeví na stránce, ale pak záhadně zmizí…tak nevím......že by patogenní zóny??? :-)

Poraďte prosím :-)

reagovat

13 | Monika @ | před čtyřmi roky

Stejný problém

Jsem už 13, kdo tu píše a ze strany admina stále žádná odpověď. ????????????

reagovat

14 | Admin | před čtyřmi roky

[13] Monika: Dobry den, napiste nam prosim na pomoc.spidla.cz, pomuzeme Vam.

reagovat

15 | Petra Chytrá @ | před čtyřmi roky

ZASEKNUTÍ HRY

Dobrý den, pravidelně kupuji vaše hry .. a jsem nadmíru spokojená, takže rozhodně žádné negativní hodnocení psát nebudu .. a věřím, že problém se zaseknutím hry .. úplně mi zčernala obrazovka, jste si již poradili a bude stačit dohrát nějaký opravný balíček :-)

Už mám koupenu další hru Líbánky v Pekle a moc se těším, až ji začneme hrát.

Mějte se hezky Petra

reagovat

16 | Admin | před čtyřmi roky

[15] Petra Chytrá: Děkujeme za pochvalu, chybu řešíme.

reagovat

17 | Admin | před čtyřmi roky

[15] Petra Chytrá: Dobry den,

dekujeme Vam za zajem o nase hry.

Mrzi nas, ze mate s hrou problem . Radi bychom zjistili, kde je problem. Proto Vas poprosime o spolupraci. Budeme potrebovat soubor DxDiag.txt, ktery nam povi vice o mozne pricine.

Jak tento soubor vytvorit. Je to snadne, drzte se popsaneho postupu.

Windows XP:
Kliknete ve Windows na tlacitko „Start“. Zde pak zvolte „Spustit“. Otevre se nove okno, do nej prosim napiste dxdiag a stisknete Enter. Otevre se okno nadepsane „Nastroj pro diagnostiku rozhrani DirectX“. Nechte provest diagnostiku a pote kliknete na tlacitko „Ulozit vsechny informace…“ Vysledkem je soubor DxDiag.txt, ktery prosim zaslete na adresu prodej@spidla.cz

Windows Vista:
Kliknete ve Windows na tlacitko „Start“. Zde pak napiste do kolonky „Zahajit hledani“dxdiag a stisknete Enter. Otevre se okno nadepsane „Nastroj pro diagnostiku rozhrani DirectX“. Nechte provest diagnostiku a pote kliknete na tlacitko „Ulozit vsechny informace…“ Vysledkem je soubor DxDiag.txt, ktery prosim zaslete na adresu prodej@spidla.cz

reagovat

18 | samin | před čtyřmi roky

prosím poraďte kde najdu koňak do koktejlu
díky moc

reagovat

19 | Minarčíková @ | před čtyřmi roky

Dobrý den, mám stejnou chybu jako ostatní. Po složení prstenu obrazovka zčerná. Mám Windows 7. Děkuji

reagovat

20 | Nikol @ | před čtyřmi roky

Královský expres

Dobrý den, mam stejný problém, ale mam Windows 8. Jak se to opraví v tomto případě. Jinak děkuji, Vaše hry mě moc baví

reagovat

21 | radka | před čtyřmi roky

Královský expres

Prosím o pomoc,dostala jsem minihře tabletky nemohu složit druhou část poraďte mi

reagovat

Přidávání komentářů bylo zakázáno.